Klášter Sainte-Geneviève

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Půdorys opatství (Viollet-le-Duc)

Klášter Sainte-Geneviève (francouzsky Abbaye Sainte-Geneviève) je zrušený klášter v Paříži zasvěcený svaté Geneviève, z něhož se dodnes dochovalo několik staveb.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Augustiniánské opatství založili v roce 502 franský král Chlodvík I. a jeho žena Chrodechilda na návrší na levém břehu řeky Seiny (Montagne Sainte-Geneviève), v místech dnešního kostela Saint-Étienne-du-Mont a Pantheonu jako klášter svatých Apoštolů (sv. Petra a Pavla, jejichž ostatky zde byly uloženy).

Svatá Geneviève se do kláštera chodila často modlit a po své smrti roku 512 zde byla pohřbena a klášter byl zasvěcen jí. Stejně tak zde byl pohřben Chlodvík I. a později i jeho žena Chrodechilda.

Chlodvíkova věž

Z původního klášterního kostela zbořeného v roce 1807 zůstala jen zvonice nazývaná Chlodvíkova věž (Tour Clovis), která je součástí budovy Lycée Henri-IV. Samo lyceum sídlí v bývalé budově konventu ze 13. století přestavěném v 17. století.

Konvent stál v čele Francouzské kongregace augustiniánských opatství, takže měl velký vliv v Evropě. Zdejší opat, kardinál de la Rochefoucauld inicioval zavedení reforem Tridentského koncilu do augustiniánských klášterů.

Před Francouzskou revolucí byla zahájena rekonstrukce chátrajícího opatství. Měl zde vzniknout nový monumentální klášterní kostel. Za revoluce byl však klášter v roce 1790 zrušen; posledním opatem byl Claude II. Rousselet. Nový kostel, Pantheon, postavený podle návrhu architekta Jacquese Germaina Soufflota byl dokončen mnohem později a byl přeměněn na pohřebiště významných francouzských osobností.

Z duchovního bohatství kláštera se dochovala rozsáhlá knihovna, která se stala základem Bibliothèque Sainte-Geneviève.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Abbaye Sainte-Geneviève de Paris na francouzské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]