Kaís Saíd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kaís Saíd
Prezident Tuniska
Úřadující
Ve funkci od:
23. října 2019
PředchůdceKaíd Sibsí
Mohamed Ennaceur (prozatímní)

Narození22. února 1958 (66 let)
Tunis
ChoťIchraf Chbaïl
Alma materUniverzita v Tunisu
Profeseakademik, právník a politik
Náboženstvíislám
Oceněníathír Národního řádu za zásluhy (2020)
velkořetěz Palestinského státu (2021)
PodpisKaís Saíd, podpis
CommonsKais Saied
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaís Saíd (arabsky قَيس سَعِيد‎, Qais Suʿayyid, DMG, přepis francouzsky Kaïs Saïed; * 22. února 1958 Tunis, Tunisko) je tuniský právník, politik a od roku 2019 prezident Tuniska.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Je synem Moncefa Saïeda, který zachránil tuniskou a francouzskou právničku, feministku a esejistku Gisèle Halimi před nacisty. Jeho strýc Hicham Saied je prvním dětským chirurgem v Tunisku, který se světově proslavil oddělením siamských dvojčat v sedmdesátých letech.

Po studiích práva na Mezinárodním institutu pro humanitární právo v Sanremu učil na univerzitě v Tunisu jako právní vědec. Od roku 1990 do roku 1995 byl generálním tajemníkem Tuniské asociace ústavního práva a od roku 1995 viceprezidentem organizace. Saíd byl také děkanem právního oddělení University of Sousse a právním odborníkem Ligy arabských států a Arabského institutu pro lidská práva. V roce 1997 se stal předsedou Centra ústavního práva pro demokracii v Tunisu. Byl rovněž součástí výboru odborníků, který měl v roce 2014 posoudit nový návrh ústavy Tuniska.

Saíd byl jedním z prvních potvrzených kandidátů v tuniských prezidentských volbách v roce 2019. V prvním kole prezidentských voleb obsadil první místo s 18,4 % hlasů a do druhého kola postoupil s Nabilem Karouiem. Druhé kolo výrazně vyhrál s 72,7 procenty proti Karouiovi. Kromě svého politického postavení je zvláště pozoruhodný používáním moderní standardní arabštiny namísto tuniského dialektu. Pro nehybný výraz obličeje dostal přezdívku „Robocop“. Kromě toho se ve volební kampani vyhnul hlavním shromážděním a podle svých vlastních prohlášení nepřijal žádné volební dary.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HAFIANE, Badra. Le Président Tebboune décerne à son homologue tunisien Kaïs Saïed la médaille "El Athir". www.aps.dz [online]. [cit. 2020-12-13]. Dostupné online. (francouzsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]