Tetricus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tetricus
Coin of Tetricus I.jpg
Narození 3. století
Bordeaux
Úmrtí 275
Lukánie
Povolání vládce
Manžel(ka) Nera Pivesuvia
Děti Tetricus II.
Funkce římský císař
římský konzul
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gaius Pius Esuvius Tetricus byl uzurpátor římského trůnu, spravující v letech 271274 Galii a Británii. Datum jeho narození je neznámé, z členů jeho rodiny je v pramenech uváděn pouze syn Tetricus Mladší.

Původ a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Tetricus byl posledním vládcem tzv. „galského císařství“, krátkodobého státního útvaru na půdě impéria, který vznikl v souvislosti se zajetím císaře Valeriana Peršany (260) a následným oslabením centrální vlády. Podle kronikářů pocházel z urozené galořímské rodiny, byl členem senátu a za uzurpátora Victorina (269271) spravoval jako místodržitel Akvitánii.[1]

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Císařem se Tetricus stal roku 271 v Burdigale (Bordeaux), krátce po zavraždění svého předchůdce Victorina. Zásluhu na tom měla především Victoria, jeho příbuzná a zároveň Victorinova matka, která podplatila vojáky, aby Tetrika akceptovali za vladaře.

Situace v Galii byla pro Tetrika od počátku málo povzbudivá. Místodržitel provincie Belgiky Faustinus proti němu popichoval vojáky a v Římě vládl jeden z nejenergičtějších císařů vůbec – Lucius Domitius Aurelianus, o němž se dalo předpokládat, že bude usilovat o znovupřipojení odpadlých provincií k impériu. Tato hrozba se ještě zvýšila po roce 272, kdy Aurelianus porazil palmýrskou královnu Zenobii a podmanil si všechny východní državy svých předchůdců.

Ačkoli se Tetricus na Aurelianův vpád pečlivě připravoval a již roku 273 jmenoval svého syna caesarem, nakonec k bojům prakticky nedošlo. Když Aurelianus v létě roku 274 vtrhl do Galie, zradil Tetricus nečekaně své vojáky, přešel na císařovu stranu a byl pak spolu se Zenobií veden na podzim v triumfálním průvodu. Císař mu nejen daroval život, ale ustanovil ho i correctorem Lukánie.[2]

Tetricus zemřel ve vysokém věku neznámo kdy.[3]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Aurelius Victor 33, 14; Eutropius 9, 10.
  2. Aurelius Victor 35, 5; Eutropius 9, 13. Podle Historie Augusty, Tyranni triginta 24, 5 obdržel funkci correctora totius Italiae.
  3. Eutropius 9, 13.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Victorinus
Galský císař
271274
Nástupce: