Kolem Flander

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o mužském závodu. O ženském závodu pojednává článek Kolem Flander (ženský závod).
Kolem Flander
Kolem Flander 2024
Belgičan Roger de Vlaeminck ve stoupání na Koppenberg
Originální názevRonde van Vlaanderen
ZeměBelgie
Termínbřezen, duben
Typjednorázový
Historie
První ročník1913
První vítězBelgie Paul Deman
Nejvíce vítězství3 – 
Belgie Achiel Buysse
Itálie Fiorenzo Magni
Belgie Eric Leman
Belgie Johan Museeuw
Švýcarsko Fabian Cancellara
Belgie Tom Boonen
Nizozemsko Mathieu van der Poel
Poslední vítězSlovinsko Tadej Pogačar (2023)

Kolem Flander (nizozemsky Ronde van Vlaanderen, také známý jako De Ronde), je každoroční cyklistický závod, který se koná v Belgii ve Vlámsku každé jaro, závod patří mezi pět nejprestižnějších jednodenních cyklistických závodů spolu s Milan-San Remo, Paris-Roubaix, Liège-Bastogne-Liège a Il Lombardia.[1]

Nejdůležitější cyklistický závod ve Flandrech, je součástí UCI World Tour a pořádá ho Flanders Classics. Jeho přezdívka je Vlaanderens Mooiste (nizozemsky „Flanderská nejjemnější“). Poprvé se konal v roce 1913, v roce 2016 se konal 100. ročník.

Dnes je jedním z pěti "monumentů" cyklistiky spolu s Milán – San Remo, Paříž–Roubaix, Lutych–Bastogne–Lutych a Giro di Lombardia. Je to jedna ze dvou hlavních dlážděných klasik, předcházející Paříž–Roubaix, která je v kalendáři týden po Kolem Flander. Tento závod měl své jediné přerušení během první světové války a byl organizován bez přestávky od roku 1919, nejdelší nepřetržitá série jakékoli cyklistické klasiky.

Sedm mužů drží rekord v počtu vítězství, díky čemuž je Tour of Flanders unikátní mezi hlavními klasikami. Po třech vítězstvích mají Belgičané Achiel Buysse, Eric Leman, Johan Museeuw a Tom Boonen, Ital Fiorenzo Magni, Švýcar Fabian Cancellara a Nizozemec Mathieu van der Poel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Závod vznikl v roce 1913.

Seznam vítězů[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ​Znáte cyklistické Monumenty, prestižní jednodenní závody?. www.sportvokoli.cz [online]. [cit. 2023-11-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]