Hypercompe scribonia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hypercompe scribonia

Hypercompe scribonia (bez českého jména; přeložitelné jako přástevník leopardí) je motýl z čeledi přástevníkovitých. Vyskytuje se především na jihu a východě Spojených států a v Mexiku. Kromě nového latinského jména je také stále možné používat staré pojmenování Ecpantheria scribonia.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Rozpětí křídel tohoto druhu se pohybuje kolem 8 centimetrů. Křídla jsou zářivě bílá s elegantním vzorem černých skvrn, kdy některé jsou plně černé a některé jsou pouhými obrysy. Zadeček je tmavě modrý s oranžovými značkami, samci mají po straně žlutý pruh. Končetiny jsou černé s bílými pruhy. Dospělí jedinci jsou zásadně nočními tvory a vylétají převážně až po západu slunce (Fullard & Napoleone 2001).[1]

Housenka[editovat | editovat zdroj]

Housenka přástevníka (v angličtině zvaná "Wooly bear", tedy "Ochmýřený medvídek") je pokryta tlustou vrstvou černých štětin. Mezi jednotlivými tělními segmenty má červené či oranžové pruhy, které se stanou nápadnými v okamžiku, kdy se housenka při obraně schoulí do klubíčka.

Potrava housenky[editovat | editovat zdroj]

Housenka žere rozsáhlou řadu listů širokolistých rostlin, jako banánovníky, pampelišky a fialky:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Giant leopard moth na anglické Wikipedii.

  1. Fullard, James H. & Napoleone, Nadia (2001): Diel flight periodicity and the evolution of auditory defences in the Macrolepidoptera. Animal Behaviour 62(2): 349–368.. www.erin.utoronto.ca [online]. [cit. 21-05-2013]. Dostupné v archivu pořízeném dne 15-06-2007.