Jiří Fiala (filosof)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doc. RNDr. Jiří Fiala, CSc.
Fiala Jiri.jpg
Narození 24. února 1939
Uherské Hradiště
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 22. listopadu 2012 (ve věku 73 let) nebo 23. listopadu 2012 (ve věku 73 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Povolání spisovatel
Ocenění Cena VIZE 97 (2013)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Fiala (24. února 1939, Uherské Hradiště22. listopadu 2012, Praha) byl český matematik, analytický filozof a překladatel. In memoriam získal Cenu VIZE 97 Nadace Dagmar a Václava Havlových (2013).

Život[editovat | editovat zdroj]

V letech 1957–1961 studoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, potom pracoval jako programátor u ČSD. Účastnil se různých disidentských aktivit, přednášel a překládal pro samizdat. V roce 1990 nastoupil na katedru matematické logiky a filozofie matematiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a roku 1995 se habilitoval. Později pracoval na katedře filozofie Západočeské univerzity v Plzni.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Zabýval se dějinami matematiky a logiky, analytickou filosofií, reformami vysokého školství a pravidelně přispíval do časopisu Vesmír, zejména články o moderním umění. Byl členem rady Nadace Václava a Dagmar Havlových VIZE 97 pro udílení jejích cen a spolupracoval při jejich přípravě. Napsal několik knih o programovacích jazycích, přeložil mnoho filosofických knih (René Descartes, Umberto Eco, Vilém Flusser, Kurt Gödel, Karl Jaspers, Henri Poincaré, Karl Popper, Karl H. Pribram, Ludwig Wittgenstein, Philip Zimbardo aj.) a uspořádal tři čítanky textů z analytické filosofie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]