Kapara trnitá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKapara trnitá
alternativní popis obrázku chybí
květ kapary trnité
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)
Řád brukvotvaré (Brassicales)
Čeleď kaparovité (Capparaceae)
Rod kapara (Capparis)
Binomické jméno
Capparis spinosa
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kapara trnitá (Capparis spinosa), někdy méně vhodně označována jako kaparovník, je nízký poléhavý keř, který roste v celé oblasti Středozemního moře, nejčastěji na suchých stráních a není vzácností se s ním setkat na zdech, dokonce i např. ruin staveb pocházejících z antické doby. Roste však i na území Střední Asie a adventivně též Severní Ameriky a Austrálie.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Tento poléhavý keř nejvíce zaujme nádhernými květy. Ty jsou velké, bílé nebo bledě růžové se čtyřmi korunními plátky a velkým počtem nezvykle dlouhých fialových tyčinek, které květům dodávají exotický vzhled. V některých oblastech, jako např. v jižní Francii, Španělsku, Itálii nebo v Alžírsku, se kapary dokonce pěstují na speciálních plantážích.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Lékařství[editovat | editovat zdroj]

Kůra, listy a kořeny kapary mají diuretické účinky a snižují účinky toxických látek (alkoholu, drog, léků, antikoncepčních preparátů a dalších cizorodých látek) na lidský organismus, především na játra.

Gastronomie[editovat | editovat zdroj]

Kapara je využívána především v okolí Středozemního moře, často v kombinaci s olivami a cibulí. Nerozvinutá poupata naložená v soli nebo v solném nálevu s vinným octem jsou označována jako kapary a používají se do salátů, k masu, do studených a pikantních omáček, majonéz, k sýrům či k rybám.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KYBAL, Jan; KAPLICKÁ, Jiřina. Naše a cizí koření. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1988. Kapitola Kapara trnitá, s. 76. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]