Victorinus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Victorinus
Aureus Victorinus RIC 0094 (obverse).jpg
Narození 3. století
Galie
Úmrtí 271
Colonia Claudia Ara Agrippinensium
Příčina úmrtí vražda
Děti Victorinus Junior
Rodiče Victoria
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marcus Piavonius Victorinus (vládl 269271) byl uzurpátor římského trůnu, spravující Galii a Británii po zavraždění svých předchůdců Postuma a Maria. Jeho sídlem byla Colonia Agrippina.

Život[editovat | editovat zdroj]

Victorinus pocházel z bohaté galořímské rodiny a za Postumovy vlády udělal rychlou kariéru, jejímž vrcholem byl konzulát,[1] který zastával společně s Postumem (roku 267 nebo 268). Když jeho dobrodince zabili na jaře 269 vojáci a nový vládce Marius skončil brzy na to stejně, přijal Victorinus v létě či na podzim císařský titul. Uznala ho sice Galie i Británie, ale Hispánie, zřejmě pod dojmem energické politiky císaře Claudia II., od „galské říše“ odpadla. Aby zamezil odstředivým tendencím, které se začaly projevovat dokonce i v Galii, nařídil Victorinus útok na odbojné město Augustodunum a dal ho po dlouhém obléhání vyplenit.[2] O jeho dalších opatřeních není dostatek zpráv, je pouze známo, že v letech 270271 zastával svůj druhý konzulát. Na jaře roku 271 pak Victorina čekal obvyklý osud uzurpátorů, totiž násilná smrt.[3]

Jeho matka Victoria dosadila na trůn posledního galského císaře Tetrika, který dal Victorina konsekrovat – DIVUS VICTORINUS.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. CIL II 5736.
  2. Panegyricus VIII 2,5; 4, 2–3.
  3. Historia Augusta, Tyranni triginta 6, 3; Aurelius Victor 33, 12; Eutropius 9, 9.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Marius
Galský císař
269271
Nástupce:
Tetricus