James Clavell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James Clavell
Narození 10. října 1924
Sydney, Austrálie
Úmrtí 7. září 1994
Švýcarsko
Příčina úmrtí rakovina
Povolání romanopisec, scenárista, režisér
Národnost Britská
Alma mater Birminghamská univerzita
Období 1958 - 1993
Významná díla Král krysa
Šógun
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

James Dumaresq Clavell [Klevl] (10. října 19247. září 1994) byl anglický a australský spisovatel, scenárista, filmový producent a režisér[1].

Clavell se narodil v Sydney, Austrálii jako anglický občan a byl pokřtěn Charles Edmund DuMaresq de Clavelle.

Jeho otec byl důstojníkem britského Královského námořnictva, a tak Clavell vyrůstal na mnoha různých místech Britského impéria.

Po vypuknutí druhé světové války se Clavell v 16 letech (1940) přihlásil do britské armády a v řadách Královského dělostřelectva byl poslán do Malajsie bojovat proti Japoncům. Tam byl zraněn kulometnou palbou, zajat a poslán do japonského zajateckého tábora na ostrově Jáva. Později byl přemístěn do nechvalně proslulého vězení Changi v Singapuru.

Stejně jako ostatní váleční zajatci i Clavell velmi trpěl špatným zacházením ze strany japonských stráží (ve skutečnosti většina z nich byli Korejci). Jeho zážitky ze zajateckého tábora se staly základem pro jeho první román Král Krysa (vydaný v roce 1962). Je nutné podotknout, že Clavellova vlastní válečná zkušenost nijak záporně neovlivnila jeho vztah k japonské kultuře. Ve svém románu Šógun ji naopak líčí ve velmi příznivém světle.

V roce 1946 byl Clavell povýšen do hodnosti kapitána, ale nehoda na motocyklu ukončila jeho vojenskou kariéru. Poté studoval v Anglii na univerzitě v Birminghamu, kde potkal April Strideovou, herečku, s kterou se v roce 1951 oženil. Díky své ženě se začal zajímat o svět filmu a v roce 1953 se i s rodinou přestěhoval do New Yorku, kde pracoval pro televizi a později do Hollywoodu. Tam nakonec uspěl jako scenárista s filmy Moucha (The Fly) a Watusi. Také spolunapsal klasický film Velký útěk (The Great Escape). Od roku 1959 produkoval a režíroval i své vlastní filmy.

V roce 1963 se stal naturalizovaným občanem Spojených států amerických.

James Clavell zemřel v roce 1994 ve Švýcarsku na mozkovou mrtvici v době, kdy se léčil z rakoviny.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho dílo je velmi ovlivněno jeho pobytem v japonském zajateckém táboře, často využívá rozdílu mezi britskou a americkou kulturou.

Asijská sága[editovat | editovat zdroj]

  • Král Krysa (King Rat) – 1962, jeho nejvýznamnější dílo. Pojednává o zajatcích japonského tábora Čangi, australských, britských a amerických vojácích. Králem tábora se stává americký desátník King, který začne prodávat krysí stehýnka. Kniha je fikce s reálnými skutečnostmi a stojí na konfrontaci amerického a britského stylu života, jejich morálních hodnot.
  • Šógun (Shogun) – zfilmováno
  • Smršť (Whirlwind)
  • Tchaj-pan (Tai-pan) – zfilmováno
  • Panský dům (Noble House) – zfilmováno
  • Gaidžin (Gai-jin)


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]