Kalininsko-Solncevskaja (linka metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Poloha linky na mapě města

Kalininsko-Solncevskaja (rusky Калининско-Солнцевская линия, Kalininsko-Solncevskaja linija) je linka moskevského metra. Je označena také jako linka 8, na mapách žlutou barvou a patří k nejkratším linkám. V lednu 2014 byl otevřen prozatím izolovaný úsek v západní části města a linka přejmenována - k původnímu názvu Kalininskaja přibyl název Solncevskaja.

Je to jediná linka metra v Moskvě, která byla pojmenována po určité osobě a ne po oblasti, kterou obsluhuje. První její úsek byl otevřen 30. prosince 1979 a dále se prodlužovala směrem k centru. V plánech na další rozvoj této trasy je její prodloužení přes centrum města až na západ Moskvy, čímž se její délka zněkolikanásobí. První z takových úseků do budoucí stanice Novokosino byl otevřen veřejnosti v roce 2012. O necelé dva roku později (2014) následoval další úsek této linky, který však přímo nenavazuje na předchozí úseky, ale nachází se v západní části města.

Kalininskaja-schéma.png

Chronologie otevírání jednotlivých úseků[editovat | editovat zdroj]

Úsek Datum otevření Délka Poznámka
MarksistskajaNovogirejevo 30. prosinec 1979 11,4 km
MarksistskajaTreťjakovskaja 25. leden 1986 1,7 km
NovogirejevoNovokosino 30. srpen 2012 3,2 km
Dělovoj centrPark Pobědy 31. leden 2014 3,4 km úsek není přímo spojen se staršími úseky linky
Celkem: 10 stanic 19,7 km

Stanice[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Novokosino Metro v MoskvěKalininsko-Solncevskaja – 8 směr Treťjakovskaja
NovokosinoNovogirejevoPerovoŠosse EntuziastovAviamotornajaPloščaď Iljiča 10Marksistskaja 5 7Treťjakovskaja 2 6 ( – VolchonkaPljušichaDorogomilovskaja – ) Dělovoj centr 4Park Pobědy 3MinskajaLomonosovskij prospektRamenki