Habíb Burgiba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Habíb Burgiba (1960)

Habíb Burgiba (arabsky: حبيب بورقيبة, Ḥabīb Būrqībah, francouzský přepis: Habib Bourguiba; 3. srpna 19036. dubna 2000) byl tuniský státník. Byl vůdcem hnutí za nezávislost země na Francii a stal se následně prvním prezidentem Tuniské republiky (od 25. července 1957 do 7. listopadu 1987).

Stal se prezidentem, začal propagovat turistický ruch a umožnil západním investorům, aby zde vystavěli četné hotely. Jeho styl vlády byl autokratický, účinně potlačil opozici, hlavně ze řad islámských radikálů, kteří byli vyhnáni do exilu. Dále zrušil mnohoženství a schválil další zákony, které přiblížily jeho zemi evropským měřítkům.

Výrazně se zaznamenal do mysli všech tuniských žen, jelikož zavedl mnoho zákonů, které jim měly ulehčit jejich životy. Do té doby totiž Tunisko patřilo k typickým arabským zemím, kde se ženy chápaly jako podřadné vůči mužům.

Byl dokonce za své vlády zvolen doživotním prezidentem, ale kvůli zdravotním problémům byl roku 1987 odstaven od moci. Tehdejší premiér Abidín bin Alí shromáždil 7 předních lékařů, kteří podepsali, že Burgiba již nemůže zastávat svůj úřad z důvodu pokročilé senility a premiér se tak stal prezidentem místo něj. Tunisané z důvodu tohoto odstoupení slaví státní svátek vždy 7. listopadu.

Podle bývalého prezidenta byla nazvána některá důležitá místa. Například hlavní třída v Tunisu, mezinárodní letiště v Monastiru, jeho rodném městě atd. Tamtéž mu dokonce bylo ještě za jeho života vystavěno mauzoleum.


Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Habíb Burgiba ve Wikimedia Commons