Klabava (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klabava
Fragment zdiva donjonu
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba před rokem 1331
Zánik 15. století
Další majitelé páni z Dobřan
Poloha
Adresa PP Pod starým hradem, Ejpovice, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Klabava (hrad)
Klabava (hrad)
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klabava (též Hrádek nad Klabavou nebo Hrádek u Ejpovic) je zřícenina hradu, který stával nad řekou KlabavouEjpovicokrese Rokycany. Nachází se na pravé straně údolí řeky Klabavy v nadmořské výšce 360 metrů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad vznikl před rokem 1331, kdy jej koupil plzeňský měšťan Konrád z Dobřan.[1] Po něm jsou až v roce 1375 zmiňováni ejpovičtí vladykové Štěpán a Zifrid. O čtyři roky později hrad vlastnil Ctibor ze Švamberka, po kterém ho zdědili jeho synové, z nichž poslední Jindřich na hradě sídlil ještě v roce 1414. V průběhu 15. století se na hradě střídali potomci Bozděcha ze Šťáhlav. V roce 1537 je místo hradu zmiňován jen dvůr a později v roce 1591 je hrad označován jako zpustlý zámeček.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Malý hrad stával na ostrohu nad řekou Klabavou. Jeho hlavní stavbou byla obytná věž (donjon), jejíž zdivo se částečně dochovalo. František Alexandr Heber na rytině z roku 1844 zachytil rozsáhlé zbytky zdiva s kapsami po trámech. Roku 1861 byla část hradiště zničena výstavbou železniční trati Praha–Plzeň. Svými rozměry a jednoduchostí se hrad blížil soudobým tvrzím.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Hrádek nad Klabavou, s. 186–187. 
  2. SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého: Plzeňsko a Loketsko. Svazek XIII. Praha: Jiří Čížek – ViGo agency, 2000. 250 s. Kapitola Epovice hrádek, s. 236–237. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]