Jinonice (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zámek Jinonice
Zámek Jinonice
Účel stavby

Zemědělské

Základní informace
Sloh baroko
Stavebník Pavel Michna z Vacínova
Další majitel Schwarzenbergové
Poloha
Adresa Praha-Jinonice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Zámek Jinonice
Zámek Jinonice
Další informace
Kód památky 40303/1-1365 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Jinonice je architektonická památka v pražské čtvrti Jinonice. Objekt si zachoval styl raně barokního velkostatku a je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1] Jeho adresa je Na Vidouli 1.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Erb nad vjezdem
Jinonický zámek
Sluneční hodiny

Původně na místě zámku stál dvorec, o kterém je první zmínka již z roku 1088. Ten však byl za třicetileté války zpustošen.

Po odeznění války se osada Jinonice dostala do rukou Pavla Michny z Vacínova. Právě on je zakladatelem zámku. Později vzniklý hospodářský dvorec a zámeček v roce 1685 přestavěl Jan Adolf Schwarzenberg (pískovcový rodový erb je dodnes nad vstupním portálem). V roce 1815 zde proběhly klasicistní úpravy.

Do roku 1945 zámek vlastnili Schwarzenberkové, poté byl areál majetkem Státního statku hl. m. Prahy. Dnes je areál veřejnosti nepřístupný. Na začátku 21. století bylo se svolením magistrátu srovnáno se zemí několik památkových objektů (kašna a altán).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V letech 2006–2007 vestavěla developerská společnost V Invest CZ a. s. do západní části zahrady čtyři nové bytové viladomy v moderním stylu podle návrhu ateliéru DaM, se 74 byty, tzv. projekt Vila Park Jinonice. Historická zeď zahrady je využita k ohrazení tohoto obytného komplexu, které je střeženo bezpečnostní agenturou jako veřejně nepřístupné kondominium.[2] Další byty, mezonetové, mají být umístěny v replikách dvou původních zámeckých budov půdorysu písmene L.[3] Na západní straně s tímto komplexem sousedí čtvrť Botanica Vidoule budovaná společností Skanska.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-11]. Katalogové číslo 152362 : zámek. Památkový katalog. MonumNet [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 
  2. Vila Park Jinonice: klienti projevují stále větší zájem o bytové jednotky nad 100 m², Smart Communication, 14. 3. 2007
  3. Vila park Jinonice – mezonetové byty

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]