Inuyasha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z InuYasha)
Skočit na: Navigace, Hledání
Inuyasha
戦国お伽草子–犬夜叉
(Sengoku Otogizóši InuJaša)
Žánr fantasy, komedie, akční, anime, manga
Cílová skupina Šónen
Manga
Autor Rumiko Takahaši
Nakladatelství Flag of Japan.svg Šogakukan
Publikováno od 13. listopadu 199618. června 2008
Počet svazků 56
TV anime
Autor Kacujuki Sumisawa
Režisér Masaši Ikeda
Jasunao Aoki
Studio Flag of Japan.svg Sunrise
Vysíláno od 16. října 200013. září 2004
Počet dílů 167
TV anime
Inuyasha: The Final Act
Autor Kacujuki Sumisawa
Režisér Jasunao Aoki
Studio Flag of Japan.svg Sunrise
Vysíláno od 3. září 200929. březen 2010
Počet dílů 26

Inuyasha (犬夜叉 InuJaša), celým názvem Inuyasha, feudální pohádka (戦国御伽草子 犬夜叉 Sengoku Otogizóši InuJaša), je japonská manga napsaná a ilustrovaná Rumiko Takahaši (高橋 留美子). Poprvé byla uveřejněna v týdeníku Šónen Sunday 13. listopadu 1996 a skončila 18. června 2008. V sérii se setkáváme se středoškolačkou Kagome cestující do feudálního Japonska, polodémonem InuYashou, chlípným mnichem Mirokem, liščím démonem Šippó, zabijákem démonů Sango a Narakem bažícím po střípcích Drahokamu čtyř duší (Šikon no Tama, japonsky 四魂の玉).

Podle mangy byl natočen i stejnojmenný seriál anime, jehož produkce se zhostila společnost Sunrise. Prvních 44 epizod režíroval Masaši Ikeda, zbytek Jasunao Aoki. Premiéra se konala v Japonsku 16. října 2000 na kanále Jomiuri TV a byla pozastavena 13. září 2004, kdy končí přímo uprostřed děje.

V roce 2002 vyhrála tato manga Šógakukan Manga Award za nejlepší šónen titul roku.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Příběh začíná ve feudálním Japonsku, kde InuYasha (polodémon, han'jó) ukradne z vesnice Klenot čtyř duší, posvátný drakoham, který může neuvěřitelně zvýšit sílu svého nositele. InuYasha se pokusí zabít Kikyo, mladou kněžku z vesnice, do které se zamiloval. Ta však jeho útok přežije a připoutá ho svým pečetícím šípem k posvátnému stromu (Gošinboku) blízko lesa. Krátce poté umírající Kikio říká své mladší sestře Kaede, ať drahokam spálí s jejím tělem a pošle ho tak do říše mrtvých. Kaede vyplní její přání a na padesát let zavládne ve vesnici mír

V moderním Tokiu se čerstvá středoškolačka Kagome Higuraši na cestě do školy zastaví u Kosti požírající studny v jejich rodinné svatyni, kam se zatoulal její kocour Bujo. Ze studny ale vyleze démom a vtáhne jí dovnitř. Zmatená Kagome se ocitá ve feudálním Japonsku.

Nedaleko studny na její feudální straně spatří strom Gošinboku a na něm připoutaného InuYashu, který stále setrvává ve svém již 50letém spánku. Vesničané ji chytí a vezmou ji ke staré kněžce Kaede. Zde zjišťují, že Kagome je reinkarnací Kikyo a vypráví jí celý příběh o Kikyo a InuYashovi.

Vesnice je napadena démonem a Kagome utíká do lesa směrem ke studni. skončí ale nakonec u posvátného stromu kde se probouzí InuYasha ve chvíli, kdy ucítí drahokam. Kagome vytáhne pečetící šíp z jeho hrudi, a on zachrání její život. Utíká pryč i s nově získaným drahokamem, který byl ukrytý v Kagomenině těle. Kaede však vyrobí růženec, který se jim podaří dát InuYashovi na krk. Po slůvku sedni (osuwari) sebou InuYasha plácne zem a tak už nemůže utéct.

Drahokamu se chce zmocnit mnoho démonů a jako první s ho zmocní slabý ptačí démon. Kagome po něm vystřelí šíp, který zasáhne klenot a ten je roztříštěn na tisíce fragmentů.

Kagome a InuYasha se vydávají na cestu za sbíráním střípků. Na setkávají se s liščím démonem Šippó, chlípným mnichem Mirokem a Sango - zabijákem démonů, jejíž mladší bratr Kohaku byl posednut a zabit spolu s celou jejich vesnicí. Skupina zažívá dobrodružství, setkává se s mnoha lidmi i démony včetně InuYashova staršího bratra Seššómara. Kikyo je oživena pomocí části Kagomeniny duše. Objevuje se zde Naraku, který si přivlastnil podobu Kikyo a InuYashu poštval je proti sobě a Koga, velitel vlčího kmene démonů, který se zamiluje do Kagome.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

InuYasha[editovat | editovat zdroj]

Hlasy mu propůjčili: Kappei Jamaguči (山口 勝平) (japonsky), Richrd Ian Cox (anglicky)

InuYasha je napůl démon (han'jó), dítě Inu no Taišóa (psího démona) a lidské princezny Izayo člověk. Má meč Tessaiga (japonsky 鉄砕牙, v hiraganě てっさいが, někdy nesprávně nazývaný Tecusaiga), jež zdědil po svém otci. Jedním máchnutím zabíjí tisíce démonů. Dokáže se velice rychle uzdravit ze svých zranění. Když vychází nový měsíc (při novu), stává se z něj člověk. Změní se mu barva vlasů z bílé na černou, oči mu zčernají a ztratí své démonické schopnosti – zmizí mu drápy a tesáky a nemůže vládnout Tessaigou. InuYasha byl připoután k posvátnému stromu Gošinboku Kikyiným pečetícím šípem, 50let před objevením Kagome. InuYasha nosí na krku magický růženec, který ho přimáčkne k zemi pokaždé, když Kagome řekne slovo sedni! (v japonštině – Osuwari, a angličtině – Sit nebo Sit, boy). Tento růženec mu dala Kaede, když se pokusil ukrást Klenot čtyř duší Kagome hned poté, co ji zachránil.

Kagome Higuraši (日暮 かごめ)[editovat | editovat zdroj]

Hlasy jí propůjčily: Sacuki Jukino (雪野 五月) (japonsky), Moneca Stori (anglicky)

Kagome je 15letá studentka, která se právě dostala na střední. Je reinkarnací Kikio, kněžky (miko), která zemřela 50 let před tím, než se Kagome poprvé dostala skrz Kosti požírající studnu. Kagome má duchovní schopnosti a dokáže vycítit střípky drahokamu.

Miroku (弥勒)[editovat | editovat zdroj]

Hlasy mu propůjčili: Kódži Cudžitani (辻谷 耕史) (japonsky), Kirby Morrow (anglicky)

Miroku je buddhistický mnich (hóši 法師), který cestuje a vymítá démony výměnou za jídlo a nocleh. Na pravé ruce má černou díru (kazaana, větrný tunel), která vysaje všechno kolem něj. Má ji ovázanou magickými korály, čímž ji má plně pod kontrolou. Tato díra se v jeho rodině dědí z generace na generaci už od jeho dědečka Mijacu, kterému ji udělal Naraku. Je to jeho prokletí, avšak on se ho naučil používat jako zbraň. Naraku proto vytvoří jedovatý hmyz, který sám vlétá do větrného tunelu a otráví ho. Jeho větrný tunel se ale zvětšuje a pokud by se zvětšil hodně, mohl by ho vysát. Hledá proto ženu, která by mu povila dítě, které by mohlo pokračovat v hledání Naraka, neboť si není jistý, jestli to dokáže sám.

Sango (珊瑚)[editovat | editovat zdroj]

Hlasy jí propůjčily: Hóko Kuwašima (桑島 法子) (japonsky), Kelly Sheridan (anglicky)

Sango je zabiják démonů (démono-bijec). Její zbraní je Hiraikocu (obří bumerang), který je vyroben z kostí zabitých démonů a používá ho z jejich zabíjení. Její rodinu a celou vesnici zabil Naraku. Přežila jedině ona a její bratr Kohaku, který žije pouze díky střípku klenotu, jež má v zádech.

Šippó (七宝)[editovat | editovat zdroj]

Hlasy mu propůjčili: Kumiko Watanabe (渡辺 久美子) (japonsky), Jillian Michaels (anglicky)

Šippó je osiřelý liščí démon, jemuž otce zabili Hromoví bratři, Hiten a Manten. Kagome a InuYasha se s ním setkávají a pomohou mu pomstít smrt otce. Šippó dokáže měnit podoby, avšak pouze dočasně a často neúplně a neúčinně. Jako zbraň používá svou liščí magii, hračky, kopírování předmětů a vytváření iluzí.

Kirara (雲母)[editovat | editovat zdroj]

Hlas jí propůjčila: Tarako (鱈子, Tarako Isono 磯野鱈子)

Kirara je Sanze věrná nekomata. Má krémovou barvu, černé uši, dva černé huňaté ocasy a černé tlapky. Kirara má dvě formy: velký zuřivý lví démon se schopností létat a malé rozkošné koťátko. Sango, Miroku a Šippó ji často používají k transportu. V anglické verzi ji přejmenovali na Kilala, jelikož japonské "r" a "l" zní podobě)

Sesshomaru (殺生丸)[editovat | editovat zdroj]

Hlasy mu propůjčili: Ken Narita (成田 剣) (japonsky), David Kaye (anglicky) Seššómaru je syn silného démona (jókai) Inu no Taišó a Inujašův starší bratr. Seššómaru věří, že zápas je jediná cesta k přežití a obvykle zabije každého, kdo mu překříží cestu. Nenávidí InuYashu protože je jen poloviční démon a špiní otcovu krev. Po otci získal meč Tenseigu, která umí jedním máchnutím oživit tisíce životů, avšak v boji je mu úplně k ničemu. Snaží se proto InuYashovi vzít Tessaigu.

Naraku (奈落)[editovat | editovat zdroj]

Hlasy mu propůjčili: Tošijuki Morikawa (森川 智之) (japonsky), Paul Dobson (anglicky)

Hlavní záporná postava Naraku nezvratně zasáhl do osudu každé postavy v seriálu. Stejně jako InuYasha je i on polodémon a vznikl z bandity Oniguma. Na rozdíl od InuYashy si může vybrat období, kdy ztratí své démonické schopnosti a stane se z něj člověk. Stejně jako on sbírá střípky Klenotu čtyř duší, aby se mohl stál plnohodnotným démonem. Též se zamiloval do Kikyo, která se o něj starala, když byl těžce raněn a odsouzen k věčnému upoutání na lůžko. Nechal se proto sežrat démony a tím povstal Naraku, démon se srdcem člověka, jež stále touží po Kikyo.

Epizody[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam epizod seriálu Inuyasha.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]