Jinonice (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zámek Jinonice
Zámek Jinonice
Zámek Jinonice
Účel stavby

Zemědělské

Základní informace
Slohbaroko
StavebníkPavel Michna z Vacínova
Další majiteléSchwarzenbergové
Poloha
AdresaPraha-Jinonice, ČeskoČesko Česko
UliceNa Vidouli
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky40303/1-1365 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Jinonice je architektonická památka v pražské čtvrti Jinonice. Objekt si zachoval styl raně barokního velkostatku a je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1] Jeho adresa je Na Vidouli 1.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dvůr Jinonického zámku
Erb nad vjezdem
Sluneční hodiny

Původně na místě zámku stál dvorec, o kterém je první zmínka již z roku 1088. Tvrz vznikla o dvě století později, ale písemně se poprvé připomíná až roku 1621, když byl Albrecht Pfefferkorn z Otopachu posmrtně odsouzen k zabavení jinonického panství za účast v protihabsburském povstání roku 1618.[2] Tvrz však zanikla a byla objevena teprve archeologickým výzkumem z roku 2018[3] Dvůr byl za třicetileté války zpustošen.

Po odeznění války se osada Jinonice dostala do rukou Pavla Michny z Vacínova. Právě on je zakladatelem zámku. Poté objekt přechází na jeho syna Václava a následně hraběte Jiřího Ludvíka von Sinzendorf, který je však zatížený finančními obtížemi. Po něm získá zámek a dvůr v dražbě Ferdinand ze Schwarzenbergu. Právě na Ferdinanda a jeho manželku Annu Marii von Sulz upomíná alianční erb nad vstupem do objektu. [4]

Později vzniklý hospodářský dvorec a zámeček v roce 1685 přestavěl Jan Adolf ze Schwarzenbergu. V roce 1815 zde proběhly klasicistní úpravy.

Schwarzenberkové zámek vlastnili do roku 1945, poté byl zámek s hospodářským dvorem konfiskován a v roce 1949 z něho ministerstvo zemědělství zřídilo ČSSS, n.p. Jinonice, v roce 1989 Státní statek hl. m. Prahy, který zde měl kanceláře a provoz.[5] Na začátku 21. století bylo se svolením magistrátu srovnáno se zemí několik památkových objektů (kašna a altán).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Samotný zámecký areál je částečně veřejnosti přístupný, nacházejí se zde restaurace a firmy.

V letech 2006–2007 vestavěla developerská společnost V Invest CZ a. s. do západní části zahrady čtyři nové bytové viladomy v moderním stylu podle návrhu ateliéru DaM, se 74 byty, tzv. projekt Vila Park Jinonice. Historická zeď zahrady je využita k ohrazení tohoto obytného komplexu, které je střeženo bezpečnostní agenturou jako veřejně nepřístupné kondominium.[6] Další byty, mezonetové, mají být umístěny v replikách dvou původních zámeckých budov půdorysu písmene L.[7] Na západní straně s tímto komplexem sousedí čtvrť Botanica Vidoule budovaná společností Skanska.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-11]. Identifikátor záznamu 152362 : zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. František Holec a kolektiv:Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Sv. 7, Praha a okolí. Praha: Svoboda, 1988. 221 s. S. 38.
  3. Výzkum prováděly Archaia Praha, z.ú. a archeologické oddělení Národního památkového ústavu, územní pracoviště Praha a pod vedením Mgr. Tomasza Cymbalaka.
  4. Jinonice – mezi bělohorským rytířstvem a barokními Schwarzenbergy - Blog iDNES.cz. iDNES.cz [online]. [cit. 2022-04-25]. Dostupné online. 
  5. UZHGOROD, Digital library. František Holec a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (Kniha 7 - Praha a okolí) / Castles and fortresses in Bohemia, Moravia and Silesia (Book 7 - Prague and vicinity), s. 39.. www.academia.edu. Dostupné online [cit. 2019-10-14]. (anglicky) 
  6. Vila Park Jinonice: klienti projevují stále větší zájem o bytové jednotky nad 100 m², Smart Communication, 14. 3. 2007
  7. Vila park Jinonice – mezonetové byty[nedostupný zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HOLEC, František aj. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Sv. 7, Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988. 221 s. S. 38-39.
  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl osmý, [Rakovnicko a Slánsko]. 1. vyd. V Praze: František Šimáček, 1891. 353 s. Digitalizovaný titul. S. 297-298. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]