Jaroslav Rokoský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
PhDr. Jaroslav Rokoský, Ph.D.
Narození 13. prosince 1969 (50 let)
Pelhřimov
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Rokoský (* 13. prosince 1969 v Pelhřimově) je český historik a pedagog, specializující se na oblast první československé republiky, dějin komunistického režimu a dějiny Agrární strany.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Pelhřimově. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (19881993), obor dějepis – český jazyk. Od roku 1995 působí jako historik a vysokoškolský pedagog na své alma mater.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

V roce 2004 složil doktorskou zkoušku na Filosofické fakultě University Karlovy a obdržel titul doktora, v témže roce obdržel i titul doktora filosofie. Jeho disertační práce “Rudolf Beran a jeho doba“ je velmi hlubokou a obsáhlou sondou do složitých historických okolností, které halí rozporuplnou osobnost českého druhorepublikového předsedy vlády.

Odborná a vědecká činnost[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1995 působí na katedře historie PF UJEP, od roku 2005 pak na katedře historie FF UJEP. V současné době je zástupcem vedoucího katedry historie. Je řešitelem několika významných grantů a autorem stěžejních studií k problematice první československé republiky.

Od roku 2008 je členem skupiny III. odboje Ústavu pro studium totalitních režimů.

Během své akademické činnosti vytvořil v rámci konceptů orální historie audiovizuální projekt Československé osudy, který dokumentuje komunistický režim, zejména padesátá léta, očima pamětníků.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o autora a řady odborných článků a studií. V roce 2011 vydal rozsáhlou knižní monografii "Rudolf Beran a jeho doba – Vzestup a pád agrární strany".

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]