Přeskočit na obsah

Nejvyšší soud Slovenské republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nejvyšší soud Slovenské republiky
Najvyšší súd Slovenskej republiky
Sídlo Nejvyššího soudu Slovenské republiky
Sídlo Nejvyššího soudu Slovenské republiky
PředsedaJUDr. Ján Šikuta, PhD.
MístopředsedaJUDr. Andrea Moravčíková, PhD.
Předseda kolegiaJUDr. Jana Bajánková
JUDr. František Mozner
JUDr. Katarína Pramuková
AdresaŽupné námestie č. 13, 814 90 Bratislava, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Oficiální stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nejvyšší soud Slovenské republiky (slovensky Najvyšší súd Slovenskej republiky) je vrcholný orgán obecného soudnictví na Slovensku, svou judikaturou zabezpečuje jednotu ve výkladu práva u soudů nižších stupňů. Byl zřízen v rámci federalizace Československa a nejvyšším soudem samostatného slovenského státu se stal na základě Ústavy Slovenské republiky. Z hlediska hierarchie slovenských soudů je roven Nejvyššímu správnímu soudu Slovenské republiky. Sídlí v Bratislavě.

Organizace a agenda[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšší soud rozhoduje o opravných prostředcích proti rozhodnutím okresních, krajských i Specializovaného trestního soudu. Rozhoduje prostřednictvím trojčlenných nebo pětičlenných senátů, v jejichž čele stojí předseda senátu a které se podle své specializace vytváří v rámci tří kolegií: občanskoprávního, obchodněprávního nebo trestněprávního (do roku 2021 i správního). Jednotliví soudci Nejvyššího soudu jsou do senátů rozdělováni každoročním rozvrhem práce. Důležitá rozhodnutí jsou publikována ve Zbierce stanovísk a rozhodnutí.

Trojčlenné senáty rozhodují o řádných opravných prostředcích (odvoláních a v trestním soudnictví i o stížnostech) směřujících zejména proti rozhodnutím krajských soudů nebo Specializovaného trestního soudu, jinak především o mimořádných opravných prostředcích (dovoláních a mimořádných dovoláních) směřujících proti rozhodnutím odvolacích soudů. Dále rozhodují v případech výkonu pravomoci nadřízeného soudu vůči nižším soudům i vůči sobě samému, např. o námitkách podjatosti, o přikázání věci či ve sporech o příslušnost soudu.

Pětičlenné senáty rozhodují o mimořádných opravných prostředcích (dovoláních a mimořádných dovoláních) směřujících proti rozhodnutím Nejvyššího soudu, jestliže již sám Nejvyšší soud v čase podání takového opravného prostředku rozhodoval ve druhém stupni (především ve věcech vedených v prvním stupni u Specializovaného trestního soudu).

U Nejvyššího soudu působí také disciplinární senáty a odvolací disciplinární senáty, které vykonávají pravomoc v oblasti kárného stíhání soudců (včetně rozhodování o uložení disciplinárního opatření, pokud došlo k uznání viny ze spáchání kárného provinění soudcem). Osobami oprávněnými podat návrh na zahájení kárného řízení jsou ministr spravedlnosti, ombudsman, předsedové soudů a soudcovské rady.

Až do roku 2021 navíc sám Nejvyšší soud rozhodoval ve správním soudnictví a v jediném stupni v některých volebních věcech, ve věcech politických stran a hnutí, ve spolkových věcech a o některých žalobách směřujících proti ústředním orgánům státní správy či jiným orgánům s celostátní působností. Poté byl zřízen samostatný Nejvyšší správní soud Slovenské republiky.

Předsedové Nejvyššího soudu[editovat | editovat zdroj]

Předseda Nejvyššího soudu vykonává státní správu soudu po stránce personální, organizační, hospodářské a finanční. Působí zároveň jako soudce, resp. předseda soudního senátu. Dříve byla funkce předsedy Nejvyššího soudu spojena s funkcí předsedy Soudní rady.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Najvyšší súd Slovenskej republiky na slovenské Wikipedii.

  1. Prezidentka SR vymenovala Jána Šikutu do funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR [online]. Najvyšší súd Slovenskej republiky, 2020-05-20 [cit. 2020-05-20]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]