Georg Muffat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Georg Muffat
Narození 1. června 1653
Megève
Úmrtí 23. února 1704 (ve věku 50 let)
Pasov
Povolání hudební skladatel a varhaník
Děti Teofil Muffat
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Zde v letech 1678–90 žil a skládal lidmi i múzami milovaný G. M., rodem Skot, narozením Alsasan, zemřelý v Pasově... Pamětní deska umístěná r. 1937 na fasádě salcburské Rezidence

Georg Muffat (1. června 165323. února 1704) byl německý hudební skladatel období baroka.

Narodil se v Savojském vévodství, na území dnešní Francie (tehdy součást SŘŘ). Po rodičích byl skotsko-francouzského původu. V letech 166369 studoval v Paříži, pravděpodobně u slavného Lullyho, což ovšem není zcela jisté. Poté žil několik let v Alsasku, zejména ve Schlettstadtu (dnes Sélestat), takže byl v cizině mylně považován za tamního rodáka (viz obrázek pam. tabule). Od roku 1674 pobýval v Ingolstadtu (tam studoval práva) a následně pobýval ve Vídni. Při svém pobytu v Praze v roce 1677 složil houslovou sonátu Sonata Violino Solo für Violine und Basso continuo a neúspěšně se s ní ucházel o místo v kroměřížské kapele biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu v té době obsazené Pavlem Josefem Vejvanovským.[1] Nakonec skončil v Salcburku (167890), na dvoře arcibiskupa von Künburga, jemuž sloužil jako komorník a také hrál v chrámu na varhany. Salcburský pobyt na čas přerušil cestou do Itálie (1680), kde se chtěl zlepšit ve varhanní hře studiem u Bernardo Pasquiniho; setkával se však často i s Girolamem Frescobaldim a hlavně Arcangelem Corellim – právě o tom posledním zanechal důležité svědectví, že je vlastním zakladatelem hudební formy concerto grosso. Muffatovy zápisky z italské cesty jsou též pramenem pro poznání života Říma v 80. letech 17. století.[2] Od roku 1690 až do své smrti pak působil jako kapelník v Pasově, u dvora biskupa-kardinála von Lamberga.

Jeho dílo je ovlivněno italskými a francouzskými skladateli. Napsal mnoho instrumentálních sonát, orchestrální suity, varhanní toccaty (12) a orchestrální concerti grossi (12).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.tydenik-km.cz/ Týdeník Kroměřížska 21.08.2018: Hudební vkus císařského dvora přibližuje výstava
  2. VYKOUPIL, Libor. Ecce homo – skladatel Arcangello Corelli [online]. 2013-02-17 [cit. 2017-09-01]. Dostupné online.