Victorinus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Victorinus
Aureus Victorinus RIC 0094 (obverse).jpg
Narození 3. století
Galie
Úmrtí 271
Colonia Claudia Ara Agrippinensium
Děti Victorinus Junior
Rodiče Vitruvia
Funkce římský konzul
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marcus Piavonius Victorinus (vládl 269271) byl uzurpátor římského trůnu, spravující Galii a Británii po zavraždění svých předchůdců Postuma a Maria. Jeho sídlem byla Colonia Agrippina.

Život[editovat | editovat zdroj]

Victorinus pocházel z bohaté galořímské rodiny a za Postumovy vlády udělal rychlou kariéru, jejímž vrcholem byl konzulát,[1] který zastával společně s Postumem (roku 267 nebo 268). Když jeho dobrodince zabili na jaře 269 vojáci a nový vládce Marius skončil brzy na to stejně, přijal Victorinus v létě či na podzim císařský titul. Uznala ho sice Galie i Británie, ale Hispánie, zřejmě pod dojmem energické politiky císaře Claudia II., od „galské říše“ odpadla. Aby zamezil odstředivým tendencím, které se začaly projevovat dokonce i v Galii, nařídil Victorinus útok na odbojné město Augustodunum a dal ho po dlouhém obléhání vyplenit.[2] O jeho dalších opatřeních není dostatek zpráv, je pouze známo, že v letech 270271 zastával svůj druhý konzulát. Na jaře roku 271 pak Victorina čekal obvyklý osud uzurpátorů, totiž násilná smrt.[3]

Jeho matka Victoria dosadila na trůn posledního galského císaře Tetrika, který dal Victorina konsekrovat – DIVUS VICTORINUS.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. CIL II 5736.
  2. Panegyricus VIII 2,5; 4, 2–3.
  3. Historia Augusta, Tyranni triginta 6, 3; Aurelius Victor 33, 12; Eutropius 9, 9.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Marius
Galský císař
269271
Nástupce:
Tetricus