Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Přibenice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
v Přibenicích
Pohled ze severu
Pohled ze severu
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
Okres Louny
Obec Lubenec
Lokalita Přibenice
Souřadnice
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Nanebevzetí Panny Marie
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát lounský
Farnost Vidhostice
Status filiální kostel
Užívání bližší informace o bohoslužbách
Architektonický popis
Stavební sloh novorománský
Výstavba 2. polovina 19. století
Specifikace
Umístění oltáře východ
Stavební materiál zděný
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je římskokatolický filiální kostel[1]Přibenicíchokrese Louny v Ústeckém kraji. Kostel stojí na zrušeném hřbitově na mírném návrší nad jižním okrajem vesnice.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Farní kostel je v Přibenicích připomínán již před rokem 1389. Na jeho místě byl ve druhé polovině 19. století postaven nový kostel v novorománském slohu.[3] Po roce 1945 nebyl udržován, značně zchátral a interiér byl zdevastován. Má zničené omítky, rozbitá okna i dveře a ve střeše jsou velké díry.[4] Zdevastovaný je nejen interiér kostela, ale i okolní hřbitov, který je zcela zarostlý, náhrobky jsou vyvrácené a na dně otevřené hrobky lze spatřit kusy rakví a části lidských ostatků.[5] V druhé polovině září 2019 zde pořádal workcamp s dobrovolníky broumovský spolek Omnium, který se zaměřuje na údržbu a obnovu památek v České republice a který je vlastníkem tohoto objektu.[6]

Zařízení[editovat | editovat zdroj]

Před devastací kostela se uvnitř plochostropé lodi nacházel portálový oltář z první třetiny 18. století s akantovými postranicemi se stuhou. Stávala na něm snad gotická socha Madony. Boční oltáře ze druhé poloviny 18. století byly zasvěcené svatému Václavovisvatému Janu Nepomuckému.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 208. 
  2. Seznam. Kostel Nanebevzetí Panny Marie [online]. mapy.cz [cit. 2019-09-17]. Dostupné online. 
  3. a b POCHE, Emanuel, a kol. Umělecké památky Čech: P/Š. Svazek III. Praha: Academia, 1980. 540 s. Heslo Přibenice, s. 178. 
  4. Kostel Nanebevzetí Panny Marie [online]. Poškozené a zničené kostely, kaple a synagogy v České republice [cit. 2016-06-12]. Dostupné online. 
  5. KINŠT, Petr. Komentář: Záchrana památek si zaslouží obdiv. Žatecký a lounský deník. cz [online]. Vltava Labe Media a. s., 2019-09-09 [cit. 2019-09-17]. Dostupné online. 
  6. Kalendář akcí: Workcamp Podbořansko - Přibenice, kostel Nanebevzetí Panny Marie [online]. Omnium z. s. [cit. 2019-09-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]