Panský dům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Panský dům
Autor James Clavell
Původní název Noble House
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Žánry historický román
Vydavatel Dell Publishing
Datum vydání duben 1981
Předchozí a následující díl
Král krysa Smršť
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o knize Jamese Clavella. O budově v Uherském Brodě pojednává článek Panský dům (Uherský Brod).

Panský dům nebo také Vznešený dům (anglicky: Noble House) je román Jamese Clavella z roku 1981, jehož děj se odehrává v Hong Kongu roku 1963. Je součástí cyklu Asijská sága – šesti románů z prostředí Asie od Jamese Clavella.

Jedná se o velmi obsáhlý román o více než 1200 stránkách, s desítkami postav a mnoha prolínajícími se dějovými liniemi. V roce 1988 byla podle knihy natočena stejnojmenná televizní minisérie s Piercem Brosnanem v hlavní roli.

Panský dům je také přezdívka firmy Struan's, obchodní společnosti, která hraje ústřední roli ve většině románů Asijské ságy.

Děj[editovat | editovat zdroj]

V roce 1963 se tchaj-pan Ian Dunross pokouší zachránit rodinnou firmu (Struan's) z obtížné finanční situace, v které ji zanechal jeho předchůdce. Proto se snaží uzavřít partnerství s americkým milionářem a zároveň se brání Quillanu Gorntovi, který chce konečně zničit Struan's. Mezitím čínští komunisté, tchajwanští nacionalisté a sovětští špióni usilují o získání vlivu v Hong Kongu, a britská vláda se jim v tom snaží zabránit. A jak se zdá, nikdo nemůže ničeho dosáhnout, aniž by se neobrátil o pomoc k místnímu podsvětí.

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Hlavním rozdílem mezi románem a televizním zpracováním je posun děje do konce 80. let 20. století.