Jiří Rulf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jiří Rulf
Jiří Rulf.jpg
Narození22. března 1947
Praha
Úmrtí12. dubna 2007 (ve věku 60 let)
Praha
Povolánínovinář, básník, spisovatel, publicista a literární kritik
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Rulf (22. března 1947, Praha12. dubna 2007, Praha) byl český básník, prozaik, literární kritik a publicista.

Vystudoval bohemistiku a historii na Filozofické fakultě UK. Působil jako redaktor Zemědělských novin, po roce 1989 jako redaktor Reflexu. V 80. letech byl členem neoficiálního pražského okruhu intelektuálů, mezi něž patřil také historik Jan P. Kučera, básník Jaromír Zelenka nebo literární historik Vladimír Novotný.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Pro Rulfovo básnické dílo je typická skepse, analytičnost a výstavba básnické myšlenky pomocí rotace či juxtapozice několika motivů. Po bibliofilských tiscích vydaných vlastním nákladem (Polední příběh a Dopis Vencovi, ten později součástí triptychu Rádio Netopýr) zaujal Rulf prvotinou Prospekt na rozhlednu (Mladá fronta 1988), kterou v nakladatelství prosadila básnířka Sylva Fischerová. Doporučující anotaci na záložce napsal Miroslav Holub. Následovaly knihy básní Dech vítězů a Rádio Netopýr (obě 1992). Sbírka Nebezpečné dny (Český spisovatel 1996) nese podtitul „konverzační sešit“ a je věnována památce rodičů; objevuje se v ní také dobově aktuální téma války v Bosně. Maloměstské elegie (1999) představují patrně jeden z vrcholů Rulfovy tvorby a vedle několika samostatných básní obsahují cyklus devíti elegií; knihu věnoval Rulf památce svého bratra archeologa Jana Rulfa. Hořkost nad stavem světa a zhoršující se nemoc prostupují poslední sbírky Přebytečný rok (2003) a Navštěvovat želvu (Host 2007).

Jiří Rulf od počátku svého básnického působení zdůrazňoval společenskou úlohu spisovatele, přičemž politická témata byla v české poezii 90. let spíše vzácná.

  • román Let chroustů – 2003
  • překlady operních libret
  • práce v týdeníku Reflex
  • svazek portrétů Literáti
  • soubor rozhovorů Jací jsme
  • osm básnických sbírek, z nichž byl pod názvem Srdce metronomu (2005) vydán rozsáhlý výbor
  • eseje Večerní škola (2007)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]