Hranáč šedý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHranáč šedý
alternativní popis obrázku chybí
Hranáč šedý v akváriu pařížského Palais de la Porte Dorée
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídaryby (Osteichthyes)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádropušnicotvární (Scorpaeniformes)
Čeleďhranáčovití (Cyclopteridae)
Rodhranáč (Cyclopterus)
Binomické jméno
Cyclopterus lumpus
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hranáč šedý (Cyclopterus lumpus) je paprskoploutvá ryba žijící v severní části Atlantského oceánu a v Severním ledovém oceánu, na jih zasahuje po Chesapeakskou zátoku a Pyrenejský poloostrov. Náleží do monotypického rodu Cyclopterus, což znamená kruhová ploutev, podle břišních ploutví přeměněných v diskovité přísavky, jimiž se dokáže přichytit na skalnatém dně.[1] Tento postoj vedl k jeho německému označení Seehase – česky „mořský zajíc“. Další české lidové pojmenování „mořský vrabec“ pochází z ruštiny.

Dorůstá délky 30–60 cm, největší zvážené kusy dosáhly váhy 9,5 kg, přičemž samice bývají o něco větší. Hranáč má šedozeleně nebo šedohnědě zbarvené a zavalité, téměř kulaté tělo bez šupin, pokryté kostěnými výrůstky tvořícími vodorovné linie. V období tření samci získávají jasně oranžovou barvu. Samice klade do hnízda v mělké vodě až tři sta tisíc jiker, které samec až do vylíhnutí střeží a okysličuje ovíváním ploutvemi. Potravu hranáčů tvoří zooplankton, drobné rybky a korýši.

Hranáči jsou loveni pro maso, jejich jikry, bohaté na omega-3 nenasycené mastné kyseliny, se prodávají jako náhražka kaviáru.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. czech-press.cz [online]. [cit. 2016-03-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-10-23. 
  2. http://www.cojeco.cz/index.php?id_desc=44100&s_lang=2&detail=1&title=kavi%E1r

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • BioLib.cz – Cyclopterus lumpus (hranáč šedý) [online]. BioLib.cz. Dostupné online.