Jaroslav Knittl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Reverendus Dominus
Jaroslav Knittl
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézekrálovéhradecká
Svěcení
Kněžské svěcení24. června 1972
světitel František Tomášek
Osobní údaje
Datum narození27. dubna 1922
Místo narozeníVrchoviny
Datum úmrtí3. června 1994 (ve věku 72 let)
Místo úmrtíNové Město nad Metují
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaroslav Knittl (27. dubna 1922, Vrchoviny3. června 1994, Nové Město nad Metují) byl český středoškolský pedagog a pozdější římskokatolický duchovní. V roce 1991 inicioval obnovu Akademických týdnů v Novém Městě nad Metují.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Vrchovinách u Nového Města nad Metují. Vystudoval učitelství s aprobací na filosofii a český jazyk. Působil jako pedagog nejprve v Ostravě a později na gymnáziu v Novém Městě nad Metují. V roce 1968 začal studovat teologii v litoměřickém kněžském semináři (spolu s ním začal studovat jeden z jeho někdejších gymnaziálních studentů, Josef Rousek). V roce 1972 byl vysvěcen na kněze. Byl pod stálým bedlivým dozorem StB, která mu znemožňovala například práci s mládeží. Nemohl působit v oficiální duchovní správě. Pracoval jako dělník ve Stavostroji v Novém Městě nad Metují. Vydával samizdatový časopis Znamení doby, kterého vyšlo celkem 56 čísel. Oficiálně mohl kněžsky působit až po roce 1989. V roce 1991 obnovil v Novém Městě nad Metují konání tzv. Akademických týdnů, které mají svou tradici již z meziválečného období. Zemřel v roce 1994.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Osobnosti, které žily a působily na území královéhradecké diecéze (separát z Diecézního kalendáře na r. 2005, dostupné online)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]