Autun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Autun (geologie), geologické období permu.
Autun
Římský chrám
Autun, katedrála(Interiér, kolem 1140)

Autun [óten] je historické město ve Francii, region Burgundsko-Franche-Comté, département Saône-et-Loire, s asi 15 000 obyvateli (2006). Leží na řece Arroux na okraji lesnaté oblasti Morvan.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Autun (lat. Augustodunum) byl založen císařem Augustem roku 10 př. n. l., od 2. století je zde doložena křesťanská obec a od 3.4. století biskupství.

V době galského císařství nařídil uzurpátor Victorinus někdy mezi roky 269-271 n.l. útok na odbojné město Augustodunum a dal ho po dlouhém obléhání vyplenit.

Roku 532 se před městem odehrála významná bitva, v níž Frankové porazili Burgundy a Autun se stal jejich hlavním městem. Roku 725 město dobyli a vyplundrovali maurští (umajjádští) nájezdníci, byl to však krajní bod jejich expanze a o sedm let později, po bitvách u Tours a Poitiers se opět stáhli do Španělska.

Za stoleté války roku 1379 město zpustošili Angličané.

Na vojenské škole v Autunu studoval Napoleon I. i jeho bratr Josef Bonaparte a pověstný francouzský ministr zahraničí Talleyrand byl autunským biskupem.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Autun si do značné míry zachoval středověké hradby s 23 věžemi, které stojí na základech římské hradby v délce asi 6 km. Z římské doby se zachovaly dvě brány (Porte d´Arroux a Porte Saint-André), divadlo pro 17 tisíc diváků a zřícenina chrámu, podle podání zasvěceného bohu Janusovi.

Hlavní pamětihodností je však románská katedrála sv. Lazara na návrší nad starým městem, vystavěná v letech 11201146 a přestavěná po vypálení Angličany roku 1379. V 15. století byla postavena také mohutná střední věž nad křížením. Z původní románské výzdoby se zachovala také řada sochařských detailů, zejména monumentální tympanon západního portálu s výjevy Posledního soudu.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 46°57′6″ s. š., 4°17′58″ v. d.