Jan Steyer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jan Steyer
Základní informace
Narození1982 (41–42 let)
Liberec
Povolánísbormistr, varhaník, pedagog
Nástrojevarhany
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Steyer (* 1982 Liberec) je český dirigent, sbormistr a varhaník.

Dirigentské a sbormistrovské studium, stejně jako hru na varhany, absolvoval nejprve na Pražské konzervatoři a poté na Hudební fakultě Akademie múzických umění.

Již v době studií se stal sbormistrem Pražského dívčího sboru a asistentem Miroslava KošleraPražského smíšeného sboru. V současné době je uměleckým vedoucím Pěveckého sboru ČVUT a sbormistrem Pražského smíšeného sboru.

Jako hostující dirigent, či jako sbormistr spolupracuje s mnoha amatérskými i profesionálními hudebními tělesy v ČR i v zahraničí (Severočeská filharmonie Teplice, Hudba Hradní stráže a Policie ČR, Filharmonie Hradec Králové, Komorní filharmonie Pardubice, Karlovarský symfonický orchestr, Cairo Symphony Orchestra, The Cyprus Symphony Orchestra, Chamartín symphony orchestra Madrid a další).

Zastává funkci varhaníka Karlovy univerzity a jako varhaník též vystupuje s Českou filharmonií.

Pedagogicky dlouhodobě působil jako hudební lektor na New York University (výuka vokálních ansámblů, výuka varhanní hry) a je pravidelně zván na různé mistrovské hudební kurzy, kde vyučuje varhanní improvizaci a dirigování. Dirigování také vyučuje v rámci oboru Sbormistrovství na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity. Je autorem Učebnice improvizace pro chrámové varhaníky a za výzkum v oblasti pedagogiky varhanní improvizace získal titul Ph.D.

V roce 2021 byl jmenován členem Odborné rady pro sborový zpěv dospělých působící pod Národním informačním a poradenským střediskem pro kulturu.

Pravidelně zasedá v porotách mezinárodních sborových a dirigentských soutěží a festivalů (Gymnasia Cantant, Young Bohemia Prague, Sbormistrovská soutěž pedagogických fakult, International Chamber Choir Competition Rzeszów – Polsko, Jinan International Chorus Festival – Čína a další).

Umělecky se podílel na natáčení mnoha CD, jako interpret i jako hudební režisér a nahrává také pro Český rozhlas a Českou televizi. Koncertoval ve většině zemí Evropy, opakovaně také v Japonsku, Rusku, Egyptě, Číně, na Kypru a v Kanadě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]