Keith Haring

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Keith Haring
Keith Haring (1986).jpg
Narození 4. května 1958
Pensylvánie
Úmrtí 16. února 1990 (ve věku 31 let)
New York
Příčina úmrtí AIDS
Podpis Keith Haring, sinatura 01-06b.jpg
Web www.haring.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Keith Haring (4. května 1958, Reading, Pensylvánie, USA16. února 1990, New York, USA) byl umělec a společenský aktivista. Jeho dílo bylo reakcí na pouliční kulturu New Yorku 80. let.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Readingu v Pennsylvánii, vyrůstal ve čtvrti Kutztown. O umění se zajímal odmalička. V letech 19761978 studoval grafický design na The Ivy School of Professional Art, umělecké obchodní škole v Pittsburghu. Později se přestěhoval do New Yorku, kde ho silně inspirovalo umění graffiti, a začal studovat na School of Visual Arts. Otevřeně se hlásil ke své homosexuální orientaci.

Pozornost veřejnosti poprvé upoutal, když začal kreslit křídou na černé tabule v newyorském metru. Vše filmoval fotograf Tseng Kwong Chi. V té době se jeho symbolem stalo zářící dítě (The Radiant Baby). Od roku 1980 pořádal výstavy v klubu 57. Zúčastnil se také výstavy Times Square Exhibition, kde poprvé nakreslil lidské a zvířecí tváře. V roce 1981 začal kreslit křídou na černý papír a natírat různé plastové, kovové nebo nalezené předměty.

Jeho výtvory se v roce 1981 objevily na výstavě newyorské nové vlny. První samostatnou výstavu měl v galerii Tony Shafraziho. V témže roce se účastnil proslulé německé výstavy Documenta 7. Vystavoval také na whitneyském nebo saopaulském bienále. Seznámil se s Andy Warholem, který se pak stal námětem několika jeho děl, jako třeba „Andy Mouse“..

V roce 1984 pomaloval zdi v Melbourne (například zeď školy Collingwood College určené k demolici), v Sydney, Rio de Janeiru, Minneapolis, Manhattanu nebo pařížské Muzeum moderního umění. V roce 1985 začal malovat na plátno. V té době vystavilo jeho práce Muzeum moderního umění v Bordeaux a také pařížské Bienále. V roce 1985 si ho jeho kamarád Nick Rhodes, klávesista skupiny Duran Duran, pozval do MTV, kde maloval v přímém přenosu. V roce 1986 pomaloval zdi v Amsterdamu a Paříži a také berlínskou zeď v místě hraničního přechodu Checkpoint Charlie. Pomaloval i tělo zpěvačky Grace Jonesové pro její videoklip „I´m Not Perfect“. Roku 1986 otevřel v Soho obchod s vlastními výtvory Pop Shop. V roce 1987 měl, mimo jiné, samostatné výstavy v Helsinkách a Antverpách. V červnu 1989 namaloval na zadní stěnu kláštera při kostelu sv. Antonína v Pise své poslední veřejné dílo „Tuttomondo“. Haring se nakazil virem HIV a roku 1990 zemřel. HIV mu bylo diagnostikováno dva roky předtím.

Jeho obrazy se staly univerzálním vizuálním jazykem 20. století. Nadace Keitha Haringa, založená v roce 1989, stále přispívá dětským organizacím.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Keith Haring na anglické Wikipedii.