Tetricus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tetricus
Narození3. století
Bordeaux
Úmrtí275
Lukánie
Povolánívládce
ChoťNera Pivesuvia
DětiTetricus II.
Funkceřímský císař
římský konzul
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gaius Pius Esuvius Tetricus byl uzurpátor římského trůnu, spravující v letech 271274 Galii a Británii. Datum jeho narození je neznámé, z členů jeho rodiny je v pramenech uváděn pouze syn Tetricus Mladší.

Původ a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Tetricus byl posledním vládcem tzv. „galského císařství“, krátkodobého státního útvaru na půdě impéria, který vznikl v souvislosti se zajetím císaře Valeriana Peršany (260) a následným oslabením centrální vlády. Podle kronikářů pocházel z urozené galořímské rodiny, byl členem senátu a za uzurpátora Victorina (269271) spravoval jako místodržitel Akvitánii.[1]

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Císařem se Tetricus stal roku 271 v Burdigale (Bordeaux), krátce po zavraždění svého předchůdce Victorina. Zásluhu na tom měla především Victoria, jeho příbuzná a zároveň Victorinova matka, která podplatila vojáky, aby Tetrika akceptovali za vladaře.

Situace v Galii byla pro Tetrika od počátku málo povzbudivá. Místodržitel provincie Belgiky Faustinus proti němu popichoval vojáky a v Římě vládl jeden z nejenergičtějších císařů vůbec – Lucius Domitius Aurelianus, o němž se dalo předpokládat, že bude usilovat o znovupřipojení odpadlých provincií k impériu. Tato hrozba se ještě zvýšila po roce 272, kdy Aurelianus porazil palmýrskou královnu Zenobii a podmanil si všechny východní državy svých předchůdců.

Ačkoli se Tetricus na Aurelianův vpád pečlivě připravoval a již roku 273 jmenoval svého syna caesarem, nakonec k bojům prakticky nedošlo. Když Aurelianus v létě roku 274 vtrhl do Galie, zradil Tetricus nečekaně své vojáky, přešel na císařovu stranu a byl pak spolu se Zenobií veden na podzim v triumfálním průvodu. Císař mu nejen daroval život, ale ustanovil ho i correctorem Lukánie.[2]

Tetricus zemřel ve vysokém věku neznámo kdy.[3]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Aurelius Victor 33, 14; Eutropius 9, 10.
  2. Aurelius Victor 35, 5; Eutropius 9, 13. Podle Historie Augusty, Tyranni triginta 24, 5 obdržel funkci correctora totius Italiae.
  3. Eutropius 9, 13.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Victorinus
Galský císař
271274
Nástupce: