Kouzla ve světě Harryho Pottera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Kouzla z knih Harry Potter)
Skočit na: Navigace, Hledání

Kouzla se běžně vyskytují v sérii knih o Harrym Potterovi, stejně jako i v jejích filmových a počítačových zpracováních. Tato stránka slouží jako seznam těchto kouzel spolu s definicemi a různými postřehy.

Pokud je kouzlo v závorce, znamená to, že víme, jak se kouzlo jmenuje, ale nevíme kouzelnou formuli. Většina kouzelných formulí je nějakým způsobem odvozena z latiny, mnohdy jsou ale vzhledem k latině v chybném tvaru nebo jsou to anglická slova upravená tak, aby působila jako latina. V knihách je opakovaně zdůrazněno, že nestačí jen formuli vyslovit, je třeba i určité soustředění a trénink.

A[editovat | editovat zdroj]

Accio

Přivolávací kouzlo. Většinou se používá v kombinaci s pojmenováním přivolávaného předmětu, například accio koště. Formule pochází z latiny a znamená volám, přivolávám. Většinou se míří směrem k předmětu, kouzlo to zřejmě usnadňuje. Nevyvolává žádné efekty, světlo, paprsky ani jiskry (na rozdíl od Carpe retractum). V knize se objevuje již v prvním díle, Harry jej použil např. ve čtvrtém díle, kdy si v prvním úkolu Turnaje tří škol tímto kouzlem přivolal své koště a poté bylo v sedmém díle často používáno při hledání viteálů.

Alerte Ascenderae

Jedná se o kouzlo, které svým efektem vymrští cíl vysoko do vzduchu. Zlatoslav Lockhart použil toto kouzlo v dílu Harry Potter a Tajemná komnata (film a kniha) na hada, které vyčaroval Draco Malfoy, přičemž doufal v nějaký užitečnější efekt.

Aguamenti

Vykouzlí z hůlky fontánku vody. V Bradavicích se učí v šestém ročníku, a v šestém díle knihy se objevuje několikrát. Agua znamená španělsky voda, a pochází z latinského aqua. Mentio je latinsky „prohlašuji“ a augmento je „rozmnožuji, zvětšuji“. Objevilo se v šestém díle, když je Harry s prof. Brumbálem v jeskyni.

Aqua Erupto

Vytvoří velký a silný proud vody z konce hůlky.

Alohomora

Zaklínadlo sloužící k odemykání pouze mechanicky, nikoliv kouzlem, zamčených (oken, dveří atd.). Poprvé ho v knize již v prvním díle použila Hermiona Grangerová.

Anapneo

Kouzlo proti dušení. V šestém díle ho použil Horacio Křiklan na Marcuse Belbyho. Řecké slovo anapneo (αναπνεω) znamená „nadechuji se“.

Aparecium

Zobrazí neviditelný inkoust. Z latinského apparere, což znamená „objevit se, ukázat“.

Ascendio

Něco jako tryskový pohon. Ascendio použil Harry Potter ve čtvrtém díle když potřeboval vyskočit z jezera. Odvozeno od latinského slovesa ascendo - jít vzhůru, zdvihat se, vystoupat.

Avada kedavra

Smrtící kletba. Patří mezi tři „kletby, které se nepromíjejí“(mezi ně patří i kouzla:[krucijátus,impérius] – za její použití je kouzelník poslán na doživotí do Azkabanu. Člověk, proti kterému je použita, uvidí zelené světlo, uslyší svištivý zvuk a zemře. Jediný tvor, o kterém se ví, že ji přežil, je Harry Potter. Podařilo se mu to, protože ho chránila láska jeho matky, a to přesto, že ve chvíli útoku na Harryho už byla mrtvá. Kouzlo se obrátilo proti lordu Voldemortovi, který nezemřel díky viteálům. Harrymu po kletbě zůstala jen jizva ve tvaru blesku na čele a spojení s lordem Voldemortem, který na něj přenesl část své duše. Také Fénix přežije. Shoří a z popele se pak se znovu zrodí.

Avifors

Tzv. netopýří kletba. Vykouzlí netopýry a vyšle je na nějaký cíl. Podobné kouzlu Avis

Avis

Vykouzlí ptáčky. Ve čtvrtém díle ho použil Ollivander na prověření Krumovy hůlky. V šestém díle Hermiona následně ptáčky kletbou Oppugno poštvala proti Ronovi. Formule je z latiny a znamená pták.

Arania Exumai

V druhém díle ho použil poprvé Tom Rojvol Raddle proti Aragogovi, později ho Použil i Harry Potter proti pavoukům ze Zapovězeného lesa. Toto kouzlo působí jen na pavouky. Araneae jsou latinsky pavouci.

Aresto momentum

Výrazně zpomalí pád. Použito Hermionou v pátém díle při útěku ze Síně věšteb a v sedmém díle při vloupání se do Gringottovic banky. Známo také jako polštářové kouzlo. Také použil A. Brumbál na H. Pottera ve 3. díle filmu na famfrpálovém zápase, když H. Potter padal z koštěte.

B[editovat | editovat zdroj]

Bombarda

Formule vytvoří explozi na místě ukázání hůlky. Variantu Bombarda Maxima použila Dolores Jane Umbridgeová k probourání zdi do Komnaty nejvyšší potřeby (ve filmu se dostala a v knize se do komnaty vůbec nedostala). Kouzlo se vyskytuje pouze ve filmu, nikoli v knihách.

(Bublinové kouzlo)

Vyčaruje velkou bublinu vzduchu, v níž je například možné dýchat pod vodou. Poprvé ho použili Cedric Diggory a Fleur Delacourová ve čtvrtém díle při plnění druhého úkolu Turnaje tří kouzelnických škol.

Brachium enmendo

Kouzlo na opravení kostí. Pokusil se ho použít Zlatoslav Lockhart ve druhém díle na Harryho zlomenou ruku. Výsledkem bylo, že Harrymu z ruky všechny kosti zmizely. Brachium znamená paže a enmendo spravuji.

C[editovat | editovat zdroj]

Carpe Retractum

Přitahovací kouzlo. Z hůlky vytryskne fialový blesk a přitáhne daný předmět. Ve třetím díle hry ho používal Ron. Carpe znamená latinsky trhej. Retract znamená vzít zpět.

Cave inimicum

Ochranné kouzlo. Pravděpodobně varuje před příchodem nepřátel. Latinsky doslova znamená pozor na nepřátele.Dala ho Hermiona ve sedmém dílu na místo kde stanovali.

Cistem aperio

Kouzlo, které působí podobně jako Alohomora. Použil ho Tom Rojvol Raddle k otevření Hagridovy bedny s Aragogem.

Colloportus

Formule na kouzelné uzamčení dveří. "Porte" ve francouzštině znamená dveře, "coller" zase lepit.

Confringo

Vybuchovací kouzlo, zasažený předmět se rozletí. Použito Harrym v 7. díle při přesunu ze Zobí ulice do domu Teda Tonkse. Také použito v posledním díle na Nagini když Harry seskočil z náruče Hagrida.

Confundus

Matoucí kouzlo. Protivník sebou lehce škubne při zásahu tohoto kouzla a tím je zmaten a nevšímá si okolí. Hermiona Grangerová ho v 6.díle použila na Cormaka McLaggena. Dále ho použil Severus Snape na Mundunguse Fletchera, aby Řádu vnukl nápad s Harryho dvojníky a také Harry na hlídače u Gringottových.Confundo je v latině matu, pletu.

Conjunctivitus

Kletba zhoršující zrak. Způsobuje i bolest a použil ji Viktor Krum v prvním úkolu Turnaje tři kouzelnických škol proti samici čínského ohniváče (drak č.3). Conjunctivitis je zánět spojivek.

Cruciatus

Druhá z kleteb, které se nepromíjejí. Způsobuje bolest, která může oběti přivodit i šílenství, jak se to stalo rodičům Nevilla Longbottoma, Frankovi a Alici Longbottomovi. Formule zní crucio a latinsky znamená mučím. Ačkoliv by měla vést do Azkabanu, Harry ji beztrestně použije na Belatrix Lestrangeovou na Ministerstvu kouzel, poté, co zabila Siriuse Blacka. Dále ji beztrestně použil v sedmém díle proti Amycusovi Carrowovi, poté co Carrow plivl Minervě McGonagallové do obličeje.

D[editovat | editovat zdroj]

Defodio

Defodio je drtící kouzlo. Působí na cíl vysokým tlakem a tak ho ničí. V minulosti bylo používáno k vyhrabávání truhel. V sedmém díle bylo použito při útěku Harryho, Rona a Hermiony z Gringottovy banky. Později bylo pravděpodobně použito k vyrytí nápisu na Dobbyho hrob.

Deletrius

Vyvolává zmizení daného předmětu. Delere znamená latinsky ničit.

Densaugeo

Způsobuje nekontrolovatelný růst zubů. Z latinského dens, což znamená zub, a augeo, což znamená zvětšuji Použil ho Draco Malfoy na přední zuby Hermiony Grangeové.

Deprimo

Propadne podlahu. V sedmém díle ho použila Hermiona aby unikli z domu Xenofilia Láskoráda před Smrtijedy.

Depulso

Odpuzující kouzlo, opak kouzla Accio.

Diffindo

Řezací kouzlo. Bylo vytvořeno za účelem správného sestřižení šatů Delfinou Crimpovou. Jeho efektem může být i trhání a praskání cílového materiálu. V čtvrtém díle knihy bylo použito Harrym Potterem k roztržení tašky Cedrica Diggoriho, v šestém díle ho Harry použil při vyměnění desek knížky prince dvojí krve s Ronovou.Dále bylo použito v sedmém díle (filmu i knihy) při pokusu zničit medailón Salazara Zmijozela a při přesečení pout, kterými byl Ron Weasley spoután (pouze kniha).

Diminuendo

Kouzlo nutící objekty zmenšovat. Použil ho při tréningu Nigel Wolpert v Komnatě nejvyšší potřeby ve filmu Harry Potter a Fénixův řád. Nese velkou podobnost ke kouzlu Reducio.

Dissendium

Otevírá sochu čarodějnice, která je vchodem do tajné chodby (o které se Harry dozvěděl z Pobertova plánku) vedoucí z Bradavic do sklepa Medového ráje v Prasinkách. Descent je anglicky sestup.

Duro

Promění cokoliv v kámen, kromě přírodních živlů. V sedmém dílu ho použila Hermiona. Formule znamená v latině ztvrzuji, činím něco tvrdým.

E[editovat | editovat zdroj]

Enervate

Probudí člověka z bezvědomí. Samotné slovo enervate znamená anglicky „vyčerpaný, ochablý“.

Engorgio

Zvětšovací kouzlo. Protikouzlem je Reducio. Použito Bartym Skrkem /byl převlečen mnoholičným lektvarem na Pošuka Moodyho/ při první hodině, když žákům předváděl kletby, které se nepromíjejí.

Episkey

Užívá se pro zhojení relativně lehkých zranění. V šestém díle tímto kouzlem (ve filmu Lenka láskorádová, v knize Nymfadora Tonksnová) napravila zlomený nos Harrymu. Řecky episkeui (επισκευή) znamená opravit.

Erecto

Z příslušných součástí postaví skoro všechno, nejspíš jím byl postaven stadión pro famfrpálový pohár ve 4. části.

Evanesco

Odstraňovací kouzlo. Z latinského slova evanescere, které znamená zmizet. Poprvé jej použil Bill Weasley v pátém díle, aby odstranil plány, které zbyly po poradě Fénixova řádu. Severus Snape jím běžně likviduje nevydařené lektvary studentů. Variantu vipera evanesca použil ve filmu (nikoli knize) Harry Potter a Tajemná komnata profesor Severus Snape, aby nechal zmizet hada vyčarovaného Dracem Malfoyem. (Vipera znamená latinsky zmije.) Jak se lze dozvědět ze sedmého dílu knihy od profesorky McGonagallové, tyto věci zmizí "do nebytí".

Everte statim (v angl. everte statum)

LAT: Everto = vyvracet. Statim = okamžitý, naléhavý, neprodleně neodkladný. Používá se pro odhození protivníka stranou. Řadí se mezi soubojová kouzla. Poprvé ho použil Draco Malfoy ve filmu ve druhém díle při Soubojnickém klubu na Harryho.

Expecto patronum

Vykouzlí patrona, pozitivní sílu, ochránce, který má v případě, že je opravdu mocný podobu zvířete a je velmi účinný proti mozkomorům a dalším[zdroj?] nebezpečným magickým tvorům. Podoba ochránce je charakteristická pro každého kouzelníka, ale po výrazné změně osobnosti se může změnit. Zkušený kouzelník může do patrona nahrát i stručný vzkaz a poslat jej na určité místo. Poprvé se objevuje od 3. dílu kde ho použije Remus Lupin na zahnání mozkomora. Harry ho taktéž použije poprvé ve třetím díle , ve kterém se ho naučí používat od profesora Lupina. Ve 4.díle se objevuje možnost posílat po něm vzkazy - Albus Brumbál posílá svého fénixe se zprávou k Hagridovi. A v sedmém díle ho použil Aberforth proti milionu[zdroj?] mozkomorů. Patron je velice složité zaklínadlo, patřící do vysoké úrovně magie a lze ho vykouzlit jen se silnou vůlí - mimo formule je k jeho vyčarování potřeba aktivně myslet na nějakou velice výraznou a šťastnou vzpomínku. Lord Voldemort, Červíček, většina Smrtijedů (Severus Snape ochránce mít mohl, z důvodu že přešel na stranu dobra a byl přinucen k používání černé magie) a Salazar Zmijozel nemůžou mít ochránce, protože ochránci slouží pouze proti černé magii, kterou oni používají.[zdroj?] Expecto znamená latinsky „očekávám“, patronum znamená „ochránce (4. pád)“.

Pokud je kuzelník nebo čarodějka zvěromág, bývá jejích podoba i jejich patron.

Podoby ochránců:

Expelliarmus

Odzbrojovací kouzlo. Člověk, který je touto kletbou zasažen, ztratí hůlku (vyletí mu z ruky), a pokud je kletba dost silná je schopna ho i udeřit či zvednout do vzduchu a odhodit. Latinsky expellemus znamená „vyháníme“ a arma latinsky zbraň. Poprvé se toto kouzlo objevilo ve druhé knize, kdy ho použil Snape k odzbrojení Zlatoslava Lockharta v Soubojnickém klubu. V sedmém díle také prozradilo pravého Harryho když pouze odzbrojil Stana Silničku.

Expulso

Způsobí rozsáhlý výbuch, síly asi ručního granátu. Použil ho Smrtijed v sedmém díle. Latinsky ex je z a pulso je bouchám, tluču.

F[editovat | editovat zdroj]

Feraverto

Promění živého tvora v pohár na vodu. Harryho třída se ho učila v přeměňování ve filmovém zpracování druhého ročníku. Ronovu poháru vyčarovanému z krysy zůstal ocas.

Ferula

Vykouzlí obvazy a omotá je kolem končetiny či jiné zraněné části těla. Použito ve třetím díle Remusem Lupinem na Rona.

Fianto Duri

Ochranné kouzlo, které zpevňuje již existující bariéru. Použili ho v sedmém díle filmu Filius Kratiknot spolu s Molly Weasleyovou a Horáciem Křiklanem při vytváření magické bariéry kolem bradavic.

Fiendfire

Kletba vyčaruje zložár (oheň), jenž zničí vše v okolí. Použil ji Vincent Crabbe v sedmém dílu série v Komnatě nejvyšší potřeby proti Harrymu, Hermioně a Ronovi. Kouzlo se však vymklo kontrole, zničilo Voldemortův viteál a Crabbea zabilo. Fiend fire je anglicky ďábelský oheň.

Fideliovo zaklínadlo

Ukrývací kouzlo. Pro jeho provedení je třeba důvěryhodná osoba, která jediná ví, jak skrytou věc najít. Bylo tak zamaskováno například sídlo Fénixova řádu, dům Fleur a Billa nebo také dům Potterových. Fidelis znamená latinsky „věrný, spolehlivý, oddaný“.

Kouzlo zní: Utinam iste totum aspectus amittere et porro is non visum

Finite

Ruší probíhající děje. Neslouží k odstranění následků proběhlých. Finite incantatem ruší působící kouzla. Finite je latinsky „skončete“ a incantatum je „zaklínadlo, kouzlo“. Ve druhém díle jej použila na začarovaný potlouk, v šestém díle ho použila Lenka Láskorádová na Harryho Pottera pod kletbou Petrificus Totalus, v sedmém díle jej poradila Hermiona Ronovi, aby mohl ukončit probíhající déšť v jedné z kanceláří na Ministerstvu. Výslovnost tohoto zaklínadla je [Finýte].

Flagrate

Kouzlí ohnivé čáry ve vzduchu, slouží ke psaní do prostoru. Ohnivým X označila v 5. knize Hermiona dveře vedoucí do místností na odboru záhad. Formule znamená latinsky spálenina. Ve druhém díle pomocí tohoto kouzla napsal Voldemort, coby Tom Raddle v tajemné komnatě své jméno.

Flipendo

Kouzlo velmi podobné zaklínadlu Depulso. Také odhazuje předměty, slouží ale spíše pro prvňáky a druháky v Bradavicích. Flip znamená anglicky otočit, odhodit.
Toto kouzlo se objevuje pouze v hrách na motivy prvních dvou knih.

Furnunculus

Bolákové kouzlo. Použito Hermionou Grangerovou na Draco Malfoye poté co ji zasáhl zaklínadlem Densaugeo.

G[editovat | editovat zdroj]

Geminio

Kopírovací kouzlo. V sedmém díle ho použila Herminona na výrobu duplikátu medailonku Salazara Zmijozela. Také jím byl zaklet obsah trezoru Lestrangeových, a při každém dotyku se vytvořily kopie nerozpoznatelné od originálu. V českém vydání ovšem v tomto případě nazývali kouzlo Gemino. Gemini jsou latinsky dvojčata, blíženci.

Glacius

Zmrazovací kouzlo. Lze ho použít na vodu i na zchlazení ohnivých příšer. Ve třetím díle počítačové hry ho používal Harry. V latině glacies (s e, nikoli u) znamená led.

Glisseo

Toto kouzlo je možné použít pouze na schodiště, které tím promění ve skluzavku. Účinek se dostaví okamžitě. (Použito Hermionou v 7 díle.) Tímto kouzlem bylo také začarováno schodiště do dívčích ložnic v Bradavicích. Kouzlo začalo působit, stoupl-li na schodiště chlapec.

H[editovat | editovat zdroj]

Harmonia nectere passus

Použito v 6. díle kdy Draco Malfoy využil kouzelné skříně k průchodu smrtijedů do Bradavic.

I[editovat | editovat zdroj]

Impedimenta

Překážecí kouzlo – na chvíli znehybní cíl (nebo ho taky odhodí pár metrů dozadu). Formule znamená latinsky překážky.

Inanimatus Conjurus

Odstraňovací zaklínadlo z pátého dílu knihy, kde dostali za úkol, na něj vypracovat pojednání 5. ročník od McGonagallové. McGonagallová také tvrdila, že čím větší je předmět, který chceme nechat zmizet, tím těžší je.

Incarcerous

Svázání provazy. Toto je jméno v anglické verzi. V české verzi se toto kouzlo nazývá "Pouta na vás".

Imobilus

Znehybňovací kouzlo (zpomalující čas). Použila ho Hermiona na rarachy ve druhém díle a Lupin ve Harry Potter a vězeň z azkabanu na vrbu mlátičku. Imobilní znamená nepohyblivý.

Incendio

Zapálí nebo nechá vzplanout nějaký předmět. Incendo znamená latinsky zapaluji.

Imperius

Kletba, která se nepromíjí. Umožňuje absolutní ovládání oběti. Někteří lidé se silnou vůlí, jako například Harry Potter, se jí dokáží vzepřít. Samotná formule zní imperio, což latinsky znamená vládnu.

Mnoho smrtijedů se po pádu Voldemorta hájilo, že bylo pod jejím vlivem, a mnoho nevinných osob skončilo v Azkabanu, protože pod jejím vlivem skutečně bylo.

V posledním filmovém díle byla použita Harrym beztrestně a to na skřeta v bance, a Minervou McGonagallovou na Smrtijeda Amycuse Carrowa.

J[editovat | editovat zdroj]

Javor, buk, lípa, platan, ať je tahle krysa zlatá

Má údajně proměnit krysu ve zlato. Toto kouzlo ve filmu neúspěšně použil Ron Weasley, když jel ve vlaku. Jeho tvůrci jsou pravděpodobně Fred a George Weasleyovi.[zdroj?] (Jedno z vysvětlení, proč nefungovalo, je, že myš se nemohla proměnit, protože to byl člověk-Peter Pettigrew- proměněný v krysu. Jinou možností je, že si Fred s Georgem z Rona bohapustě vystřelili.)

K[editovat | editovat zdroj]

Klihando

Po této kletbě se zasaženému přilepí jazyk k patru a postižený nemůže mluvit. Vynalezeno Princem dvojí krve (Severus Snape). Použita pouze v knize na Protivu. Viz: Langlock.

(Klopýtací kletba)

Vyčaruje neviditelnou překážku, o kterou zakopne každý kdo jde kolem. Poprvé ji použil Draco Malfoy na Harryho, když Brumbálova armáda prchala před Umbridgeovou.

L[editovat | editovat zdroj]

Lacarnum Inflamare

Podpalovací kouzlo. Toto kouzlo bylo použito Hermionou Grangerovou v prvním dílu, když podpálila Snapeovi plášť při Famfrpálu.

Legilimens

Umožňuje kouzelníkovi či čarodějce proniknout do mysli druhého člověka (oběti). Poprvé jsme ho mohli vidět v pátém díle, při hodinách nitrobrany ale ve znění lakerimé. Legere je latinsky číst a mens je mysl.

Levicorpus

Kletba, která způsobí, že postižený visí za kotník hlavou dolů ve vzduchu a lze ho přemisťovat, dokud na něj není použita protikletba Liberacorpus. Vynalezl ji Princ dvojí krve jako neverbální zaklínadlo a používali ho i Smrtijedi. Levare je latinsky zvednout a corpus je tělo. Toto kouzlo jste mohli vidět v 5.díle Fénixův řád, když jeden ze Smrtijedů uhodil Lenku Láskorádovou, ta však Smrtijeda tímto kouzlem odhodila. Kouzlo je neverbální, takže při jeho používání si může kouzelník zaklínadlo myslet v hlavě, nevyslovuje ho.

Liberacorpus

Protikletba ke kletbě Levicorpus, vynalezl ji též Princ dvojí krve. Liberare je latinsky uvolňovat, osvobozovat a corpus je tělo.

Locomotor

Kouzlo o mnoho silnější než Wingardium leviosa, neboť dokáže zvedat a přenášet i živé tvory.

Locomotor mortis

Svěrací kouzlo. V prvním díle si ho zkoušel Malfoy na Nevillovi a ten pak měl spoutané nohy k sobě a mohl jenom snožmo skákat a také to samé kouzlo se naučili Ron s Hermionou aby mohli kdyby náhodou zneškodnit Snapea, když soudcoval utkání Nebelvír x Mrzimor ve famfrpálu. Latinsky je locus místo, motor hybatel a mortis smrti (2. pád).

Lumos

Rozsvítí světlo na špičce hůlky. Na začátku 3. dílu použil Harry kouzlo lumos maxima, což je silnější varianta kouzla lumos. Opačné kouzlo je Nox. Latinsky lumen je světlo. Bylo použito také Lumos solem kdy z hůlky vytryskne obrovský paprsek světla, použila ho Hermiona v prvním díle.

Lumos maxima

Zesílnený Lumos.

Lumos Solem[zdroj?]

Kouzlo vytvářející oslnivý proud světla ze špičky hůlky.

M[editovat | editovat zdroj]

Mdloby na tebe[editovat | editovat zdroj]

Mdloby na protivníka.

Meteolodabra negato

V originále Meteolojinx Recanto. Toto kouzlo poradil Arthur Weasley Reginaldu Cattermolovi, zaměstnanci Ministerstva kouzel, na odstranění kletby způsobující déšť v místnosti. Netušil, že to nebyl Reginald, ale jeho syn Ron zamaskovaný mnoholičným lektvarem.

Mobiliarbus

Kouzlo k levitaci rostlin.

Mobilicorpus

Kouzlo k levitaci živých tvorů.

Morsmordre

Vykouzlí znamení zla. Používali ji Smrtijedi na označení místa, kde provedli nějaký zločin, nejčastěji vraždu. Poprvé jsme ji viděli ve 4. díle kdy viděl Harry Bartyho Skrka Juniora. Mors je latinsky smrt a mordre francouzsky kousnout či uštknout.

Muffliato

Český výraz Ševelissimo. Všem nežádoucím osobám v okolí zaplňuje uši nevysledovatelným šumem, takže je možné mluvit bez obav, že jste zaslechnuti. Toto kouzlo vynalezl Princ dvojí krve a poprvé se objevilo v šestém díle.

N[editovat | editovat zdroj]

Nox

Zhasne světlo vyčarované kouzlem Lumos.

O[editovat | editovat zdroj]

Obliviate

Kouzlo na vymazání paměti, český výraz Zapomeňte.Použito Lockhartem v Tajemné komnatě. Kouzlil ale Ronovou hůlkou, která byla rozbitá a kouzlo se obrátilo proti němu samotnému. Dále použito Hermionou Grangerovou na začátku sedmého dílu. Použila ho, aby na ni její rodiče zapomněli - nebyli by tak ohroženi smrtijedy, neboť byli mudlové. Hermiona ho také použila, když byla napadena na útěku s Ronem a Harrym.

Ocullus reparo

Kouzlo, které bylo použito na opravu Harryho brýlí.

Oko norka, harfy šum, proměň vodu v dobrý rum

Též Oko norka, harfy tón, proměň vodu v dobrý rum. Kouzlo proměňuje vodu na rum. Seamus Finnigan použil v 1. díle filmu. Kouzlo se mu nepovedlo a způsobilo výbuch, Ron na to řekl, že se mu to den před tím povedlo proměnit ve slabý čaj.

Oppugno

Použito v šestém díle. Hermiona tak poštvala hejno ptáčků vyčarovaných kouzlem avis proti Ronu Weasleymu. Formule je z latiny a znamená bojuji.

Orchideous

Způsobuje rychlý růst rostlin.nebo vykouzlí kytici,použila ho Hermiona na hrob Harryho rodičú kde vykouzlila věnec.

P[editovat | editovat zdroj]

Petrificus totalus

Kouzlo úplného spoutání, oběť může hýbat jen očima. Hermiona ho použila proti Nevillu Longbottomovi, který chtěl trojici bránit, když v noci opouštěla kolej. Malfoy ho použil proti Harrymu v šestém díle ve vlaku do Bradavic, když zjistil, že odposlouchával pod neviditelným pláštěm. Petra je latinsky skála a totalis je úplný.

Perikulus

Při použití vyletí z hůlky červená světlice. Použito ve 4. díle ve třetím úkolu. Latinské Periculum znamená nebezpečí. Zde bráno jako "Jsem v nebezpečí, žádám o pomoc".

Peskipiksi Pesternomi

V českém jazyce Peskibrada Pesternomi.Ve druhém díle to dal Zlatoslav Lockarth na pidimužov ale nic se nestalo.

Piertotum locomotor

Tímto kouzlem profesorka Minerva McGonagallová v sedmém díle oživí bradavické sochy, aby pomohly s obranou hradu. Latinské slovo petra (z čehož je odvozené italské jméno Pier a české Petr) znamená skála. Totus je celý, locus je místo a moto je pohybovat se.

Portus

Kouzlo, které přemění jakýkoliv předmět v přenášedlo. Poprvé ho použil Albus Brumbál v pátém díle v ředitelově pracovně, po vidění napadení Artura Weaslyho hadem Naginim při plnění úkolu pro Fenixův Řád, aby dostal Weasleyovy a Harryho v pořádku na Grimmauldovo náměstí 12. Portare znamená latinsky přemísťovat.

Priori incantatem

Odhalí předchozí kouzla, která byla hůlkou provedena. V Ohnivém poháru je takto odhaleno, že znamení zla bylo vykouzleno Harryho hůlkou. Prior je v latině „dřívější, předešlý“ a incantatum znamená „zaklínadlo, kouzlo“. Ve 4. díle se střetly sesterské hůlky Harryho Pottera a Lorda Voldemorta. Jejich jádro se spojilo mocným kouzlem, které obrátilo "Prior incantato" proti Lordu Voldemortovi a jeho znásobená verze odhalila poslední oběti Voldemortovy hůlky.

Protego

Cloníci kouzlo. Je-li dost silné, může protivníka i odhodit.

V pátém díle jej použije Harry proti Snapeovi, když s ním cvičí nitrobranu. Protego dokáže odvrátit většinu zaklínadel i fyzických útoků, nedokáže však odvrátit ani jednu ze tří kleteb, které se nepromíjejí. Formule znamená latinsky chráním.

Protego maxima

Zesílené Protego.

Protego totalum

Zesílení Protego maxima (3. stupeň). V sedmém díle Hermiona používá Protego totalum k ochraně místa.

Protego horribils

Zesílené Protego určené k obraně proti černé magii. Profesor Filius Kratiknot během bitvy o Bradavice použil Protego horribilis.

(Proti-podváděcí kouzlo)

Začaruje např. brk, aby ten, kdo ho používá, nemohl podvádět. Používalo se během zkoušek v Bradavicích.

Q[editovat | editovat zdroj]

Quietus

Kouzlo pro ztlumení hlasu na původní sílu. V latině tichý.

R[editovat | editovat zdroj]

Reducio

Předmět se zmenší na svou původní velikost. Protikouzlo ke kouzlu Engorgio.

Reducto

Ničící kouzlo. Kouzlo ve filmu po dopadnutí na živou bytost vytvoří tlakovou vlnu. Po dopadu na předmět ho rozbije nebo rozpráší. V pátém díle bylo použito Ginny Weasleyovou při výcviku Brumbálovy armády.V 7. díle se Harry pokusil zničit pomocí tohoto kouzla viteál ale nevyšlo to.

Relashio

Obranné kouzlo. Výborně se hodí proti ďasovcům. Ve čtvrtém díle ho použil Harry při plnění druhého úkolu v jezeře. V sedmém díle ho použila Hermiona k uvolnění pout draka v gringottovic banke.. Release je anglicky uvolnit.

Rennervate

Posilující zaklínadlo. Opak Enervate.

Reparo

Opravovací kouzlo. Reparo znamená latinsky „obnovit“ .

Repellentus

Kouzlo na odpuzování vody. Použito ve třetím díle Hermionou na Harryho brýle při famfrpálovém zápasu proti Mrzimoru.

Repello mudletum

Udržuje mudly od místa, které bylo tímto kouzlem zabezpečeno. Hermiona ho používala v sedmém díle k zabezpečení místa, kde stanovali a ve velkém bylo použito na mistrovství světa ve famfrpálu.

Revelio

Odhalující kouzlo. Revelatio je latinsky odhalení. Specialis revelio odhaluje, je-li daný předmět kouzelný. V šestém díle ho Hermiona použila na Harryho učebnici Přípravy lektvarů pro pokročilé, ale nic se nestalo. Specialis znamená latinsky zvláštní. Homenum revelio odhaluje přítomnost lidí. V sedmém díle ho Hermiona použila v domě číslo dvanáct na Grimmauldově náměstí, ale nic se nestalo (dům byl prázdný). Homo je latinsky člověk.

Rictusempra

Lechtací kletba. Harry ji použil v soubojnickém klubu proti Dracu Malfoyovi a ten poté lehl na zem a svíjel se v křečích smíchem. Latinsky rictus znamená ústa a semper je stále.je podobné jako Everte stativ.

Riddikulus

Zesměšní cíl kouzla, používá se proto k zahnání bubáka. Bubák je tvor živící se strachem, bere proto na sebe podobu, která oběť co nejvíc vyděsí a když člověka zastihne nepřipraveného, může ho zcela zaskočit, jako to bylo u paní Weasleyové v pátém dílu. Když se toto kouzlo učilo v hodině Obrany proti černé magii, Nevillův bubák se proměnil v profesora Severuse Snapea a po použití tohoto kouzla měl na sobě oblečení Nevillovy babičky. Bubák Rona Weasleyho se proměnil v pavouka, bubák Parvati Patilové v hada a Harryho bubák na sebe vzal podobu mozkomora. Bubák profesora Remuse Lupina měl podobu úplňku, neboť Lupin byl nakaženým vlkodlakem a v obavě o zdraví svých přátel se každého úplňku obával. Formule v latině znamená „směšný“. K úspěšnému provedení kouzla je nutné si představit něco směšného.

S[editovat | editovat zdroj]

Salvio hexia

Ochranné kouzlo, Hermiona ho v sedmém díle používala k zabezpečení místa kde stanovali.Patrně je to splývací kouzlo na dané místo.

Scourgify

Čistící kouzlo. Bylo použito v pátém díle knihy Nymphadorou Tonksovou k vyčištění Hedvičiny klece. V českém překladu se nazývá pulírexo.

Sectumsempra

Řezací kouzlo. Kletba zasaženého sekne jako neviditelný meč. V šestém díle ji Harry objevil ve staré učebnici lektvarů po Princi dvojí krve (který ho vynalezl) a pak, nevěda, co kouzlo způsobí, ho použil proti Dracu Malfoyovi. Později se jej neúspěšně pokusil použít proti neživým v jeskyni, kam se s Brumbálem vypravil získat Voldemortův viteál.

V sedmém díle jej během pronásledování na košťatech použije Snape proti smrtijedovi, který se chystá napadnout Lupina, kletba však omylem zasáhne George Weasleyho a utne mu ucho.

Zranění pocházející od této kletby lze vyléčit zaklínadlem, jako to udělal Severus Snape, aby zachránil Draca. Zaklínadlo zní: worne assamentum [vorne esamentum] (vysloveno pouze ve filmu)

Serpensortia

Vykouzlí hada - serpente je z latiny a značí hada. Anglicky sortie znamená let nebo výpad.

Na radu Severuse Snapea ho ve druhém díle knihy v soubojnickém klubu použil Draco Malfoy na Harryho Pottera. Harry místo kouzel použil hadí jazyk (svou schopnost mluvit s hady).

Silencio

Tišící kouzlo.Člověk nemůže mluvit i když otevírá ústa. Formule znamená španělsky ticho.

Sonorus

Kouzlo, po kterém se stává hlas hlasitější. Formule je z latiny a znamená hlasitý. Používal ho například Ludo Pytloun při komentování Mistrovství světa ve famfrpálu.

Specialis revelio

viz Revelio

Stupefy

Omračovací kletba. Je to základní bojová kletba a většina kouzelníků se jí učí neverbálně. Byla použita v 4., 5., 6. i 7. díle (knih, her i filmů). Počeštěně mdloby na tebe

T[editovat | editovat zdroj]

Tarantallegra

Kouzlo, které přinutí protivníka stepovat. Tarantella je italský tanec a allegro je v hudbě výraz pro rychle.

Titillando

Lechtací kouzlo. Zasažený se svíjí smíchy dokud někdo kletbu nezruší.

Tergeo

Na začátku šestého dílu použila Hermiona toto kouzlo, aby Harrymu smyla krev z obličeje. Formule znamená latinsky čistím.

V[editovat | editovat zdroj]

(Věková hranice)

Vytvoří věkovou hranici, kterou nemůže překročit žádný člověk, kterému není např. 17. Věkovou hranici použil Albus Brumbál ve čtvrtém díle kolem Ohnivého poháru, aby zajistil, že se nepřihlásí nikdo pod 17 let. Dvojčata Fred a George Weasleyovi se ho pokusili obelstít použitím postaršovacího lektvaru, ale marně.

Vipera Evanesco

Kouzlo na zničení živých tvorů, například zvířat. Je bezpečné a na rozdíl od kletby Avada Kedavra povolené, i když živý cíl rovnou zničí zaživa (bez zabití). Poprvé ho použil Severus Snape ve druhém díle v Soubojnickém klubu ve filmu, když chtěl Harryho ochránit před hadem, kterého na něj poštval Malfoy.

Vulnera Sanentur (nebo worne assamentum)

Jedná se o léčivé kouzlo, které bylo vytvořeno Severusem Snapem jako protikouzlo k Sectumsempra. Jeho formule se podle knihy podobá písni. Formule se vysloví 3x, než dojde k plnému vyléčení ran. První pronesení zpomalí tok krve. Druhé pronesení navrátí krev do těla. Třetí pronesení uzavře rány. Toto kouzlo bylo použito v knize, filmu i hře Harry Potter a Princ dvojí krve. Z latiny znamená Vulnus- "rány" a Sanere- "bude zhojeno".

W[editovat | editovat zdroj]

Wingardium leviosa

Způsobuje levitaci předmětů. Ke kouzlu je kromě slov nutný pohyb hůlkou: švihnout a přiklepnout (ve filmu švihnout a mávnout). Jako první z Harryho ročníku se ho naučila Hermiona, za což profesor Filius Kratiknot udělil Nebelvíru body. Odvozeno od latinského slova levis, což znamená „lehký“ (odtud slovo levitace).

Waddiwasi

Použil Remus J. Lupin ve třetím díle, kdy ji použil proti Protivovi. Po vyřčení zaklínadla vyletěla z klíčové dírky žvýkačka (kterou tam předtím Protiva nacpal) a vletěla strašidlu do levé nosní dírky.

Z[editovat | editovat zdroj]

Zapomeň[editovat | editovat zdroj]

Kouzlo které vymaže paměť.

Zastírací kouzlo

Udělá z člověka něco jako lidského chameleona - splyne z okolím. Poprvé ho použil Alastor Moody v pátém dílu, když chtěli propašovat Harryho na Grimmauldovo náměstí 12. V knize je to popisováno tak, že měl Harry pocit, jako by mu někdo na hlavu rozklepl vejce. Tímto kouzlem jsou také očarovány běžné neviditelné pláště, používané bystrozory a smrtijedy. Ne však ten Harryho. Ten není očarován žádným kouzlem, je to jedna z relikvií Smrti.

Zateplovací kouzlo

Zateplí a vysuší daný předmět. Poprvé ho použila Hermiona Grangerová v pátém dílu na sebe, když se vrátila od návštěvy Hagrida, který se, po dlouhé době, uprostřed zimy, vrátil ze své výpravy, kterou dělal pro Fenixův Řád. Vrátila se s mokrými nohavicemi a horkým vzduchem sálajícím ze špičky hůlky si je v nebelvírské společenské místnosti vysušila.

Ž[editovat | editovat zdroj]

Žer slimáky

Způsobí, že se oběti začnou v ústech vytvářet slimáci. Použil ho Ron Weasley ve druhém díle na Draca Malfoye. Ron měl však zlomenou hůlku a kouzlo se obrátilo proti němu. Ron pak sám musel slimáky plivat.