Věznice Leopoldov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Věznice Leopoldov
Vstup do věznice
Základní údaje
Otevření 1855
Poloha
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Věznice Leopoldov je nejstarší věznice na Slovensku. Nachází se ve městě Leopoldov v prostorách bývalé pevnosti (přestavěna v roce 1855, první vězně přijala v roce 1856). Proslula po únorovém převratu, kdy v ní československá komunistická vláda věznila politické vězně, z nichž zde řada v důsledku nelidského zacházení zemřela. V současné době má kapacitu 1502 osob.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pamětní deska připomínající politické vězně v Leopoldově.

Panuje konsenzus, že Leopoldov byl zejména v 50. letech 20. století spolu s koncentračními a pracovními tábory při uranových dolech nejhorším z vězeňských zařízení v komunistickém Československu a často je označován za zařízení likvidační. S politickými vězni zde bylo zacházeno mimořádně krutým způsobem, byla jim odpírána lékařská péče a nutné léky, byla systematicky porušována i jejich nejzákladnější lidská práva. Řada z nich zemřela v důsledku krutého zacházení a odepření nutné léčby (mimo jiné blahoslavení Pavol Gojdič a Metoděj Dominik Trčka). V Leopoldově byl v této době vězněn i pozdější československý prezident Gustáv Husák, jeho spoluvězni byli benecký hoteliér Bohumil Rychtr a profesionální voják Miroslav Kácha. Dalším z vězňů byl mj. i organizátor čs. perutí ve Velké Británii za 2. sv. války, armádní generál (in memoriam) a Air Marshal RAF, RNDr. Karel Janoušek.

V roce 1990 došlo ve věznici k masové vzpouře vězňů, na které se nevztahovaly amnestie prezidenta Havla. V roce 1991 z věznice uprchlo 7 vysoce nebezpečných vězňů, kteří na útěku povraždili 5 neozbrojených strážců.

Svůj pobyt v Leopoldově popsal například Jiří Krupička (geolog, filosof a spisovatel, emeritní profesor University of Alberta) v knize Stará pevnost.[1]

Seznam politických vězňů zemřelých v Leopoldově[editovat | editovat zdroj]

Památník na místě bývalého hrobu blahoslaveného Pavla Petera Gojdiče na leopoldovském hřbitově.
  • seznam není kompletní

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Krupička, Jiří. Stará pevnost (2001), 100 s., Nakl. Paseka, Praha, ISBN 80-7185-377-1

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]