Chrodechilda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chrodechilda
Delpech - Clotilde.jpg
Datum narození 474?
Místo narození Lyon
Datum úmrtí 3. června 544
Místo úmrtí Tours
Svátek 3. června
Místo pohřbení Notre-Dame v Paříži
Uctívána církvemi Římskokatolická církev, Pravoslavná církev
Atributy koruna, církev, stojí v pozadí bitev, na památku bitvy u Tolbiaka.
Patronkou nevěsty, adoptované děti, rodiče, exulanti, vdovy, ochrnutí.

Svatá Chrodechilda, také Chrodichild nebo Chrodechilde, latinsky Chrodigildis (kolem 474?, Lyon3. června 544, Tours) byla dcerou burgundského krále Chilpericha II.. V roce 490 v boji o moc v Burgundsku nechal její rodiče zavraždit její strýc Gundobad († 516) poté byla se svou sestrou u strýce Godegisela na jeho dvoře v Ženevě, kde se vzdělávala.

Franská královna[editovat | editovat zdroj]

Od roku 492 se stala druhou manželkou franského krále Chlodvíka I. a také franskou královnou. Byla katolického vyznání a dala pokřtít své dva syny ještě před christianizací Franků. S Chlodvíkem I. měla čtyři syny a dceru.

Chrodechilda se svými syny

Po smrti krále[editovat | editovat zdroj]

Po smrti Chlodvíka zprvu sídlila v Paříži a ovlivňovala politiku svých synů proti Burgundsku, kde vládl Gundobadův syn král Sigismund I., ten se nechal přimět svou druhou manželkou k zavraždění vlastního syna Sigiricha, kterého měl z prvního manželství s dcerou krále Theodericha I. Velikého. Syn Chrodechildy Chlodomer, král z Orléansu, však Sigismunda I. za války zajal a dal spolu s jeho dětmi v roce 524 zabít. V boji s Burgundy krátce na to sám Chlodomer padl. Jeho děti vychovávala babička Chrodechilda, ty však ze žárlivosti a z touhy po jejich území osobně zabil jejich strýc později král Chlothar I. s podporou dalšího Chrodechildina syna Childeberta I.. Chrodechilda pak odešla do Tours, kde založila ženský klášter, kde také 3. června 544 zemřela. Chlothar I. ji slavnostně pochoval v Paříži po boku zakladatele franské říše a také manžela Chlodvika I.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]