Kostel svatého Františka z Assisi (Dolní Slivno)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Františka z Assisi
v Dolním Slivně
Kostel sv. Františka z Assisi v Dolním Slivně
Kostel sv. Františka z Assisi v Dolním Slivně
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
OkresMladá Boleslav
ObecDolní Slivno
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátmladoboleslavský
FarnostDolní Slivno
Statusfarní kostel
Užíváníbližší informace:
o bohoslužbách
o Noci kostelů
Současný majitelfarnost Dolní Slivno
Architektonický popis
Stavební slohempír
Výstavba18071808
Specifikace
Stavební materiálkámen a zdivo
Další informace
Kód památky36555/2-1548 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický farní[1] kostel svatého Františka z Assisi v Dolním Slivně je empírová sakrální stavba. Od roku 1967 je kostel chráněn jako kulturní památka.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Průčelí a bok kostela v Dolním Slivně (v roce 2009)

Původní zdejší kostel byl gotický. Současný farní kostel sv. Františka z Assisi byl vybudován barokně v roce 1679, dále byl rozšířen roku 1694. V letech 18071808 byl empírově upraven.[3] Ve druhé dekádě 21. století probíhá oprava objektu.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Kostel je obdélný, jednopatrový. Má západní hranolovou věž s 2×2 segmentovými okny. Presbytář je pravoúhlý. Kostel má valenou klenbu s lunetami.[3]

Zařízení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní oltář je malovaný al fresco. Jedná se o sloupový, portálový obraz s umělecky zdařilým obrazem Kalvárie od Petra Brandla, který jej signoval. Obraz byl přenesen z kostela sv. Bartoloměje v Praze. Daroval jej hrabě Jan Cavriani ve 2. polovině 18. století.

Dále je zde menší obraz poprsí sv. Františka Serafinského od J. Berglera, který je signovaný a datovaný do roku 1808.

Ostatní zařízení je nižší umělecké úrovně. Výjimku tvoří cínová renesanční křtitelnice, která byla přenesena z původního kostela. Na křtitelnici jsou znaky Berků z Dubé a Novohradských z Kolovrat.

Na jižní straně lodi se do roku 1929 nacházel empírový mramorový náhrobek Jany hraběnky Cavrianiové, rozené Novohradské z Kolovrat. Jednalo se o volnou figurální kompozici portrétu zesnulé, anděla a ženy s dětmi. Náhrobek byl vytesán v roce 1826 V. Prachnerem podle návrhu J. Berglera. Náhrobek byl po roce 1929 umístěn do předhradí Košátek.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 52. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2009-08-01]. Identifikátor záznamu 148417 : Kostel sv. Františka Serafinského, Dolní Slivno. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. a b c POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech A/J. Svazek I. Praha: Academia, 1977. 644 s. Kapitola Dolní Slivno /Mladá Boleslav/, s. 306. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]