Technická univerzita v Košicích

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Technická univerzita v Košiciach
Vysoká škola technická
Logo univerzity
Logo
Hlavní budova zepředu
Hlavní budova zepředu
Rok založení1952
Typ školyveřejná
Počty akademiků
Bakalářských studentů16 000
Doktorandů700
Studentů celkem9 714 (2020)
Akademických pracovníků900
Další informace
Počet fakult9
AdresaKošice, Slovensko
Zeměpisné souřadnice
http://www.tuke.sk/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Technická univerzita v Košicích (slovensky Technická univerzita v Košiciach) je slovenská veřejná vysoká škola univerzitního typu se sídlem v Košicích.

Technická univerzita v Košicích byla zřízena v roce 1952 jako Vysoká škola technická. Dnešní název získala univerzita zákonem č. 94/1991 Sb. z 13. února 1991.

Historie Technické univerzity v Košicích[editovat | editovat zdroj]

Technická univerzita v Košicích byla založena v roce 1952, ale její kořeny třeba hledat v hluboké minulosti. Již v roce 1657 byla v Košicích založena Universitas Cassoviensis, ale technické vzdělání bylo na úroveň vysokoškolského povýšeno až v roce 1762, kdy byla rakousko-uherskou panovnicí Marií Terezií založena Hornická akademie v Banské Štiavnici. Ta poskytovala vzdělání a vyvíjela výzkumnou činnost v celém komplexu vědních oborů, od rudného hornictví po výrobu a zpracování kovových materiálů.

Zárodky technického vysokého školství v Košicích sahají do roku 1937, kdy byla Zákonem č. 170 Československé republiky zřízena Státní vysoká škola technická Dr. Milana Rastislava Štefánika v Košicích. S vyučováním se mělo začít již ve školním roce 1938/1939, ale předválečné události po Vídeňské arbitráži přinutily přestěhovat ji nejdříve na Slovenskou technickou univerzitu v Bratislavě.

Ke skutečnému zrodu Vysoké školy technické v Košicích došlo na základě vládního nařízení č. 30./1952 Sb. z 8. července 1952, kterým byla tato zřízena se třemi fakultami, a to fakultou těžkého strojírenství, hornickou a hutní fakultou. V roce 1969 přibyla elektrotechnická fakulta, v roce 1976 stavební fakulta. Významnou událostí bylo přejmenování školy na Technickou univerzitu v Košicích na základě zákona SNR z 13. února 1991. V roce 1992 byla v Prešově zřízena fakulta odborných studií, která se v roce 1996 přetransformovala na dnešní fakultu výrobních technologií. V roce 1992 byla zřízena i ekonomická fakulta, čímž univerzita opustila rámec ryze technických disciplín a v tomto trendu pokračovala i v roce 1998, když byla založena fakulta užitkových umění.

Dnes má TU v Košicích devět fakult a kolem 16 tisíc studentů, kolem 700 doktorandů, pracuje na ní téměř 900 pedagogů a stejný počet výzkumných a technicko-hospodářských pracovníků. Technická univerzita v Košicích pokrývá široké spektrum potřeb vzdělávání nejen pro region východního Slovenska, ale v mnoha oborech je jediným centrem vědy, výzkumu a vzdělávání nejen na Slovensku, ale i v středoevropském prostoru. Úzce spolupracuje s jinými univerzitami a s průmyslovým zázemím regionu i celého Slovenska.

Fakulty[editovat | editovat zdroj]

Technická univerzita v Košicích má následující fakulty:

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Technická univerzita v Košiciach na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]