Svět Harryho Pottera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Mudla)

Tento článek se pokusí shrnout některé zákonitosti a odlišnosti ze světa Harryho Pottera vytvořeného Joanne Rowlingovou.

Mudlové a kouzelníci[editovat | editovat zdroj]

Mudlové (v originále Muggles) je označení pro lidi, kteří nemají ani kapku kouzelnické krve.

Motáci (v originále Squibs) jsou lidé s kouzlícími rodiči, kteří ale nemají žádné magické schopnosti. Objevují se jen občas. Jsou častým terčem posměchu mezi kouzelníky, často je pro ně jednodušší zařadit se do mudlovského světa než do kouzelnického a v historii k tomu byli často i nuceni. Moták ale na rozdíl od mudly vidí mozkomory a pravděpodobně i testrály (za podmínky, že dotyčný viděl někoho zemřít). Příkladem motáka je například Argus Filch, bradavický školník, nebo paní Figgová. Mohou se naučit základům magie, ale je to pro ně velmi složité.

Kouzelníci v mudlovských rodinách se objevují častěji než motáci. Jejich původ nemá na magické schopnosti žádný vliv. Příkladem za všechny je Hermiona Grangerová a Harryho matka Lily Potterová, které byly obě nejúspěšnější studentky svého ročníku a přitom jsou všichni jejich předci mudlové.

Mezi kouzelníky a mudly se uzavírají smíšená manželství, z nichž se rodí kouzelnicky nadané děti. Většina kouzelníků chápe smíšené sňatky jako nutnost, bez níž by kouzelnický svět dávno vymřel.

Nicméně, část kouzelníků, především smrtijedi, si ale zakládají na svém čistokrevném kouzelnickém původu. Chápou smíšené sňatky jako pošpinění rodu a čaroděje čistě mudlovského původu jako osoby méněcenné, kterým by se mělo odepřít jakékoliv kouzelnické studium. Označují je pojmem mudlovský šmejd (angl. mudblood). (Pozn. tato nadávka je mezi čaroději chápána jako jedna z nejhorších možných urážek.)

Zvěromágové[editovat | editovat zdroj]

Zvěromág (v originále animagus) je kouzelník, který se pomocí magie přeměňuje dobrovolně ve zvíře. Na rozdíl od vlkodlaka, který se přemění, ať chce nebo ne. Každý zvěromág má na sobě určité znamení, které zasvěceným prozrazuje, že je přeměněným čarodějem. Profesorka McGonagallová má kolem očí "brýle" vytvořené z tmavších chlupů. V době hlavního děje knihy existovalo pouze 7 nahlášených zvěromágů – z nám známých zvěromágů pouze Minerva McGonagallová, ostatní byli zvěromágy ilegálně.

Mezi zvěromágy patří např.:

 • Minerva McGonagallová - mourovatá kočka, je jedním ze sedmi ministerstvem registrovaných zvěromágů
 • Sirius Black - Harryho kmotr, velký černý pes
 • Petr Pettigrew - krysa, v této podobě zůstával celých 12 let, protože se bál pomsty Remuse Lupina a Siriuse Blacka
 • Rita Holoubková - brouk, v této podobě se jí podařilo zjistit mnoho informací o Harrym a jiných věcech, které zveřejňovala ve svých článcích. Byla neregistrovaným zvěromágem, ale odhalila ji Hermiona Grangerová ve čtvrtém díle.
 • James Potter – Harryho otec, proměňoval se v jelena (dvanácteráka)

Kouzelnické školy[editovat | editovat zdroj]

V knihách se setkáváme s pěti různými školami. První jsou Bradavice, kde studuje i Harry Potter. Bradavice se nacházejí kdesi ve Skotsku (přesnou polohu neznáme). Studenty tam vozí vlak přímo z londýnského nádraží King's Cross z nástupiště devět a tři čtvrtě. Ředitelem Bradavic byl Albus Brumbál, jehož na krátkou dobu, v průběhu pátého dílu, vystřídala Dolores Umbridgeová, ale vrátil se. Po jeho smrti ho ku příkazu lorda Voldemorta vystřídal Severus Snape. Po válce byla do postu ředitelky školy správní radou zvolena Minerva McGonagallová.

 • Druhou školou jsou Krásnohůlky. Ty se nacházejí ve Francii, pravděpodobně spíš na jihu. Ředitelkou je poloobryně madame Olympa Maxime.
 • Další školou, s níž se setkáváme, je Kruval. Víme, že se nachází na severu. Velmistrem je (bývalý) smrtijed Igor Karkarov. Studoval zde i černokněžník Gellert Grindelwald, kterého porazil v legendárním souboji Brumbál. Na zdi ve škole je dodnes jím nakresleno znamení Relikvií smrti.
 • Ve čtvrtém dílu knihy je letmá zmínka o Salemské škole pro čarodějky; podle názvu se jedná o dívčí školu, která se nachází v U.S.A. (J.K. Rowlingová vysvětlila, že se jedná o vtip na Women's Institute v Británii.)[1]
 • Ve svých poznámkách k Fontáně příznivé sudby (Bajky Barda Beedleho) se Albus Brumbál zmiňuje o ČADU - Čarodějná akademie dramatických umění. Na této škole působil i bývalý bradavický učitel bylinkářství profesor Beery.
 • Ve Fantastických zvířatech a kde je najít je zmínka o americké kouzelnické škole Stříbranov (v originále Ilvermorny), nacházející se v severovýchodní oblasti Spojených států.

Víme, že existují i další školy, ale knihy se o nich blíže nezmiňují.

 • Englišova škola pro motáky, bližší informace jsou neznámé.

J.K. Rowling odhalila na Pottermore existenci některých dalších kouzelnických škol:

 • Africká škola Uagadou se zaměřuje na Astronomii, Alchymii a Přeměňování. Jde o jednu z nejstarších a největších škol. Zdejší studenti dokáží využívat bezhůlkovou magii a pozvání do školy dostávají pomocí „Snové pošty“ - snový posel vstupuje do dětských snů a zanechává jim podepsaný kámen, který se jim po probuzení objeví v ruce.
 • Japonská škola Mahoutokoro, kde studenti nosí hábity, které rostou společně s nimi a mění barvu podle toho, jakého stupně vzdělání jejich nositel dosáhl. Škola má nejmenší počet studentů a bere kouzelníky již od sedmi let, ačkoli studium začíná v jedenácti letech. Pokud studentův hábit zbělá, znamená to, že se začal zabývat černou magií, nebo porušil zákon o utajení a vede to k okamžitému vyloučení ze školy a vyšetřování ministerstvem kouzel. V Japonsku je také velmi populární famfrpál.
 • Castelobruxo nacházející se v Brazílii v deštném pralese. Je chráněna malými, chlupatými, duchovními bytostmi s názvem Caipora. Ačkoli se z pohledu mudlů jeví jako ruina, kouzelníci ji přirovnávají ke chrámu. Studenti jsou odíváni do zářivě zelených hábitů a jejich studium se zaměřuje na bylinkářství a magiozologii. Škola nabízí výměnné programy pro evropské studenty, kteří si přejí studovat tamní flóru a faunu.

Ministerstvo kouzel[editovat | editovat zdroj]

Ministerstvo kouzel funguje podobně jako mudlovské ministerstvo. Kouzelnický ministr kouzel Velké Británie spolupracuje s mudlovským ministerským předsedou, je to takový hlavní představitel kouzelnického světa.

Podrobnější informace naleznete v článku Ministerstvo kouzel.

Zákon o utajení[editovat | editovat zdroj]

Kouzelnický svět před mudly svou existenci tají pomocí nejrůznějších krycích manévrů a zaklínadel, snaží se na sebe neupozorňovat a do záležitostí nekouzelnické společnosti zasahuje jen minimálně. Existuje dokonce Mezinárodní zákoník o utajení kouzel, vydaný v roce 1692, kvůli mudlovským lovcům kouzelníků, jeho dodržování hlídá ministerstvo kouzel.

Zákon o utajení znamená například, že nikdo nesmí provádět kouzla za přítomnosti mudly, nesmí mu ukazovat žádné kouzelnické tvory apod. Pokud k něčemu takovému dojde, existuje na ministerstvu Komise pro vymýšlení mudlovsky přijatelných výmluv, která mudlům vše vysvětlí, případně jim změní paměť, aby si věci pamatovali jinak.

Výjimky tvoří samozřejmě například smíšená manželství, kdy se mudla, který si vezme čarodějku dostává automaticky do světa kouzel a před ním už utajení neplatí. Další výjimkou jsou, když se mudlovským rodičům narodí potomek s kouzelnickým nadáním. Ani tito lidé ve výjimkách se ovšem nesmí o světě kouzel dál zmiňovat.

Reference[editovat | editovat zdroj]