Interstate Highway System

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dwight D. Eisenhower National System of Interstate and Defense Highways, obvykle nazývaný Interstate Highway System (česky zhruba Mezistátní systém hlavních silnic) je systém dálnic v USA, které tvoří významnou část širšího systému National Highway System. Systém se rozprostítá po celém hlavním spojitém území USA, ale jeho součástí jsou také silnice na Havaji, na Aljašce a na Portoriku. Celková délka systému je 77556 km. Hlavní fáze výstavby probíhala mezi lety 1956 až 1992.

Federální vláda začala s financováním výstavby silnic už prostřednictvím zákona Federal Aid Road Act z roku 1916 a snahy o výstavbu národní sítě silnic započaly už prostřednictvím přijetí zákona Federal Aid Highway Act z roku 1921. Poté, co se Dwight D. Eisenhower stal v roce 1953 prezidentem, začala jeho administrativa připravovat návrhy na výstavbu mezistátního systému dálnic. Výseldkem tohoto snažení byl Federal Highway Act z roku 1956. Výstavba systému byla prohlášena za ukončenou v roce 1992, přestože mezitím doško ke zrušení přípravy několika plánovaných tras a některé trasy byly dokončeny s parametry neodpovídajícími federálním standardům. Cena výstavby systému byla celkem asi 114 miliard dolarů. Původní systém byla na mnoha místech upravován a rozšiřován.

Přestože většina ceny výstavby jednotlivých úseků byla financována federální vládou, dálnice jsou vlastněny státy na jejichž území se nacházejí. Všechny dálnice v systému musí splňovat federální standardy, především omezení přístupu či minimalizaci využití světelné signalizace a musí být vybaveny standardizovaným dopravním značením.

Dálnice využívají čáslování, v němž jsou nejvýznamnější komunikace označeny jedno- či dvoučíselným kódem, kratší propojky jsou pak označeny kódem se třemi čísly, přičemž dvě poslední čísla odpovídají značení nadřazené "mateřské" komunikace. Interstate Highway System je zčásti financován prostřednictvím fondu Highway Trust Fund, jehož financování je zajištěno prostřednictvím federální spotřební daně z pohonných hmot. Přestože federální zákony původně zakazovaly výběr mýtného, některé ze silnic zařazených v systému jsou v současnosti zpoplatněné prostřednictvím výběru mýtného.

V roce 2016 byla zhruba čtvrtina vozokilometrů ujetých v USA ujeta po některé ze součástí Interstate Highway System.

V současnosti existují plány na několik nových tras v rámci systému.

Jedním z kontroverzních principů systému je průjezd dálnic intravilánem měst. Destruktivní potenciál tohoto přístupu si údajně uvědomil již v počátečních fázích výstavby sám iniciátor projektu Eisenhower, nicméně ke změně přístupu již nedošlo.[1]

Inspirace v Evropě a Clay Committee[editovat | editovat zdroj]

Ještě v roli nejvyššího velitele spojeneckých sil v Evropě během 2. světové války se Eisenhower podrobně seznámil se systémem německých dálnic. Ty zásadně pomáhaly se zásobováním spojeneckých vojsk postupujících po vylodění v Normandii směrem na východ. Klíčovou roli v tomto zásobování hrálo spojení Red Ball Express. Ústřední postavou této logistické operace byl generálporučík Lucius Clay.

Po svém zvolení prezidentem se Eisenhower rozhodl systém podobný tomu německému vybudovat také v USA. Lucius Clay byl přizván do čela tzv. Clay Committee, která měla vyhodnotit smysluplnost projektu a stanovit základní principy výstavby. V rozhodnutí o vybudování tohoto systému hrály stejnou měrou roli výhody pro přepravu nákladů, zvýšení bezpečnosti silničního provozu, nutnost vybudování systému umožňujícího rychlou evakuaci co největšího počtu obyvatel velkých aglomerací v případě jaderného útoku a snaha o vytvoření systému umožňujícího armádní přesuny a zásobování jednotek jak v rámci vyvažování sil, tak v případě "horkého" válečného konfliktu.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JAFFE, Eric. The Death Row of Urban Highways. CityLab [online]. [cit. 2020-04-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Dwight D. Eisenhower and the birth of the Interstate Highway System. www.army.mil [online]. [cit. 2020-04-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Interstate Highway System na anglické Wikipedii.