Childebert I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Childebert I.
franský král v Paříži
Portrét
Portrét
Doba vlády 511558
Narození kolem 496
Úmrtí 13. prosinec558
Pohřben
Předchůdce Chlodvík I.
Nástupce Chlothar I.
Manželky Ultrogotha
Potomci dcery Chrodoberga a Chrodesinda
Dynastie merovejská
Otec Chlodvík I.
Matka Chrodechilda

Childebert I. (kolem 496 – 13. prosince 558 v Paříži), byl jedním ze čtyř synů Chlodvika I. Po otcově smrti získal Paříž.

Roku 523 vedl se svými bratry válku proti Burgundskému království. V této válce zemřel Chlodomer (524 v bitvě u Vézeronce), následně se Chlothar s Childebertem dohodli, že si rozdělí mezi sebe říši svého mrtvého bratra. Po vraždě Chlodomerových synů Childebert anektoval Chartres a Orléans.

Obléhání Zaragozy

Roku 531 obdržel prosby od své sestry Chlodechildy, manželky visigótského krále Amalaricha. Její manžel ji jako katoličku neustále týral. Childebert proto vytáhnul do boje a Amalaricha porazil. Ten ustoupil do Barcelony a následně zde byl zavražděn. Chlodechilda při cestě do Paříže z neznámých důvodů zemřela.

Účastnil se také dalších bojů proti Burgundskému království. Roku 532 oblehl město Autun a roku 534 za zásluhy přidal ke svému území města Mâcon, Ženevu a Lyon. Když roku 535 ostrogótský král Vitiges postoupil Provence, získal Childebert města Arles a Marseille. Dobytí Burgundského království se povedlo, za pomoci Chlothara, v zimě 536/537.

Roku 542 podnikl další výboj proti Visigótům. Spolu s Chlotharem obsadili Pamplonu a poté oblehli Zaragozu, následně byli nuceni ustoupit. Childebert z této výpravy ukořistil tuniku svatého Vincenta, na její počest nechal v Paříži postavit klášter sv. Vincenta, později známý jako Klášter Saint-Germain-des-Prés.

Childebert I. zemřel 13. prosince 558 a byl pohřben v klášteru, který založil. Nezanechal po sobě žádné syny, jen dvě dcery, Chrodobergu a Chrodesindu, jež měl se svou ženou Ultragothou.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Childebert I na anglické Wikipedii.