Kalininsko-Solncevskaja (linka metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Kalininsko-Solncevskaja (rusky Калининско-Солнцевская линия, Kalininsko-Solncevskaja linija) je jedna z linek moskevského metra. Značí se žlutou barvou, alternativně číslem 8 či 8A. V lednu 2014 byl otevřen prozatím izolovaný úsek v západní části města a linka přejmenována - k původnímu názvu Kalininskaja přibyl název Solncevskaja.

Je to jediná linka metra v Moskvě, která byla pojmenována po určité osobě a ne po oblasti, kterou obsluhuje. První její úsek byl otevřen 30. prosince 1979 a dále se prodlužovala směrem k centru. V plánech na další rozvoj této trasy je její prodloužení přes centrum města až na západ Moskvy, čímž se její délka zněkolikanásobí. První z takových úseků do budoucí stanice Novokosino byl otevřen veřejnosti v roce 2012. O necelé dva roku později (2014) následoval další úsek této linky, který však přímo nenavazuje na předchozí úseky, ale nachází se v západní části města. Tento úsek byl v roce 2017 prodloužen dále na západ do stanice Ramenki.

V roce 2018 je naplánováno další výrazné rozšíření této západní větve ze stanice Ramenki dále na západ ve směru Mičurinskij prospekt - Očakovo - Govorovo - Solncevo - Borovskoje šosse - Novopěredělkino - Rasskazovka. Po roce 2020 se plánuje prodloužení této linky ze stanice Novopěredělkino na letiště Vnukovo, kde už od roku 2005 k tomuto účelu existuje nástupiště. Úsek mezi stanicemi Treťjakovskaja a Dělovoj centr, díky němuž dojde k propojení obou větví, se plánuje zprovoznit po roce 2020. Na této trase by měly přibýt stanice Volchonka (s přestupem na stanici Kropotkinskaja na Sokolničeské lince), Pljuščicha (s přestupem na stanici Smolenskaja na Arbatsko-Pokrovské lince) a Dorogomilovskaja.

Chronologie otevírání jednotlivých úseků[editovat | editovat zdroj]

Úsek Datum otevření Délka Poznámka
MarksistskajaNovogirejevo 30. prosinec 1979 11,4 km
MarksistskajaTreťjakovskaja 25. leden 1986 1,7 km
NovogirejevoNovokosino 30. srpen 2012 3,2 km
Dělovoj centrPark Pobědy 31. leden 2014 3,4 km úsek není přímo spojen se staršími úseky linky
Park Pobědy-Ramenki 16. březen 2017 7.3 km
Celkem: 13 stanic 27 km

Stanice[editovat | editovat zdroj]

Úsek A[editovat | editovat zdroj]

Úsek A8[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]