Přeskočit na obsah

Godegisel (král Burgundska)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Godegisel
Narození443
Úmrtí501 (ve věku 57–58 let)
Povolánípanovník
ChoťTeudelinda
RodičeGondioch
RodDynastie Burgundů
PříbuzníGodomar II., Chilperich II. Burgundský a Gundobad (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Godegisel také Godegisile či Godigisèle (443? - 500/501?) byl princ a později spolukrál Burgundů. Byl mladším synem a nástupcem Gondiocha, krále Burgundů a bratrem Gundobada, Godomara II. a Chilpericha II.[1]

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

V roce 473, když král Gondioch zemřel, bylo království Burgundů rozděleno mezi jeho syny. Godegisel získal severní část království s městy Langres, Chalon-sur-Saône, Autun, Ženeva, Valais a Besançon, které si vybral jako své sídlo.[2][3] Jediným dochovaným zdrojem, který popisuje situaci v království Burgundů na konci 5. století je dílo Historia Francorum biskupa Řehoře z Tours, který tyto informace zaznamenal téměř o století později. Podle Řehoře mezi bratry nastal boj o moc, v němž se Chilperich spojil Godomarem proti Gundobadovi, zatímco Godegisel se v boji neangažoval. Ambiciózní Gundobad spiknutí odhalil a Godomara i Chilpericha nechal někdy kolem roku 486 zavraždit.[2][4] Godegisel poté společně se svým bratrem spravoval území kolem Rhôny, Saôny a také provincii Marseille.[5]

Přestože byl ariánského vyznání, jeho manželkou byla Théodelinda, vyznání katolického.[6] Z tohoto manželství vzešli dva synové.

Godegiselovo povstání

[editovat | editovat zdroj]

V roce 500 se Godegisel spojil s Chlodvíkem I., manželem Chilperichovy dcery Chrodechildy, proti Gundobadovi v naději, že získá moc nad celým královstvím Burgundů. Řehoř z Tours uvádí, že boj o moc s Gundobadem zuřila dlouho. Godegisel společně s Chlodvíkem v boji nad Gundobadem zvítězili a Gundobad musel z boje utéct do Avignonu, kam ho Chlodvík pronásledoval. Nakonec byl Gundobad ušetřen trestu, výměnou za příslib ročního tributu.[7] Když Gundobad získal zpět svobodu, porušil svůj slib tributu a znovu pokračoval v boji s Godegiselem, kterého obklíčil ve Vienne. Když Vienne hrozil hladomor, vyhnal Godegisel poddaný lid z města ze strachu o vlastní život. Pobouřený a z města vyhnaný řemeslník následně pomohl Gundobadovi pod viaduktem proniknout do města, kde v ariánském kostele Godegisela spolu s biskupem Gundobad zavraždil. Tato událost je datována do roku 501.[7] Gundobad také pravděpodobně v Rhôně utopil Godegiselovu ženu Théodelindu a sťal jeho dva syny. Pouze jeho dvě vnučky, Gunteuchu a Sédéleubeude, unikly smrti. Gunteucha se následně provdala za Chlodomera, krále Orléans a po jeho smrti se provdala za Chlothara I., krále Soissons.

Seznam burgundských králů

[editovat | editovat zdroj]
Seznam burgundských králů
Zdroje se často rozcházejí a tak data o králích Burgundska nemusejí být přesné
Sbírka zákonů Lex Burgundionum:
Hlava III, De la liberté de nos esclaves, cituje jména Gundobadových předků v « královské paměti»:
Gibica, Godomar I., Giselher, Gundahar
Germánie - Porýní
Gibica ?
Historický nebo mytický předek burgundských králů
Godomar I. ? Giselher ? Gundahar ?
Vládli ve stejnou dobu, nebo jeden po druhém?
Království ve Wormsu ?
Gundahar († asi 436/437 ?)
Vládl Sapaudii, (Ženevský region)
a rozšířil království do údolí Rhôny a Saôny
Gondioch († asi 463-473 ?) Chilperich I. († asi 476 ?)
Chilperich I. po smrti Gondiocha vládl sám († asi 476 ?)
Neměl mužské potomky
Čtyři synové Gondiocha
Godomar II.
(† datum úmrtí neznámé, ale před rokem 476. Nevládl[8])
Chilperich II.
(† datum úmrtí neznámé, ale před rokem 476. Nevládl[8])
Otec Chrodechildy
Godegisel
manželka Theodelinda
Gundobad
manželka Carétène († 516)
Godegisel († 500) Gundobad († 516)
Gundobad po smrti Godegisela vládl sám († 516)
Gundobad († 516) Zikmund
kolem roku 494 se oženil s ostrogótskou princeznou, dcerou krále Theodoricha Velikého
Zikmund († 523)
Godomar III. († po roce 534)
V roce 534 království Burgundů zaniklo, stalo se součástí franské říše. Území rozděleno mezi franské krále.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Godégisile na francouzské Wikipedii.

  1. WEISHAUPT, Achilles. Gondebaud. [s.l.]: Dictionare Historique Suisse - DHS, 2007. Dostupné online. (francouzsky) 
  2. a b CAWLEY, Charles. Kings of Burgundy 411-534 [online]. [cit. 2022-01-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. ŘEHOŘ Z TOURS. Liber Historiæ Francorum 11. S. 253–254. books.google.cz [online]. MGH SS rer Merov II [cit. 2022-01-09]. S. 253–254. Dostupné online. (anglicky) 
  4. KAISER, Reinhold. Die Burgunder - Kohlhammer-Urban-Taschenbücher. Bd. 586. Stuttgart: Kohlhammer, 2004. 284 s. Dostupné online. ISBN 978-3-17-016205-1. S. 57, 114 až 116. (německy) 
  5. CAWLEY, Charles. Řehoř z Tour citace z FMG: « Řehoř z Tours zaznamenává, že Godegisel vládl společně se svým bratrem Gundobadem nad územím kolem Rhôny a Saôny a nad provincií Marseille ».. [s.l.]: FMG Dostupné online. (anglicky) 
  6. FAVROD, Justin. Les Burgondes: un royaume oublié au coeur de l'Europe. [s.l.]: Collection le savoir suisse Dostupné online. ISBN 978-2-88074-596-7. 
  7. a b GREGORY OF TOURS. Gregory of Tours (539-594): History of the Franks: Books 2.32. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (anglicky) 
  8. a b FAVROD, Justin. Les Burgondes: un royaume oublié au coeur de l'Europe. [s.l.]: Collection le savoir suisse 142 s. Dostupné online. ISBN 978-2-88074-596-7. S. 74. (francouzsky)