Kostel svatého Jana Křtitele (Český Jiřetín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Jana Křtitele
(sv. Jana v poušti)
v Českém Jiřetíně
Kostel na novém místě v Českém Jiřetíně
Místo
Stát Česká republikaČeská republika Česká republika
Kraj Ústecký kraj
Okres Most
Obec Český Jiřetín
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát krušnohorský
Farnost děkanství Litvínov
Status filiální kostel
Užívání příležitostné
Architektonický popis
Výstavba asi 1667-1670
Specifikace
Stavební materiál dřevo
Odkazy
Kód památky 43327/5-317 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jana Křtitele je dřevěný kostel stojící v dolní části obce Český Jiřetín v okrese Most. Spolu s Děkanským kostelem v Mostě je dalším přesunutým kostelem na Mostecku. Jedná se o jedinou kompletně ze dřeva postavenou sakrální stavbu v Krušných horách. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Presbytář kostela sv. Jana Křtitele v Českém Jiřetíně

Dřevěný roubený kostel sv. Jana Křtitele se původně nacházel v obci Fláje. Byl postaven ve 2. polovině 17. století (udává se 16671670) místo původního evangelického kostelíka. Jedná se o jednolodní stavbu s trojbokým presbytářem a věžičkou na střeše. Vstup do kostela je malou předsíňkou na jižní straně.

V letech 19511964 byla postavena Flájská přehrada, kvůli které byla obec Fláje zbořena. Dřevěný kostelík byl jako významná památka lidové architektury zachráněn. Byl rozebrán a v roce 1969 přemístěn do nedalekého Českého Jiřetína. Původní základy jsou dodnes viditelné na břehu přehrady. V roce 1995 bylo dokončeno celkové restaurování kostela.

Ze zařízení kostela je cenná gotická socha Piety z doby po roce 1450 a pozdně gotická Kalvárie (kolem roku 1500). V roce 1999 byl do zvonice kostela instalován zvon, který se původně nacházel v kostele v sousední obci Klíny. V kostele se nacházejí rovněž dva náhrobní kameny. Původ náhrobků byl odhalen v roce 2011 ve spolupráci PhDr. Jiřího Wolfa z Městského muzea v Duchcově a badatele Rudolfa Schneidera z Mohuče. Výsledek bádání ukazuje na širší vztahy panství Duchcov s Horní Lužicí v době raného novověku.

V roce 1995 byla dokončena rekonstrukce interiéru.[2] Ve spolupráci s Oblastním muzeem v Mostě byla v kostele instalována výstava dokumentující historii kostela i život v obcích Fláje a Český Jiřetín.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-10-02]. Identifikátor záznamu 155612 : Kostel sv. Jana Křtitele, Český Jiřetín. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. 777 kostelů, klášterů a kaplí České republiky. Praha: Soukup & David, 2002. 308 s. ISBN 80-7011-708-7. S. 41. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]