Jinonice (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zámek Jinonice
Zámek Jinonice
Účel stavby

Zemědělské

Základní informace
Sloh baroko
Stavebník Pavel Michna z Vacínova
Další majitelé Schwarzenbergové
Poloha
Adresa Praha-Jinonice, ČeskoČesko Česko
Ulice Na Vidouli
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 40303/1-1365 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Jinonice je architektonická památka v pražské čtvrti Jinonice. Objekt si zachoval styl raně barokního velkostatku a je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1] Jeho adresa je Na Vidouli 1.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dvůr Jinonického zámku
Erb nad vjezdem
Sluneční hodiny

Původně na místě zámku stál dvorec, o kterém je první zmínka již z roku 1088. Tvrz je poprvé připomínána roku 1621, kdy Albrecht Pfefferkorn z Otopachu byl posmrtně odsouzen k zabavení jinonického panství za účast na protihabsburském povstání roku 1618.[2] Dvůr byl však za třicetileté války zpustošen.

Po odeznění války se osada Jinonice dostala do rukou Pavla Michny z Vacínova. Právě on je zakladatelem zámku. Později vzniklý hospodářský dvorec a zámeček v roce 1685 přestavěl Jan Adolf ze Schwarzenbergu (pískovcový rodový erb jej dodnes připomíná nad vstupním portálem). V roce 1815 zde proběhly klasicistní úpravy.

Schwarzenberkové zámek vlastnili do roku 1945, poté byl areál majetkem Státního statku hl. m. Prahy. Na začátku 21. století bylo se svolením magistrátu srovnáno se zemí několik památkových objektů (kašna a altán).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Samotný zámecký areál je částečně veřejnosti přístupný, nacházejí se zde restaurace a firmy.

V letech 2006–2007 vestavěla developerská společnost V Invest CZ a. s. do západní části zahrady čtyři nové bytové viladomy v moderním stylu podle návrhu ateliéru DaM, se 74 byty, tzv. projekt Vila Park Jinonice. Historická zeď zahrady je využita k ohrazení tohoto obytného komplexu, které je střeženo bezpečnostní agenturou jako veřejně nepřístupné kondominium.[3] Další byty, mezonetové, mají být umístěny v replikách dvou původních zámeckých budov půdorysu písmene L.[4] Na západní straně s tímto komplexem sousedí čtvrť Botanica Vidoule budovaná společností Skanska.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-11]. Identifikátor záznamu 152362 : zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. František Holec aj. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Sv. 7, Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988. 221 s. S. 38.
  3. Vila Park Jinonice: klienti projevují stále větší zájem o bytové jednotky nad 100 m², Smart Communication, 14. 3. 2007
  4. Vila park Jinonice – mezonetové byty

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HOLEC, František aj. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Sv. 7, Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988. 221 s. S. 38-39.
  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl osmý, [Rakovnicko a Slánsko]. 1. vyd. V Praze: František Šimáček, 1891. 353 s. Digitalizovaný titul. S. 297-298. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]