Přeskočit na obsah

Hanuš z Lipé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hanuš z Lipé
Narození1397
Úmrtí1415 (ve věku 17–18 let)
Brno
Místo pohřbeníKostel svatého Matouše
RodičeJindřich III. z Lipé
Vojenská kariéra
Hodnostnejvyšší maršálek království českého (1414–1415)

Hanuš z Lipé (14. století?1415 Brno) byl český šlechtic a válečník z rodu pánů z Lipé, který krátce před svou smrtí zastával funkci nejvyššího maršálka království českého.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl třetím synem Jindřicha III. z Lipé a jeho manželky Ofky z Kravař. Poprvé je doložen v roce 1397.[1]

Hanuš, jeho otec a jeho bratři byli po smrti Jana Ješka Ptáčka z Pirkštejna uvedeni do správy panství Rataje nad Sázavou, neboť dědic statků Jan Ptáček z Pirkštejna ještě nebyl plnoletý.[2] Na Ratajích, respektive na hradě Pirkštejně, se Hanuš následně sídlil. Během tzv. moravských markraběcích válek přivítal v roce 1403 v Ratajích Racka Kobylu ze Dvorce a některé další přeživší po útoku Zikmunda Uherského na hrad Stříbrná Skalice.[3]

Hanuš býval často zadlužen, a tak ze svého sídla v Ratajích řídil útoky na královské statky, což mu vyneslo pověst loupeživého rytíře.

Dne 1. února 1412 dostal Hanuš příkaz postoupit své državy Janu Ptáčkovi z Pirkštejna, právoplatnému dědici, přesto si však udržel obec Senohraby. V roce 1414 byl jmenován nejvyšším maršálkem království českého.[1] Po upálení Jana Husa v Kostnici podepsal s řadou dalších českých šlechticů 2. září 1415 tzv. Stížný list českých a moravských pánů do Kostnice, kterým se česká šlechta postavila proti popravě českého kněze.

Později téhož roku v Brně zemřel. Pohřben byl v kostele sv. Matouše v Ratajích nad Sázavou.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Na osobnosti Hanuše z Lipé je založen charakter Sira Hanuše z Lipé, postavy z videohry Kingdom Come: Deliverance z roku 2018.[4] Hlas postavě propůjčil herec Peter Hosking.[5] V českém znění jej daboval šéfdesigner Daniel Vávra, který je taktéž reálnou předlohou pro jeho herní podobiznu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hanuš of Lipá na anglické Wikipedii.

  1. a b Rod pánů z Lipé ve 14. století :: HISTORIE RODŮ. historie-rodu4.webnode.cz [online]. [cit. 2022-10-02]. Dostupné online. 
  2. CIZEK, Hrady cz s r o Jiri. Pirkštejn - popis hradu, historie. www.hrady.cz [online]. [cit. 2022-10-02]. Dostupné online. 
  3. Synové Jindřicha z Lipé. Vinařství pánů z Lipé s.r.o. [online]. [cit. 2022-10-02]. Dostupné online. 
  4. Hanush of Leipa. Kingdom Come: Deliverance Wiki [online]. [cit. 2022-10-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. twinfinite.net. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • NOVOTNÝ, Václav. Hus v Kostnici a česká šlechta: poznámky a dokumenty. Praha: Společnost přátel starožitností čes., 1915. s. 76-80. Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]