Scheldeprijs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Scheldeprijs
Scheldeprijs 2022
První průjezd cílem v roce 2015
ZeměBelgie
TermínPolovina dubna
TypJednodenní závod
Pořadatel závoduFlanders Classics
Historie
První ročník1907
První vítězFrancie Maurice Leturgie (FRA)
Nejvíce vítězství5 – Německo Marcel Kittel (GER)
Poslední vítězNorsko Alexander Kristoff (NOR)

Scheldeprijs je jednodenní cyklistický závod konaný ve Flandrech a Nizozemsku, který začíná v Terneuzenu, překračuje řeku Šeldu a končí v Schotenu. Do roku 2018 se závod konal výhradně v Belgii. Závod, který se koná na úrovni 1.HC v rámci UCI Europe Tour, je určen hlavně pro sprintery díky své délce okolo 200 km a velmi rovinaté trase.

Scheldeprijs, který se koná od roku 1907, je nejstarším stále existujícím cyklistickým závodem ve Flandrech a je o 6 let starší než Kolem Flander, jeden z 5 monumentů. Závod byl zrušen pouze v průběhu obou světových válek a svůj stý ročník oslavil v roce 2012. Němec Marcel Kittel drží rekord v počtu vítězství – celkem zvítězil 5krát.[1]

Od roku 2021 se koná i ženská varianta závodu. Jezdí se ve stejný den jako mužský závod, začíná a končí ve Schotenu a má délku přibližně 136 km. První vítězkou závodu se stala Lorena Wiebesová.[2]

Seznam vítězů (mužský závod)[editovat | editovat zdroj]

Rok Země Jezdec Tým
1907 Francie Francie Maurice Leturgie
1908 Belgie Belgie Adrien Kranskens
1909 Belgie Belgie Raymond Van Parijs
1910 Belgie Belgie Florent Luyckx
1911 Belgie Belgie Florent Luyckx
1912 Belgie Belgie Joseph Van Wetter
1913 Belgie Belgie Joseph Van Wetter
1914 Belgie Belgie Octave Jacques
1915–1918 Nejelo se
1919 Belgie Belgie Isidoor Mechant
1920 Belgie Belgie Victor Lenaers
1921 Belgie Belgie René Vermandel
1922 Belgie Belgie Florent Vandenbergh
1923 Belgie Belgie Emile Thollembeek
1924 Belgie Belgie René Vermandel
1925 Belgie Belgie Karel Van Hassel
1926 Belgie Belgie Jef Dervaes
1927 Belgie Belgie Georges Ronsse
1928 Belgie Belgie Jef Dervaes
1929 Belgie Belgie Joseph Wauters
1930 Belgie Belgie Denis Verschueren
1931 Belgie Belgie Godefried De Vocht
1932 Belgie Belgie Godefried De Vocht
1933 Belgie Belgie Jan-Jozef Horemans
1934 Belgie Belgie Léon Tommies
1935 Belgie Belgie Gerard Loncke
1936 Belgie Belgie Marcel Van Schil
1937 Belgie Belgie Sylvain Grysolle
1938 Belgie Belgie Antoine Dignef
1939 Belgie Belgie Achiel Buysse
1940 Nejelo se
1941 Belgie Belgie Stan Ockers
1942 Belgie Belgie Lode Busschops
1943 Belgie Belgie Eloi Meulenberg
1944 Nejelo se
1945
1946 Belgie Belgie Stan Ockers
1947 Belgie Belgie René Mertens
1948 Belgie Belgie Achiel Buysse
1949 Belgie Belgie Roger Decorte
1950 Belgie Belgie André Pieters
1951 Belgie Belgie Ernest Sterckx
1952 Belgie Belgie Roger Decorte
1953 Nizozemsko Nizozemsko Hans Dekkers
1954 Belgie Belgie Roger Decock
1955 Belgie Belgie Briek Schotte
1956 Belgie Belgie Rik Van Looy
1957 Belgie Belgie Rik Van Looy
1958 Belgie Belgie Raymond Vrancken
1959 Belgie Belgie Willy Butzen
1960 Belgie Belgie Piet Oellibrandt
1961 Belgie Belgie Raymond Vrancken
1962 Belgie Belgie Piet Oellibrandt
1963 Belgie Belgie Piet Oellibrandt
1964 Belgie Belgie Jos Hoevenaers
1965 Belgie Belgie Willy Vannitsen
1966 Belgie Belgie Joseph Spruyt
1967 Belgie Belgie Paul In 't Ven
1968 Belgie Belgie Edward Sels Bic
1969 Belgie Belgie Walter Godefroot Flandria–De Clerck–Krüger
1970 Belgie Belgie Roger De Vlaeminck Flandria–Mars
1971 Belgie Belgie Gustaaf Van Roosbroeck Watney–Avia
1972 Belgie Belgie Eddy Merckx Molteni
1973 Belgie Belgie Freddy Maertens Flandria–Carpenter–Shimano
1974 Belgie Belgie Marc Demeyer Carpenter–Confortluxe–Flandria
1975 Belgie Belgie Ronald De Witte Carpenter–Confortluxe–Flandria
1976 Belgie Belgie Frans Verbeeck IJsboerke–Colnago
1977 Belgie Belgie Marc Demeyer Flandria–Velda–Latina Assicurazioni
1978 Západní Německo Západní Německo Dietrich Thurau IJsboerke–Gios
1979 Belgie Belgie Daniel Willems IJsboerke–Warncke
1980 Belgie Belgie Ludo Peeters IJsboerke–Warncke
1981 Nizozemsko Nizozemsko Ad Wijnands TI–Raleigh–Creda
1982 Belgie Belgie Ludo Schurgers Masta–Puch
1983 Belgie Belgie Jan Bogaert Europ Decor–Dries
1984 Belgie Belgie Ludo Peeters Kwantum–Decosol–Yoko
1985 Nizozemsko Nizozemsko Adri van der Poel Kwantum–Decosol–Yoko
1986 Nizozemsko Nizozemsko Jean-Paul van Poppel Skala–Skil
1987 Belgie Belgie Etienne De Wilde Sigma
1988 Nizozemsko Nizozemsko Jean-Paul van Poppel Superconfex–Yoko–Opel–Colnago
1989 Belgie Belgie Jean-Marie Wampers Panasonic–Isostar–Colnago–Agu
1990 Nizozemsko Nizozemsko John Talen Panasonic–Sportlife
1991 Itálie Itálie Mario Cipollini Del Tongo
1992 Belgie Belgie Wilfried Nelissen Panasonic–Sportlife
1993 Itálie Itálie Mario Cipollini GB–MG Maglificio
1994 Belgie Belgie Peter Van Petegem Trident
1995 Itálie Itálie Rossano Brasi Polti–Granarolo–Santini
1996 Belgie Belgie Frank Vandenbroucke Mapei–GB
1997 Německo Německo Erik Zabel Team Telekom
1998 Nizozemsko Nizozemsko Servais Knaven TVM–Farm Frites
1999 Nizozemsko Nizozemsko Jeroen Blijlevens TVM–Farm Frites
2000 Itálie Itálie Endrio Leoni Alessio
2001 Itálie Itálie Endrio Leoni Alessio
2002 Austrálie Austrálie Robbie McEwen Lotto–Adecco
2003 Belgie Belgie Ludovic Capelle Landbouwkrediet–Colnago
2004 Belgie Belgie Tom Boonen Quick-Step–Innergetic
2005 Nizozemsko Nizozemsko Thorwald Veneberg Rabobank
2006 Belgie Belgie Tom Boonen Quick-Step–Innergetic
2007 Spojené království Spojené království Mark Cavendish T-Mobile Team
2008 Spojené království Spojené království Mark Cavendish Team High Road
2009 Itálie Itálie Alessandro Petacchi LPR Brakes–Farnese Vini
2010 USA Spojené státy Tyler Farrar Garmin–Transitions
2011 Spojené království Spojené království Mark Cavendish HTC–Highroad
2012 Německo Německo Marcel Kittel Argos–Shimano
2013 Německo Německo Marcel Kittel Argos–Shimano
2014 Německo Německo Marcel Kittel Giant–Shimano
2015 Norsko Norsko Alexander Kristoff Team Katusha
2016 Německo Německo Marcel Kittel Etixx–Quick-Step
2017 Německo Německo Marcel Kittel Quick-Step Floors
2018 Nizozemsko Nizozemsko Fabio Jakobsen Quick-Step Floors
2019 Nizozemsko Nizozemsko Fabio Jakobsen Deceuninck–Quick-Step
2020 Austrálie Austrálie Caleb Ewan Lotto–Soudal
2021 Belgie Belgie Jasper Philipsen Alpecin–Fenix
2022 Norsko Norsko Alexander Kristoff Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux

Vícenásobní vítězové[editovat | editovat zdroj]

Vítězství Jezdec Ročníky
5 Německo Marcel Kittel (GER) 2012, 2013, 2014, 2016, 2017
3 Belgie Piet Oellibrandt (BEL) 1960, 1962, 1963
Spojené království Mark Cavendish (GBR) 2007, 2008, 2011
2 Belgie Florent Luyckx (BEL) 1910, 1911
Belgie Joseph Van Wetter (BEL) 1912, 1913
Belgie René Vermandel (BEL) 1921, 1924
Belgie Godefried De Vocht (BEL) 1931, 1932
Belgie Achiel Buysse (BEL) 1939, 1948
Belgie Stan Ockers (BEL) 1941, 1946
Belgie Rik Van Looy (BEL) 1956, 1957
Belgie Raymond Vrancken (BEL) 1958, 1961
Belgie Marc Demeyer (BEL) 1974, 1977
Belgie Ludo Peeters (BEL) 1980, 1984
Nizozemsko Jean-Paul van Poppel (NED) 1986, 1988
Itálie Mario Cipollini (ITA) 1991, 1993
Itálie Endrio Leoni (ITA) 2000, 2001
Belgie Tom Boonen (BEL) 2004, 2006
Nizozemsko Fabio Jakobsen (NED) 2018, 2019
Norsko Alexander Kristoff (NOR) 2015, 2022

Vítězství dle zemí[editovat | editovat zdroj]

Vítězství Země
77 BelgieBelgie Belgie
11 NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
7 NěmeckoNěmecko Německo (včetně Západní NěmeckoZápadní Německo Západní Německo)
6 ItálieItálie Itálie
3 Spojené královstvíSpojené království Spojené království
2 NorskoNorsko Norsko
1 AustrálieAustrálie Austrálie, FrancieFrancie Francie, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké

Seznam vítězek (ženský závod)[editovat | editovat zdroj]

Rok Země Jezdkyně Tým
2021 Nizozemsko Nizozemsko Lorena Wiebesová Team DSM
2022 Nizozemsko Nizozemsko Lorena Wiebesová Team DSM

Vítězství dle zemí[editovat | editovat zdroj]

Vítězství Země
2 NizozemskoNizozemsko Nizozemsko

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Scheldeprijs na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]