Kostel svatého Šimona a Judy (Mokra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Šimona a Judy
Mokra, kościół pw. św. Szymona i św. Judy Tadeusza.JPG
Místo
Stát PolskoPolsko Polsko
Souřadnice
Architektonický popis
Výstavba 1708
Další informace
Oficiální web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Šimona a Judy Tadeáše (polsky: Kościół św. Szymona i św. Judy Tadeusza) je dřevěný filiální kostel z roku 1708 v obci Mokra v gmině Miendźno okrese Kłobuck ve Slezském vojvodství v Polsku. Náleží farnosti svatého Šimona a Judy Tadeáše děkanátu miendźnovském v arcidiecézi čenstochovské. Kostel je veden v seznamu kulturních památek Slezského vojvodství pod číslem A-61/78 ze dne 17. února 1978[1] a je součástí Stezky dřevěné architektury ve Slezském vojvodství čenstochovský okruh.[2][3][4]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Votivní kaple byla postavena v roce 1708 z nadace kněze Ksawera Lisowieckého. V kapli se konala pouze jedna mše až do roku 1836, kdy biskup Jan Koźmin udělil kostelu dva odpusty na počest Nejsvětější Trojice a na počest svatých Šimona a Judy Tadeáše. Od té doby se konaly každoročně dvě mše svaté. V roce 1836 byla vesnice Mokra připojena k farnosti Miendźno. Od padesátých let 20. století byly konány mše svaté každou neděli. Dne 18. března 1981 byla ustanovena farnost v obci Mokra a kostel začal plnit funkci farního kostela. V roce 2003 byl postaven a vysvěcen nový farní kostel a dřevěný kostel se stal filiálním s několika bohoslužbami v roce.

Ve dnech 1. září 1939 v blízkosti kostela proběhla bitva mezi Wołyńskou brigádou kavalérie a německou 4. pancéřovou divizí. Kolem kostela byli pochováni němečtí vojáci (později přeneseni do jiných hrobů). V roce 2002 Byla u kostela postavena zvonice se zvonem Míru (Pokoju), který dotovali němečtí váleční veteráni bojující v roce 1939 u obce Mokra. Hřbitov je součástí kulturní památky.[2][3][4]

Areál kostela je oplocený. Kolem kostela rostou duby a lípy, které mají kolem tři sta let.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Kostel je dřevěná roubená orientovaná jednolodní stavba s trojbokým závěrem (kněžištěm) a šalovaný deskami. Loďpůdorys bližší čtverci, kněžiště je užší než loď a má na severní straně přistavěnou pravoúhlou sakristii. Dvou hřebenová sedlová střecha je krytá šindelem nad kněžištěm zvalbenou. Na rozhraní hřebenů střech nad lodí je barokní sanktusník. Prolomená okna v lodi a kněžišti jsou pravoúhlá.

V interiéru je malá kruchta s jednoduchým parapetem, strop je plochý. Ambon a hlavní novobarokní oltář s postavami svatého apoštola Matěje a Jakuba mladšího pochází z první poloviny 19. století. Sponový trám ve vítězném oblouku nese skupinu Ukřižování (desková polychromie) a datum 1708.[2][3][4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kościół św. Szymona i św. Judy Tadeusza w Mokrej na polské Wikipedii.

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie. [cit. 2020-03-11]. Dostupné online. S. 75 (polsky)
  2. a b c Drewniana kaplica w Mokrej z 1708 r. - Gmina Miedźno. www.miedzno.pl [online]. [cit. 2020-03-11]. Dostupné online. 
  3. a b c Kościół (kaplica) pw. śś. Szymona i Judy Tadeusza w Mokrej - Platforma e-Usług Kulturalnych. www.peuk.fiiz.pl [online]. [cit. 2020-03-11]. Dostupné online. 
  4. a b c Drewniany kościół pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Mokrej. sad.slaskie.travel [online]. [cit. 2020-03-11]. Dostupné online. (polsky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Izabela Rejduch-Samkowa (red.) Jan Samek (red.), Jan (red.) Samek: Katalog zabytków sztuki w Polsce tom VI województwo katowickie z. 9 powiat myszkowski. Warszawa: Instytut Sztuki PAN, 1962, s. 28.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]