Isabella d'Este

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Izabela Estenská
Da Vinci Isabella d'Este.jpg
Narození18. května 1474
Ferrara
Úmrtí13. února 1539 (ve věku 64 let)
Mantova
Místo pohřbeníPoložka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3674183
Povolánísaloniérka a sběratelka umění
Manžel(ka)František II. Gonzaga (od 1490)
DětiFederico II Gonzaga, Duke of Mantua
Eleonora Gonzaga
Ercole Gonzaga
Ferrante Gonzaga
Ippolita Gonzaga
Livia (Paola) Gonzaga
RodičeHerkules I. Estenský a Eleonora Aragonská
RodEstenští a Gonzaga
PříbuzníBeatrice d’Este, Alfons I. d'Este, Ferrante d'Este, Giulio d'Este, Sigismondo d'Este a Hipolyt I. Estenský (sourozenci)
Markéta Bavorská (manželova matka)
Louis Gonzaga, Vilém I. Gonzaga, Francesco III Gonzaga, Duke of Mantua, Federico Gonzaga, Isabella Gonzaga[1], Alessandro Gonzaga a Emilia Cauzzi Gonzaga (vnoučata)
Funkceregent
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tizianův portrét Isabelly

Isabella d'Este (18. května 147413. ledna 1539), markýza z Mantovy, byla významná postava italské renesance a jedna z nejvýznamnějších postav tehdejší politiky a kultury.

Život[editovat | editovat zdroj]

Isabella d'Este se narodila ve Ferraře Eleonoře a Ercolovi d'Este (Estenští patřili mezi nejstarší a nejtradičnější severoitalské rodiny). Isa, znamená „stejně“ a bella „krásná“. „Stejně krásná“, elegantní a šarmantní měla zůstat celý život. Měla o rok mladší sestru Beatrice a bratra Alfonsa. Děti po matce podědily lásku k hudbě – po večeři muzicírovala obě děvčátka na clavichord při světle svící se svou matkou – ta hrála na harfu. Isabela měla přirozený talent pro veškerý druh pohybu – především pro tanec. Po celý život byla známa vytříbenou grácii, kterou neztrácela ani ve stáří.

Isabela se vdala za Francesca Gonzagu – markrabího v Mantově, generála v benátské armádě. Jako první přivedla – ke svému obrovskému zklamání –na svět děvčátko. Celkem měla tři dcery: Eleonoru, Ippolitu a Livii, ke kterým neměla dobrý vztah.Nejstarší dceři dovolila, aby se provdala, ostatní musely přijmout závoj a strávit život za klášterními zdmi.

Zemřela v únoru 1539. Dosáhla všech cílů, které si vytkla – byla ctěná básníky i spisovateli, malíři jako Tizian a Mantegna ji zvěčnili svým uměním, obdivovanou přítelkyní králů a císařů, okouzlila i sveřepé papeže.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]