Chrodechilda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Chrodechilda
Sainte Clotilde.JPG
Datum narození 474?
Místo narození Lyon
Datum úmrtí 3. června 544
Místo úmrtí Tours
Svátek 3. června
Místo pohřbení Notre-Dame v Paříži
Uctívána církvemi Římskokatolická církev, Pravoslavná církev
Atributy koruna, církev, stojí v pozadí bitev, na památku bitvy u Tolbiaka.
Patronkou nevěsty, adoptované děti, rodiče, exulanti, vdovy, ochrnutí.

Svatá Chrodechilda, také Chrodichild nebo Chrodechilde, latinsky Chrodigildis (kolem 474?, Lyon3. června 544, Tours) byla dcerou burgundského krále Chilpericha II.. V roce 490 v boji o moc v Burgundsku nechal její rodiče zavraždit její strýc Gundobad († 516) poté byla se svou sestrou u strýce Godegisela na jeho dvoře v Ženevě, kde se vzdělávala.

Franská královna[editovat | editovat zdroj]

Od roku 492 se stala druhou manželkou franského krále Chlodvíka I. a také franskou královnou. Byla katolického vyznání a dala pokřtít své dva syny ještě před christianizací Franků. S Chlodvíkem I. měla čtyři syny a dceru.

Chrodechilda se svými syny

Po smrti krále[editovat | editovat zdroj]

Po smrti Chlodvíka zprvu sídlila v Paříži a ovlivňovala politiku svých synů proti Burgundsku, kde vládl Gundobadův syn král Sigismund I., ten se nechal přimět svou druhou manželkou k zavraždění vlastního syna Sigiricha, kterého měl z prvního manželství s dcerou krále Theodericha I. Velikého. Syn Chrodechildy Chlodomer, král z Orléansu, však Sigismunda I. za války zajal a dal spolu s jeho dětmi v roce 524 zabít. V boji s Burgundy krátce na to sám Chlodomer padl. Jeho děti vychovávala babička Chrodechilda, ty však ze žárlivosti a z touhy po jejich území osobně zabil jejich strýc později král Chlothar I. s podporou dalšího Chrodechildina syna Childeberta I.. Chrodechilda pak odešla do Tours, kde založila ženský klášter, kde také 3. června 544 zemřela. Chlothar I. ji slavnostně pochoval v Paříži po boku zakladatele franské říše a také manžela Chlodvika I.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]