Johannes Robert Becher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Johannes Robert Becher
Johannes Robert Becher (4. srpna 1951)
Johannes Robert Becher (4. srpna 1951)
Rodné jménoJohannes Robert Becher
Narození22. května 1891
Mnichov
Úmrtí11. října 1958 (ve věku 67 let)
východní Berlín
Místo pohřbeníDorotheenstädtischer Friedhof
Povoláníbásník, politik, romanopisec, spisovatel, odbojář, autor písní a dramaturg
Alma materVilémovo gymnázium v Mnichově
Oceněníčestný doktor Humboldtovy univerzity (1951)
Mezinárodní Stalinova cena za mír mezi národy
Stříbrný vlastenecký záslužný řád
Národní cena Německé demokratické republiky
Politická příslušnostJednotná socialistická strana Německa
Komunistická strana Německa
Nezávislá sociálnědemokratická strana Německa
Manžel(ka)Lilly Becher
RodičeHeinrich Becher[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johannes Robert Becher (známý jako Johannes R. Becher, 22. května 1891, Mnichov11. října 1958, Berlín) byl německý básník a komunistický politik, zprvu příslušející k expresionismu, později k modernismu a ještě později k socialistickému realismu.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Byl synem soudce, v roce 1910 se s přítelkyní pokusil spáchat sebevraždu, přičemž přítelkyně zemřela a Becher přežil, ale kvůli zranění byl později uznán neschopným vojenské služby. Od roku 1911 studoval medicínu a filozofii, na studiích ale začal psát (první díla publikoval v roce 1913) a krátce poté universitu opustil. Byl členem mnoha komunistických organizací, ve kterých se velmi angažoval. Jeho díla spadají do expresionistické poetiky, od které se ale později distancoval a přiklonil se k modernismu a později k socialistickému realismu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

V roce 1925 publikoval protiválečný román (CHCI=CH)3As (Levisite) oder Der einzig gerechte Krieg (česky jako Spravedlivá válka), který sám označil za "literární velezradu" (literarischen Hochverrats). Po požáru Říšského sněmu se jako komunista stal nepohodlným, v roce 1933 proto uprchl do Československa, žil v Brně a Praze, později v Curychu a Paříži.

Nakonec v roce 1935 odjel do Sovětského svazu, kde se stal šéfredaktorem časopisu německé komunistické emigrace Internationale Literatur-Deutsche Blätter. Při stalinských čistkách ve třicátých letech byl pro spojení s Trockým zatčen, bylo mu zakázáno opustit Sovětský svaz. V roce 1941 byl vyhoštěn do Taškentu, několikrát se pokusil o sebevraždu. Studoval literaturu osmnáctého a devatenáctého století. Po válce byl vrácen do NDR.

V roce 1949 napsal text k písni Auferstanden aus Ruinen, která se stala státní hymnou NDR. Byl oceňovaným básníkem, v roce 1953 obdržel Stalinovu cenu, v roce 1955 byl v Lipsku na jeho počest vybudován Literární institut Johannesa R. Bechera. V letech 1954 - 1958 byl ministrem kultury, v roce 1958 zemřel na rakovinu.

Becher patřil k nejplodnějším německým básníkům a nejradikálnějším členům expresionistické generace a zároveň k zakladatelům německé komunistické poesie. V češtině vyšlo několik překladů z Becherovy tvorby: Bílý zázrak (1973, přeložil J. B. Michl, výbor orientovaný na pacifistické a politické verše), Loučení (1974, autobiografický román, překlad Věra Saudková), Má dobo, čase můj (1956, přeložil Ludvík Kundera, výbor z básní, především básně protinacistické a básně z emigrace, oslavující německou přírodu a lid), Spravedlivá válka (1927, přeložil Stanislav Kostka Neumann, protiválečný román) a jiné. Becherovy expresionistické básně jsou také podstatnou součástí Kunderovy antologie německého expresionismu Haló, je tady vichr - vichřice! (1969).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johannes R. Becher na anglické Wikipedii.

  1. Catalog of the German National Library. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]