Hraniční rybník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hraniční rybník
Hraniční rybník.jpg
Poloha
Světadíl Evropa
Státy ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký kraj
Okres Děčín
Hraniční rybník
Hraniční rybník
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Ostatní
Typ rybník
Odtok vody Kamenice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hraniční rybník je lesní rybník v Lužických horách, ležící mezi Srní horou (654 m) a Velkým Bukem (736 m), 1,5 km jižně vzdušnou čarou od nádraží Jedlová, poblíž železniční tratě č. 081 a u silnice vedoucí přímo po rybniční hrázi mezi Novou Hutí a Kytlicemi (do jejichž katastru rybník náleží). Rybník se dříve německy jmenoval Waldsteinteich („Rybník Lesního kamene“)[1] nebo Waldteich („Lesní rybník“); po roce 1945 byl přejmenován na Hraniční rybník, protože kolem něj prochází hranice mezi okresy Česká Lípa a Děčín, která v podstatě sleduje dřívější hranici mezi panstvími.[2] Rybník slouží jako zásobárna pitné vody (na severozápadním břehu je vodárna), proto je v něm zakázáno koupání. Dříve zadržená voda sloužila k pohonu hamru na drcení železné rudy a k plavení dřeva na pilu v Dolním Falknově (dnes součást Kytlic).

V říjnu 2013 byl v lese na levé straně hráze rybníka umístěn nevelký kříž, připomínající šest německých obyvatel Kytlic, kteří zde byli zastřeleni při divokém odsunu dne 19. června 1945.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Přijímá několik menších potoků, vytéká z něj Kamenice, která je ovšem tady ještě malým potokem.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Kamenem je míněna pískovcová skála na východním břehu rybníka, později chybně ztotožněná s rodem Valdštejnů a proto nyní nazývaná „Valdštejnská skála“
  2. Hraniční rybník – stručné info na webu Lužické hory

Související články[editovat | editovat zdroj]