Přeskočit na obsah

Heinrich Rietsch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Heinrich Rietsch
Heinrich Rietsch
Heinrich Rietsch
Narození22. září 1860
Sokolov (Falknov)
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí12. prosince 1927 (ve věku 67 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníhudební skladatel, muzikolog a profesor
ZaměstnavatelUniverzita Karlova
Nábož. vyznánířímskokatolická církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heinrich Rietsch, původně Heinrich Löwy (22. září 1860, Sokolov[1]12. prosince 1927, Praha-Smíchov[2]), byl český hudební vědec a skladatel německé národnosti.

Narodil se v Sokolově, kde jeho otec, Karl Leopold Löwy, byl starostou. Z obav z antisemitismu přijal příjmení své matky. Vystudoval gymnázium v Chebu a pokračoval studiem práv na univerzitě ve Vídni. Dále studoval hudbu a hudební vědu u Eduarda Hanslicka, Guido Adlera, Franze Krenna, a Eusebia Mandyczewského a Roberta Fuchse. Ve Vídni se také habilitoval docentem hudby a hudební vědy v roce 1895. Poté odešel do Prahy a stal se jako nástupce Guido Adlera, nejprve mimořádným a v roce 1909 řádným, profesorem hudební vědy na Německé univerzitě. Založil, vybudoval a až do své smrti řídil hudebně-vědný ústav. Kromě toho byl ředitelem pražské Německé společnosti pro komorní hudbu (Deutschen Kammermusik-Vereins). Jeho přednášky byly navštěvovány i českými studenty.

Ve svém muzikologickém díle byl pokračovatelem vídeňské muzikologické školy, kterou založil Guido Adler. Zabýval se zejména stylistikou a estetikou písňové tvorby a jejího vztahu k hudbě barokní a romantické. Pracoval na revidovaných vydáních díla a faksimile historických rukopisů Johanna Josepha Fuxe a George Muffata.

Jeho skladatelské dílo je sice rozsáhlé, ale nesetkalo se s větším rozšířením. Mimo jiné zkompooval operu Walther von der Vogelweide.

Odborné publikace

[editovat | editovat zdroj]
  • Die Tonkunst in der 2. Hälfte des 19. Jahrhunderts – Ein Beitrag zur Geschichte der musikalischen Technik, Breitkopf & Härtel, Lipsko 1900
  • Die deutsche Liedweise – Lieder und Bruchstücke aus einer Handschrift des 14./15. Jahrhunderts, Fromme, Vídeň 1904
  • Die Grundlagen der Tonkunst – Versuch einer entwickelnden Darstellung der allgemeinen Musiklehre, Lipsko 1907
  • Atonalität, Strache, Varnsdorf 1927

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Heinrich Rietsch na německé Wikipedii.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Gracián Černušák a kolektiv: Československý hudební slovník osob a institucí – svazek druhý (M-Ž), Státní hudební vydavatelství, Praha 1965
  • (německy) Th. Antonicek: Rietsch Heinrich, in: Österreichisches Biographisches Lexikon 1815–1950 - svazek 9, Verlag der Österreichischen Akademie der Wissenschaften, Vídeň 1988, ISBN 3-7001-1483-4, str. 159
  • PÖSINGEROVÁ, Klára. Muzikolog a skladatel se sokolovskými kořeny Heinrich Rietsch. S. 30–33. Časopis Sokolovsko [online]. MAS Sokolovsko [cit. 2022-12-02]. Roč. 13, čís. 1/2022, s. 30–33. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]