Kostel Narození svatého Jana Křtitele (Roztoky, Povrly)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Narození svatého Jana Křtitele v Roztokách
Povrly-Roztoky kostel Narození sv.Jana Křtitele.jpg
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
Okres Ústí nad Labem
Obec Povrly
Lokalita Roztoky
Souřadnice
Kostel Narození sv. Jana Křtitele v Roztokách
Kostel
Narození sv. Jana Křtitele
v Roztokách
Poloha kostela na mapě České republiky
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát Ústecký
Farnost Roztoky
Status farní kostel
Užívání příležitostné
Architektonický popis
Stavební sloh novorománský
Výstavba 19. století
Specifikace
Stavební materiál zdivo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický farní[1] kostel Narození svatého Jana Křtitele v Roztokách je novorománská sakrální stavba. Stojí na návrší nad někdejší hornickou obcí, která se zabývala těžbou stříbra, uprostřed hřbitova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně se jednalo pravděpodobně o barokní kostel, který byl upraven v novorománském stylu v 19. století.[2] Ve 21. století byl kostel opraven.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Stavba je jednolodní, neorientovaná a centrální. Má osmibokou loď s nízkou stanovou střechou a pětiboký presbytář, který je orientovaný k západu. Hlavní východní a obě boční fasády, které jsou delšími stranami osmiúhelníku, mají bosovaná nároží. Kostel má trojici vedle sebe situovaných obdélných, polokruhově zakončených oken s hladkou kružbou a trojúhelným neodděleným štítem. V ose východní a severní fasády je ještě pravoúhlý portál v polokruhově zakončeném rámci. V tympanonu východního portálu je klasicizující reliéf dvou jelenů u kašny. V ose jižního průčelí ve spodním pásmu je segmentové okno. Nad středem střechy se nachází čtyřboká prkenná věžička se zkosenými rohy. Presbytář s bosovanými nárožími je členěn pouze obdélnými, polokruhově zakončenými okny.[2]

Presbytář má plochý strop. Triumfální oblouk je polokruhový. Delší strany lodi s plochým stropem jsou lemovány slepou arkádou. V arkádě do je portál a nahoře trojice oken. Ve východní části lodi se nachází dřevěná kruchta na čtyřech dřevěných pilířích.[2]

Zařízení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní oltář pochází z 19. století a je historizující. Je na něm obraz z 19. století sv. Jana Křtitele a barokní sochy sv. Jana Křtitele a Zachariáše pocházející z 18. století. Oltář Panny Marie je rokokový. Je z období kolem poloviny 18. století. Jsou na něm andílci, rokokové sochy sv. Kryštofa a sv. Jana Nepomuckého, a novodobá socha Madony. Obraz sv. Jana Nepomuckého je rokokový z 2. poloviny 18. století. Kamenná barokní křtitelnice s dřevěným víkem se sochou Kristova křtu pochází z roku 1780.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

V obci se nachází na čp. 38 fara.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 140. 
  2. a b c POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech P/Š, sv. III. Praha: Academia, 1980. 540 s. Kapitola Roztoky (Ústí nad Labem), s. 253-254. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]