Joaquín Turina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joaquín Turina
Joaquín Turina.jpg
Základní informace
Narození9. prosince 1882
Sevilla
Úmrtí14. ledna 1949 (ve věku 66 let)
Madrid
Žánryopera
Povolánískladatel klasické hudby, dirigent, muzikolog, vysokoškolský učitel a klavírista
Nástrojeklavír
Oceněnívelkokříž Řádu Alfonse X. Moudrého (1942)
RodičeJoaquín Turina y Areal
PříbuzníJosé Luis Turina
José Luis Turina (vnuk)
Webwww.joaquinturina.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joaquín Turina Pérez (9. prosince 1882 Sevilla - 14. ledna 1949 Madrid) byl španělský hudební skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Joaquín Turina začal hrát na akordeon ve čtyřech letech a ještě ve škole se učil na klavír, od roku 1894 také harmonii a kontrapunkt u kapelníka místní katedrály Evarista Garcíi Torrese (kolem 1830–1902). Od roku 1897 pravidelně vystupoval jako pianista a dirigent, v Seville prováděl i vlastní skladby.

Od roku 1902 studoval v Madridu u klavíristy Josého Tragy. Setkal se tem se svým krajanem a budoucím přítelem Manuelem de Fallou. V letech 1905 až 1913 žil v Paříži, kde studoval hru na klavír u Moritze Moszkowského a kompozici u Vincenta d'Indyho na Schola Cantorum. Vzdálenost od jeho hudební domoviny Španělska a setkání s Isaacem Albénizem v roce 1907 ho inspirovaly k tomu, aby se více věnoval španělskému folklóru a komponoval ve španělském stylu. Vliv měli i francouzští skladatelé Maurice Ravel a Claude Debussy a jejich hudební impresionismus.

Po ukončení studia kompozice v roce 1913 a na začátku první světové války se Turina vrátil do Španělska. Od roku 1914 žil v Madridu, kde kromě své skladatelské činnosti pracoval jako dirigent, klavírista a hudební kritik. V roce 1931 se stal profesorem skladby na Conservatorio Superior de Música v Madridu. V roce 1939 získal funkci Comisario General de Música, a v této roli založil Španělský národní orchestr (Orquesta Nacional de España).

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Kromě klavírní a komorní hudby zahrnuje 104 Turínových opusů velké množství skladeb s klavírním a orchestrálním doprovodem, několik symfonických básní, většinou inspirovaných španělskou kulturou, díla pro klavír a orchestr, opery a dramatickou hudbu. Málo početné, ale zajímavé jsou kompozice pro sólovou kytaru, k nimž mu dal podnět Andrés Segovia. Turina o hudbě také psal a tvořil eseje.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joaquín Turina na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]