Vilém I. Gonzaga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vilém I. Gonzaga
Portrét
Narození 4. dubna 1538
Mantova
Úmrtí 14. srpna 1587 (ve věku 49 let)
Goito
Pohřben Basilica Palatina di Santa Barbara
Potomci Vincenzo I. Gonzaga, Markéta Gonzagová a Anna Kateřina Gonzagová
Otec Federico II. Gonzaga
Matka Markéta Palaiologa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vilém I. Gonzaga (24. duben 153814. srpen 1587) byl v letech 1550–1587 vévodou z Mantovy a později též z Montferratu, byl synem Federica II. Gonzagy a Markéty Palaiology. V roce 1574 byl Montferrat povýšen na vévodství a on se tak stal jeho prvním vévodou. Po něm nastoupil jeho syn Vincenzo.

Patron hudby[editovat | editovat zdroj]

Vilém měl zájem zejména o duchovní vokální hudbu a je znám především historikům hudby pro svou rozsáhlou korespondenci se skladatelem Giovannim Pierluigim da Palestrina. Postavil velký nový kostel v Mantově, který je zasvěcen Svaté Barboře. V této souvislosti se dostal do rozporu s papežem. Chtěl totiž vytvořit svůj vlastní obřad pro Mantovu a věnoval nemalé prostředky na rozvoj hudebního repertoáru pro kostel a též na uvedení díla Giachesa de Wert a Palestrina. Část jeho korespondence s Palestrinou pojednává právě o uvedení tohoto jeho díla. Vilémův hudební vkus byl konzervativní. Napodoboval kontrapunktickou hudbu, ale šlo mu zejména o udržení čitelnosti textu, což prokazuje vliv Tridentských reforem. Po jeho smrti začal jeho syn Vincenzo zvát ke dvoru příznivce modernějších trendů.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

26. dubna 1561 se Vilém oženil s Eleonorou Habsburskou, šestou dcerou císaře Ferdinanda I. a Anny Jagellonské. Měli spolu tři děti:

Předkové[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Guglielmo Gonzaga, Duke of Mantua na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]