Karol Plank

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
prof. JUDr. Karol Plank, DrSc.

Předseda Nejvyššího soudu SR
Ve funkci:
1990 – 1996

Děkan Právnické fakulty UK v Bratislavě
Ve funkci:
1964 – 1966
Předchůdce Ladislav Schubert
Nástupce Vojtech Hatala

Narození 6. listopadu 1927
Bratislava
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 17. května 1997 (ve věku 69 let)
Alma mater Univerzita Komenského
Profese soudce
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karol Plank (6. listopadu 1927 Bratislava17. května 1997) byl slovenský právník, profesor občanského práva a děkan Právnické fakulty Univerzity Komenského, později také soudce a předseda Nejvyššího soudu Slovenské republiky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval gymnázium v Bratislavě a Právnickou fakultu Univerzity Komenského. Na fakultě už zůstal, od roku 1950 zde působil jako asistent na katedře občanského práva pod vedením profesora Lubyho. O devět let později se habilitoval, v letech 1963–1970 působil jako vedoucí katedry občanského a rodinného práva a v roce 1966 byl jmenován profesorem občanského práva. Jezdil přednášet i na právnickou fakultu UPJŠ v Košicích a od roku 1964 do roku 1966 byl také děkanem Právnické fakulty Univerzity Komenského. Jeho vědecký záběr byl široký, věnoval se dědickému, manželskému majetkovému, družstevnímu, vlastnickému i závazkovému právu. Napsal pět monografií a desítky článků do odborných časopisů, zpracovával též komentáře k zákonům. V praxi působil jako soudce z lidu a rozhodce obchodní komory v Praze.[1]

Kvůli svým postojům v období pražského jara už ale nemohl za normalizace zastávat žádné funkce a dlouho nesměl ani publikovat. Ke změně došlo spolu s událostmi sametové revoluce, v roce 1991 získal vědeckou hodnost doktora věd a rok před tím stal se předsedou Nejvyššího soudu Slovenské republiky. Podílel se také na přípravě slovenské ústavy a spolu s profesorem Knappem byli pověřeni vypracováním osnovy nového československého občanského zákoníku. Po rozpadu federace byl hlavním autorem prvního návrhu slovenského občanského zákoníku.[1]

Prezident Slovenské republiky mu udělil 1. ledna 2006 Pribinův kříž I. třídy in memoriam za významné zásluhy o hospodářský a sociální rozvoj Slovenské republiky v oblasti tvorby a aplikace nového právního řádu Slovenské republiky.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Dědičské právo (1954)
  • Majetkoprávne vztahy v rodine (1957)
  • Osobné užívanie bytov (1967)
  • Služby v občanskoprávnej úprave (1984)
  • Poistenie občanov (1989)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Karol Plank na slovenské Wikipedii.

  1. a b CIRÁK, Ján. K životnému jubileu 80. nedožitých narodenín profesora Karola Planka. ARS NOTARIA. 2007, čís. 4, s. 41–44. Dostupné online. ISSN 1335-2229. (slovensky)