Jaroslav Fiala (politik KSČ)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jaroslav Fiala
Narození 13. dubna 1900
Osek
Úmrtí 2. května 1945 (ve věku 45 let)
Terezín
Politická strana Komunistická strana Československa
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Fiala (13. dubna 1900, Osek2. května 1945, Terezín) byl funkcionář KSČ, který se stal jedním z nejvýznamnějších konfidentů německého gestapa.

Počet komunistických odbojářů, kteří kvůli Fialově činnosti přišli o život, není možné přesně stanovit. Jde minimálně o desítky lidí, přičemž stovky dalších byly zatčeny.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1934 studoval Fiala na Leninské škole v Moskvě.[2] Byl aktivní v odboji, organizoval např. zakázanou demonstraci horníků v Mostě, šířil protimilitaristickou propagandu, angažoval se ve vysílání dobrovolníků do španělských interbrigád.

K výslechu na Gestapu, při kterém byl zřejmě mučen, byl poprvé předvolán v květnu 1942 v Kladně.[1] Poté se skrýval, mj. ve staré důlní štole v Beřovicích nebo v hájovně v Říčanech. Pak se mu podařilo prosadit se do třetího ilegálního vedení KSČ. V únoru 1943 byl ale znovu zatčen v Pardubicích, kde se ke své ilegální činnosti přiznal a stal se konfidentem gestapa.

Svému příteli Josefu Molákovi pak např. nabídl, že zajistí nové pasy českým parašutistům, kteří se do Čech dostali přes Polsko ze Sovětského svazu. Doklady však vyrobilo přímo gestapo, které tak získalo krycí jména i fotografie těchto mužů.[1]

S blížícím se koncem války se Fiala pokusil přejít opět na stranu odboje, aby měl alibi pro budoucnost. V únoru 1945 varoval odbojáře před jinými konfidenty, což gestapu neuniklo.

Fiala tak byl zastřelen v Malé pevnosti v Terezíně 2. května 1945 spolu s řadou lidí, na které předtím donášel. Na rozkaz K. H. Franka zde tehdy bylo zastřeleno 51 Čechů, většinou členů mládežnické odbojové organizace Předvoj a ilegální KSČ.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c KOŽÍŠEK, Jakub. Příběh konfidenta, který se profízloval až ke kulce. ČT 24 [online]. 2015-5-2. Dostupné online. 
  2. KOPA, Jan. Kdo rozbil III.ilegální ÚV KSČ ? [online]. Jan Kopa [cit. 2018-11-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-04-07.