Gundahar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gundahar
Narození4. století nebo 385
Úmrtí436 nebo 437
Worms
Příčina úmrtíuštknutí hadem
BydlištěWorms
Povolánípolitik
ChoťBrunhilda
Chrothilda Gótská[1]
DětiChilperich I. Burgundský
Gondioch
Chrothilda Burgundská[2]
RodičeGibica a Ute
RodDynastie Burgundů
PříbuzníGundomar I., Giselher a Grimhilda (sourozenci)
Funkceburgundský král (od 411)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gundahar také Gundaharius či Gunther (4. století? - 437) byl králem Burgundů na počátku 5. století. Je prvním historicky doloženým králem Burgundů.[3][4] Není jasné, zda vládl sám či společně s bratry, ale současník Olympiodorus Thébský naznačil, že nebyl jediným vládcem.[3] Prosper z Akvitánie ho popisoval s titulem rex (král).[5] Zdroje ho zmiňují jako vládce Burgundů krátce poté, co překročili Rýn do římské Galie.

Většina Burgundů překročila Rýn v roce 406/407 spolu s mnoha dalšími germánskými kmeny. Gundahar je poprvé doložen na prohlášení Jovina císařem v provincii Germania Inferior z roku 411 a je prokázáno, že společně s Goarem, králem Alanů[3] byl zapojen do Jovinova tažení v jižní Galii. Po Jovinově porážce v roce 413 římský magister militum Constantius Gundahara a jeho lid přesídlil na levý břeh Rýna jako římské foederaty.[3] Na základě pozdějšího hrdinského eposu Píseň o Nibelunzích mnoho učenců označuje oblast přesídlení Burgundů do okolí Wormsu.[6][7]

V první polovině 5. století se Burgundi dostali pod rostoucí tlak Hunů, pravděpodobně jako reakce na Gundaharův útok na římskou provincii Belgica Prima v roce 435, která se rozkládala kolem Trevíru.[5] Burgundi byli poraženi římským vojevůdcem Flaviem Aetiem, který i přesto, že potvrdil práva Gundahara a jeho lidu na vlastní království,[5] následující rok v doprovodu hunských žoldáků království Burgundů znovu napadl a zničil. Podle Prospera z Akvitánie byl Gundahar a většina šlechty při napadení zabita.[5][4][8][9] Přeživší Burgundy Aetius přesídlil na území Savojska při horní Rhôně.

Sbírka zákonů Lex Burgundionum z konce 5. a počátku 6. století, kterou nechal sepsat burgundský král Gundobad, zmiňuje čtyři starší burgundské krále, Gibicu, Godomara, Giselhera a Gundahara. Nezmiňuje se však o rodinném vztahu mezi těmito králi.[10] Všechni zmínění králové se s mírně upravenými jmény objevují v hrdinském eposu Píseň o Nibelunzích. Gibica v eposu představuje Gundaharova otce. Gundahar v eposu vystupuje jako wormský vládce Gunther, zatímco Godomar I. a Giselher jsou popisovaní jako jeho bratři. Godomar v eposu nese jméno Gernot.[9]

Seznam burgundských králů[editovat | editovat zdroj]

Seznam burgundských králů
Zdroje se často rozcházejí a tak data o králích Burgundska nemusejí být přesné
Sbírka zákonů Lex Burgundionum:
Hlava III, De la liberté de nos esclaves, cituje jména Gundobadových předků v « královské paměti»:
Gibica, Godomar I., Giselher, Gundahar
Germánie - Porýní
Gibica ?
Historický nebo mytický předek burgundských králů
Godomar I. ? Giselher ? Gundahar ?
Vládli ve stejnou dobu, nebo jeden po druhém?
Království ve Wormsu ?
Gundahar († asi 436/437 ?)
Vládl Sapaudii, (Ženevský region)
a rozšířil království do údolí Rhôny a Saôny
Gondioch († asi 463-473 ?) Chilperich I. († asi 476 ?)
Chilperich I. po smrti Gondiocha vládl sám († asi 476 ?)
Neměl mužské potomky
Čtyři synové Gondiocha
Godomar II.
(† datum úmrtí neznámé, ale před rokem 476. Nevládl[11])
Chilperich II.
(† datum úmrtí neznámé, ale před rokem 476. Nevládl[11])
Otec Chrodechildy
Godegisel
manželka Theodelinda
Gundobad
manželka Carétène († 516)
Godegisel († 500) Gundobad († 516)
Gundobad po smrti Godegisela vládl sám († 516)
Gundobad († 516) Zikmund
kolem roku 494 se oženil s ostrogótskou princeznou, dcerou krále Theodoricha Velikého
Zikmund († 523)
Godomar III. († po roce 534)
V roce 534 království Burgundů zaniklo, stalo se součástí franské říše. Území rozděleno mezi franské krále.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gunther na anglické Wikipedii.

 1. Dostupné online. [cit. 2020-08-07].
 2. Darryl Roger Lundy: The Peerage.
 3. a b c d ANTON, Hans H., Heinrich Beck, Dieter Geuenich, Heiko Steuer (eds.). Gundahar... Reallexikon der Germanischen Altertumskunde. New York/Berlin: de Gruyter Dostupné online. S. 193. (německy) 
 4. a b GRAINGER, John D. Ancient Dynasties: The Families that Ruled the Classical World, circa 1000 BC to AD 750. [s.l.]: Pen and Sword Dostupné online. ISBN 978-1-5267-4676-4. (anglicky) 
 5. a b c d ANTON, Hans H., Heinrich Beck, Dieter Geuenich, Heiko Steuer (eds.). Gundahar... Reallexikon der Germanischen Altertumskunde. New York/Berlin: de Gruyter Dostupné online. S. 194. (německy) 
 6. ANTON, Hans H., Heinrich Beck, Dieter Geuenich, Heiko Steuer (eds.). Burgunden 4: Historisches... Reallexikon der Germanischen Altertumskunde. New York/Berlin: de Gruyter Dostupné online. S. 235–247. (německy) 
 7. WOLFRAM, Herwig. The Roman Empire and Its Germanic Peoples. [s.l.]: Univ of California Press Dostupné online. ISBN 978-0-520-24490-0. (anglicky) 
 8. ANTON, Hans H., Heinrich Beck, Dieter Geuenich, Heiko Steuer (eds.). Burgunden 4: Historisches... Reallexikon der Germanischen Altertumskunde. New York/Berlin: de Gruyter Dostupné online. S. 241. (německy) 
 9. a b FUČÍKOVÁ, Renáta. Karel a rytíři. [s.l.]: Albatros Media Mladá Fronta s.r.o. Dostupné online. ISBN 978-80-204-4383-0. 
 10. ANTON, Hans H.; NEDOMA, Robert, Heinrich Beck, Dieter Geuenich, Heiko Steuer (eds.). Gibichungen... Reallexikon der Germanischen Altertumskunde. New York/Berlin: de Gruyter Dostupné online. S. 241. (německy) 
 11. a b FAVROD, Justin. Les Burgondes: un royaume oublié au coeur de l'Europe. [s.l.]: Collection le savoir suisse 142 s. Dostupné online. ISBN 978-2-88074-596-7. S. 74. (francouzsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Giselher
král Burgundů
411437
Nástupce:
Gondioch