Jaroslav Rokoský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Doc. PhDr. Jaroslav Rokoský, Ph.D.
Narození13. prosince 1969 (54 let)
Pelhřimov
Povolánípedagog, historik, vysokoškolský učitel a editor
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Rokoský (* 13. prosince 1969 v Pelhřimově) je český historik a pedagog, specializující se na oblast první československé republiky, dějin komunistického režimu a dějiny Agrární strany.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Pelhřimově. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (19881993), obor dějepis – český jazyk. Od roku 1995 působí jako historik a vysokoškolský pedagog na své alma mater.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

V roce 2004 složil doktorskou zkoušku na Filosofické fakultě University Karlovy a obdržel titul doktora, v témže roce obdržel i titul doktora filosofie. Jeho disertační práceRudolf Beran a jeho doba“ je velmi hlubokou a obsáhlou sondou do složitých historických okolností, které halí rozporuplnou osobnost českého druhorepublikového předsedy vlády. Roku 2022 se na Filozické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně habilitoval a získal titul docent.

Odborná a vědecká činnost[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1995 působí na katedře historie PF UJEP, od roku 2005 pak na katedře historie FF UJEP. V současné době je zástupcem vedoucího katedry historie. Je řešitelem několika významných grantů a autorem stěžejních studií k problematice první československé republiky.

Od roku 2008 je členem skupiny III. odboje Ústavu pro studium totalitních režimů.

Během své akademické činnosti vytvořil v rámci konceptů orální historie audiovizuální projekt „Československé osudy“, který dokumentuje komunistický režim, zejména padesátá léta, očima pamětníků.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jaroslav Rokoský je autor řady studií a jiných příspěvků v odborných periodikách a kolektivních monografiích. V roce 2011 vydal rozsáhlou knižní monografii Rudolf Beran a jeho doba: vzestup a pád agrární strany, v níž prostřednictvím osudu protagonisty přibližuje krizové okamžiky českých moderních dějin („agrárníkovi“ Rudolfu Beranovi hrozil trest smrti za nacistů i za komunistů) a sleduje agrární politické hnutí od jeho počátků. Jeho trojdílná kniha Útěk z Leopoldova byla nominována na cenu Magnesia Litera 2022 za naučnou literaturu.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ceny Magnesia Litera vyhrál Gott. Zpěvákův „československý příběh“ sepsal Pavel Klusák [online]. Česká televize, 2022-04-10 [cit. 2022-04-19]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ROKOSKÝ, Jaroslav. Rudolf Beran a jeho doba: vzestup a pád agrární strany. Praha: Ústav pro studium totalitních režimů, 2011. 901 s. ISBN 978-80-7429-067-1.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]