Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košicích

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika
Universitas Cassoviensis
Logo univerzity
Logo
Logo univerzity
Logo univerzity
Zkratka UPJŠ
Rok založení 1959
Typ školy veřejná
Vedení
Rektor prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.
Počty akademiků (k roku 2016[1])
Počet bakalářských studentů 2820
Počet magisterských studentů 3973
Počet doktorandů 564
Další informace
Počet fakult 5
Sídlo Košice
Adresa Košice, 041 80, Slovensko
Zeměpisné souřadnice
http://www.upjs.sk/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košicích (slovensky Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach) je slovenská univerzita v Košicích.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Univerzita vznikla v roce 1959 sloučením poboček Lékařské fakulty Univerzity KomenskéhoBratislavě a filosofické fakulty (vznikla z filologické fakulty Vyšší školy pedagogické v Prešově). Tím tak navázala na historickou jezuitskou Košickou univerzitu. V roce 1964 se k ní připojila Pedagogická fakulta se sídlem v Prešově. Roku 1963 se k ní připojila Přírodovědecká a v roce 1973 Právnická fakulta. V roce 1990 se univerzita rozšířila o další dvě fakulty – Pravoslavnou bohosloveckou a Řeckokatolickou bohosloveckou. Vedle univerzity Komenského se tak stala druhou univerzitou.

1. ledna 1997 byla rozdělena na dva samostatné právní subjekty, Univerzitu P. J. Šafárika v Košicích a Prešovskou univerzitu se sídlem v Prešově. Počet fakult se tím zredukoval na tři – Lékařskou, Přírodovědeckou a Právnickou, ke kterým roku 1998 přibyla Fakulta veřejné správy a k 1. lednu 2007 také Filosofická fakulta.

Kromě výše uvedených fakult je součástí univerzity také Ústav vzdělávání v Rožňavě.

Od roku 2003 univerzita vydává časopis UNIVERSITAS Šafarikiana.

Přírodovědecká fakulta[editovat | editovat zdroj]

Přírodovědecká fakulta je vědeckou institucí. Každoročně jsou zde otevírány obory biologie, fyzika, geografie, chemie, informatikamatematika, které lze studovat buď samostatně nebo jako v učitelských aprobacích. Prioritní úlohou fakulty ve vědeckovýzkumné činnosti je podpora grantové úspěšnosti, posílení interdisciplinárního a multidisciplinárního charakteru vědy a výzkumu a rozšíření mezinárodní spolupráce, především zapojením se do evropských vědeckých a vědeckotechnických projektů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výročná správa o činnosti Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach za rok 2016 [online]. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach [cit. 2017-11-25]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]