Czocha (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Hrad Czocha)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrad Czocha
Zamek Czocha front 1.jpg
Základní informace
Pojmenováno popraotec Čech
Poloha
AdresaGmina Leśna, PolskoPolsko Polsko
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Czocha čili Čocha je obranný hrad ve vesnici Czocha (gmina Lesna) v Lubańské župě Dolnoslezského vojvodství v jihozápadním Polsku. Nachází se u přehrady Leśnia na řece Kwisa na historickém území Horní Lužice, jež v dobách vzniku hradu patřila pod České království. Dnešní nejbližší česká obec, Srbská ve Frýdlantském výběžku, se od hradu nachází asi 8 kilometrů po silnici. Hrad Czocha byl postaven na rulové skále a jeho nejstarší částí je donjon, ke kterému byly později přistavěny obytné stavby.

Hrad Czocha vznikl jako pevnost na hranici Čech a Lužice. Jeho stavbu nařídil Václav I. v polovině 13. století (1241–1247). V roce 1253 byl hrad předán míšeňskému biskupovi Konradovi z Wallhausenu. V roce 1319 se hrad stal součástí panství Jindřicha I. Javorského a po jeho smrti jej převzal další slezský vládce Boleslav II. Malý a jeho manželka Anežka. Kamenná hradní stavba pochází z roku 1329.

Hrad Czocha
Hrad Czocha, pohled od řeky Kwisy

V polovině 14. století hrad Czocha získal císař Karel IV. V letech 1389 až 1453 patřil šlechtickým rodům Dohnů a Kluksů. Hrad byl zesílen, přesto neodolal obležení husity, kteří ho dobyli v roce 1427 a nějaký čas ho drželi. V roce 1453 koupili hrad Nosticové, kteří ho vlastnili 250 let. Během jejich vlády byly provedeny přestavby v letech 1525 a 1611. Mimo jiné byly posíleny a vyztuženy hradby, což zmařilo švédské obléhání hradu během třicetileté války. V roce 1703 hrad koupil Jan Hartwig von Uechtritz, vlivný dvořan Augusta II. Silného. 17. srpna 1793 celý hrad vyhořel.

V roce 1909 koupil Czochu výrobce doutníků z Drážďan Ernst Gutschow, který provedl velkou přestavbu na základě obrazu hradu z roku 1703, na kterou najal berlínského architekta Boda Ebhardta. Gutschow, který měl dobré vztahy s ruským carským dvorem a na hradě nechal žít několik bílých emigrantů, bydlel na hradě až do března 1945. Když odcházel, vzal s sebou nejcennější předměty z hradního inventáře.

Po druhé světové válce byl hrad několikrát vydrancován jak vojáky Rudé armády, tak polskými zloději, kteří přišli plenit tzv. znovuzískaná území ze střední a východní části země. Nábytek a další vybavení bylo rozkradeno a na přelomu čtyřicátých a padesátých let byl zámek domovem Řeků, kteří uprchli před řeckou občanskou válkou. V roce 1952 hrad Czocha převzala polská armáda. Byl používán jako vojenské rekreační středisko a zmizel z oficiálních map. Veřejnosti byl opět zpřístupněn v září 1996 jako hotel a konferenční centrum. Objevil se v několika filmech a televizních seriálech, včetně populární komedie z roku 1963 Gdzie jest generał? (Kde je generál?) a filmů Legenda, Wiedźmin, Beyond Sherwood Forest, Spellbinder a seriálu The Secret of the Cipher Fortress.

V poslední době byl hrad používán jako prostředí hry College of Wizardry patřící k žánru hraní rolí naživo (LARP), kterou lze přirovnat k Harrymu Potterovi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Czocha Castle na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]